کابوس های شبانه در میانسالی نشانه هشدار دهنده زوال عقل است

به گزارش دوست داشتنی ها، تحقیقات تازه نشان می دهد که هیچ کس کابوس های شبانه را دوست ندارد، اما تماشا رویا های بد مداوم ممکن است نشانه زوال عقل قریب الوقوع باشد.

کابوس های شبانه در میانسالی نشانه هشدار دهنده زوال عقل است

دکتر ابیدمی اوتایکو، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا، گفت: در این مطالعه، افراد 35 تا 64 ساله که هر هفته خواب های بد می دیدند، چهار برابر بیشتر در معرض زوال شناختی در 10 سال بعد بودند و افراد مسن دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلاء به زوال عقل بودند.

به نقل از مدیسن نت، اوتایکو گفت: در حال حاضر معین اینکه چه کسی به زوال عقل مبتلا می گردد، به خصوص در دوران میانسالی، بسیار سخت است. بنابراین، کشف این موضوع که کابوس ها در افراد میانسال و مسن تر ممکن است با افزایش خطر زوال عقل مرتبط باشد، می تواند به شناسایی زودهنگام این گروه از افراد یاری کند.

او هشدار داد: با این حال، این مطالعه نمی تواند ثابت کند که کابوس ها منجر به زوال عقل می شوند، فقط به نظر می رسد که یک ارتباط وجود دارد.

اوتایکو بعلاوه دریافت که خطر زوال عقل مرتبط با کابوس های شبانه در میان مردان قوی تر از زنان است. مردان مسنی که کابوس های هفتگی می دیدند، پنج برابر بیشتر از مردانی که خواب بد نمی دیدند، در معرض ابتلاء به زوال عقل بودند. اما در میان زنان، افزایش خطر تنها 41٪ بود.

او اعلام کرد: اگرچه بعضی از این درمان ها هنوز در دسترس نیستند، اما دانشمندان فعالانه روی توسعه آنها کار می نمایند. با توجه به اینکه کابوس ها با درمان های روان شناختی یا دارو قابل درمان هستند، این احتمال را افزایش می دهد که درمان کابوس ها می تواند به کاهش یا جلوگیری از زوال شناختی در آینده یاری کند.

محققان با استفاده از یک پایگاه داده در سال های 2002 تا 2012 از ایالات متحده، اطلاعاتی را در خصوص بیش از 600 مرد و زن بالغ بین 35 تا 64 سال جمع آوری کردند. شرکت نمایندگان مسن به طور میانه به مدت پنج سال و افراد جوان 9 سال تحت پیگیری بودند. اوتایکو پاسخ های پرسشنامه های مربوط به خواب را با تشخیص زوال عقل مقایسه کرد.

معین نیست که چگونه کابوس ها ممکن است با زوال عقل ارتباط داشته باشند، اما به گفته محققان، همان منطقه ها مغز که به کنترل احساسات در هنگام بیداری یاری می نمایند، هنگام خواب نیز به کنترل احساسات یاری می نمایند.

اوتایکو گفت: من گمان می کنم بعضی از افرادی که در مراحل اولیه زوال عقل هستند، تخریب عصبی اندکی در بخش هایی از مغز دارند که به کاهش احساسات منفی در هنگام بیداری و خواب منجر می گردد. این شرایط ممکن است در کابوس ها و افسردگی در سال های منتهی به تشخیص زوال عقل ظاهر گردد.

خواب خوب برای سلامت کلی از جمله سلامت مغز مهم است. خبر خوب این است که درمان هایی وجود دارد که می تواند به برطرف اختلالات خواب یاری کند.

خبرنگاران علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مهر 1401 بروزرسانی: 5 مهر 1401 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1385

به "کابوس های شبانه در میانسالی نشانه هشدار دهنده زوال عقل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کابوس های شبانه در میانسالی نشانه هشدار دهنده زوال عقل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید