ژن های این موجود دریایی منجر به کشف نهایی درمان ضد پیری خواهند شد

به گزارش دوست داشتنی ها، کارشناسان تخمین می زنند که دستیابی به قرص چشمه جوانی ممکن است در منظره علم قرار داشته باشد و این به لطف وجود یک موجود دریایی شبیه چتر دریایی به نام Hydractinia symbiolongicarpus است که کل بدن خود را از سلول های واقع در دهان اش بازسازی می نماید.

ژن های این موجود دریایی منجر به کشف نهایی درمان ضد پیری خواهند شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از جروزالم پست ،این موجود کوچک لوله ای شکل است و روی پوسته سخت پوستان کمیاب زندگی می نماید. گفته می گردد که این حیوان توانایی احیا نمایندگی قابل توجهی دارد و همین ویژگی نتایج قابل توحهی برای مراقبت های بهداشتی و درمان های ضد پیری خواهد داشت.

این توانایی ها پس از آن کشف شد که محققان قطعات RNA را که مربوط به فرآیند بیولوژیکی پیری ژن است توالی یابی کردند. نتیجه مطالعه منتشر شده در مجله Cell Reports نشان داد که فرآیندهای بیولوژیکی اساسی به یکدیگر مرتبط هستند و درک این فرآیندها برای سلامت انسان و کنترل بیماری امری ضروری می باشد.

چگونه یک حیوان دریایی شبیه چتر دریایی می تواند منجر به فراوری قرص چشمه جوانی گردد؟

در حالی که انسان ها توانایی بازسازی در شرایط خاص مانند بهبود استخوان شکسته یا رشد مجدد کبد آسیب دیده را دارند موجودات دیگری مانند سمندر و گورخرماهی می توانند جایگزین اندام های کامل شده و بافت های مختلف را بازسازی نمایند. گونه های با بدن ساده مانند Hydractinia اغلب توانایی های احیا نماینده شدیدی از خود نشان می دهند.

دکتر اندی باکسوانیس از موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی (NHGRI) در ایالات متحده می گوید: با مطالعه بعضی از دورترین خویشاوندان حیوانی خود می توانیم بعضی از اسرار بازسازی و پیری را کشف کنیم رازهایی که در نهایت ممکن است باعث پیشرفت رشته پزشکی بازساختی و بعلاوه مطالعه بیماری های مرتبط با افزایش سن گردد.

او می افزاید: به طور معمول در انسان سلول های پیری پیر می مانند و این سلول ها باعث التهاب مزمن و القای پیری در سلول های مجاور می شوند. با این وجود، با استفاده از خصوصیات حیواناتی مانند Hydractinia ما می توانیم در خصوص این که چگونه پیری می تواند مفید باشد مسائل بیش تری را بدانیم و هم چنین درک خود را از پیری و بهبودی توسعه دهیم.

به گفته چارلز روتیمی مدیر برنامه تحقیقاتی NHGRI مطالعاتی که زیست شناسی موجودات غیرعادی را آنالیز می نماید این مطالعات هم چنین درک محدود ما از عملکردها، روابط و تکامل این فرآیندها برجسته می سازند.

چنین یافته هایی دارای ظرفیت بالقوه قابل توجهی برای بینش های تازه در خصوص زیست شناسی انسان هستند. Hydractinia از سلول های بنیادی استفاده می نماید که سلول های اصلی هستند که قادر به تبدیل شدن به هر نوع بافتی می باشند.

آن تیم تحقیقاتی ژن های مشابهی را در انسان شناسایی کردند. آزمایش ها نشان داده اند که Hydractinia سلول های پیر را از دهان خود خارج می نماید در حالی که انسان نمی تواند سلول های پیر را به این راحتی از بین ببرد. نقش ژن های مرتبط با پیری در Hydractinia بینش هایی را در خصوص چگونگی تکامل فرآیند پیری ارائه می دهد. باکسوانیس می گوید:فرآیندی که طی آن سلول های پیر باعث بازسازی و شیوع آن در قلمرو حیوانات می شوند هنوز به خوبی درک نشده است و تحقیقات بیش تری مورد احتیاج است. با این وجود، او نسبت به مسیر فعلی خوش بین است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 تیر 1402 بروزرسانی: 24 تیر 1402 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1512

به "ژن های این موجود دریایی منجر به کشف نهایی درمان ضد پیری خواهند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژن های این موجود دریایی منجر به کشف نهایی درمان ضد پیری خواهند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید