گذرگاه مرزی باب الهوی باز شد

به گزارش دوست داشتنی ها، خبرنگاران : گذرگاه مرزی باب الهوی پس از توافق آمریکا و روسیه با رأی 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل باز شد.

گذرگاه مرزی باب الهوی باز شد

به گزارش به نقل از ایرنا، 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل به اتفاق آرا به پیش نویس قطعنامه ای در نشست امروز جمعه خود به وقت محلی رای دادند که گذرگاه مرزی باب الهوی به سوریه از طریق ترکیه به مدت یکسال دیگر باز خواهد ماند.

این رای مثبت در پی توافق آمریکا و روسیه صورت گرفت و به این ترتیب قطعنامه 2585 تصویب شد و کنندگان آمریکا و روسیه از یکدیگر قدردانی کردند.

روسیه پیش از این، در پیش نویسی ، تمدید 6 ماهه این گذرگاه مرزی را پیشنهاد کرده بود اما قبل از نشست نهایی ، در مذاکراتی که با کننده آمریکا داشت، طرفین بر سر تمدید یکساله توافق کردند.

مهلت بازگشایی گذرگاه مرزی باب الهوی 10 ژوئیه (19 تیر) بود که اکنون این گذرگاه برای یکسال دیگر باز خواهد بود.

واسیلی نبنزیا کننده روسیه در شورای امنیت گفت که تمدید سازوکار ورود کمک به سوریه تصمیم مشترک روسیه و آمریکا بوده است.

روسیه سال گذشته 5 بار از حق وتوی خود برای بسته شدن گذرگاههای مرزی استفاده کرد و تنها با باز بودن گذرگاه مرزی باب الهوی موافقت کرد و آن را وتو نکرد.

این اولین بار است که روسیه که دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان و متحد سرسخت دولت سوریه است، هم در پیش نویسی پیشنهادی امکان تمدید مجوز را برای 6 ماه اسم نمود و هم از حق وتوی خود استفاده نکرد.

دیپلمات ها می گویند این رای مثبت و بی سابقه روسیه به این پیش نویس قطعنامه در پرتو دیدار و مذاکرات جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در ژنو سوئیس بوده است .

کننده چین در شورای امنیت سازمان ملل در این نشست تاکید کرد که باید حق حاکمیت سوریه حفظ شود و از تما اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست برای کاهش درد و رنج ملت سوریه و لغو تحریم ها همکاری کنند.

کننده سوریه هم گفت که موضوع کمک رسانی های فرامرزی بزرگنمایی می شود تا جنایات علیه ملت سوریه پوشش داده شود.

وی تحریم ها علیه ملت سوریه را جنایت خواند و خواستار لغو این تحریم ها شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 2014 قطعنامه ای در مورد تسهیل کمک های انسان محبت آمیز به غیرنظامیان در سوریه با رای مثبت تمامی اعضای شورای امنیت از جمله چین و روسیه به تصویب رساند و در پی آن، چهار گذرگاه مرزی شامل سه گذرگاه از طریق ترکیه و یک گذرگاه از طریق عراق کمک های فرامرزی را زیر نظر سازمان ملل به داخل سوریه ارسال می کردند که اکنون فقط یک گذرگاه باز است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 986

به "گذرگاه مرزی باب الهوی باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذرگاه مرزی باب الهوی باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید