کرونا با اقتصاد آمریکا چه کرد؟

به گزارش دوست داشتنی ها، به نظر می رسد شانس با ترامپ همراه بود و تا پیش از همه گیری ویروس کرونا از این رشد اقتصادی بهره برد اما برخی نمودار ها نشان می دهد که با شیوع این ویروس اقتصاد در دوران ترامپ شرایط وخیمی پیدا کرده است.

کرونا با اقتصاد آمریکا چه کرد؟

در ابتدای دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ اقتصاد آمریکا در شرایط نسبتا پایداری قرار داشت. نرخ بیکاری حدود 4.7 درصد و رشد سالانه تولید ناخالص داخلی سالانه 2.5 درصد بود. با این حال بدهی ملی بالاترین سطح خود از دهه 50 میلادی را تجربه می کرد.

به نظر می رسد شانس با ترامپ همراه بود و تا پیش از همه گیری ویروس کرونا از این رشد اقتصادی بهره برد اما برخی نمودار ها نشان می دهد که با شیوع این ویروس اقتصاد در دوران ترامپ شرایط وخیمی پیدا کرده است.

با نگاهی به چند نمودار می توان شرایط شاخص های اقتصادی مختلف در دوران ترامپ را با دیگر روسای جمهور مقایسه کرده و به نتیجه گیری در مورد آن رسید.

همان طور که این نمودار مرتبط با درصد ایجاد شغل نشان می دهد تا پیش از شیوع ویروس کرونا شرایط پایداری در این حوزه وجود داشته است اما کرونا ضربه سنگینی به فرایند ایجاد شغل در این کشور زده است. 15 درصد مشاغل آمریکا ظرف دو ماه از بین رفته و ترامپ صاحب رکورد بدترین سقوط ایحاد شغل جدید شده است.

در نمودار نرخ بیکاری نیز ترامپ شرایط خوبی ندارد و همان طور که مشخص است، با وجود این که ترامپ در یکی از بهترین شرایط های بیکاری فرمان اقتصاد آمریکا را بر عهده گرفت، نرخ بیکاری در اثر ویروس کرونا تا 14.7 درصد نیز رشد داشت و در دوران هیچ رییس جمهوری این میزان از رشد بیکاری وجود نداشته است.

بازار مسکن یکی دیگر از حوزه های مورد بررسی است که با وجود بحران کرونا کاهش نداشته است. یکی از دلایل این مساله نرخ پایین سود بانکی و نیز همه گیر شدن کار از خانه است که باعث شده خرید خانه در اطراف شهرها بیشتر شده و در اثر آن نرخ مسکن بالاتر رود. بنابراین قسمت مسکن از زمان روی کار آمدن ترامپ تا کنون 21 درصد افزایش داشته است.

یکی دیگر از نمودارهای مورد بررسی در دوران ترامپ به بدهی آمریکا مربوط است. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی آمریکا حالا به بیشترین حد از جنگ جهانی دوم به بعد رسیده است. در زمان روی کار آمدن ترامپ نسبت این بدهی 76 درصد بود اما اکنون به 105 درصد رسیده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 516

به "کرونا با اقتصاد آمریکا چه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا با اقتصاد آمریکا چه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید