کشف پروتئینی که خاطرات بد را پاک می کند

به گزارش دوست داشتنی ها، دانشمندان پروتئینی را کشف کردند که می توان از آن برای تغییر یا حتی فراموشی احساسات و خاطرات استفاده کرد.

کشف پروتئینی که خاطرات بد را پاک می کند

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی خبرنگاران، محققان پروئتینی را کشف کرده اند که می تواند برای نشان دادن امکان تغییر یا حتی فراموش کردن احساسات و خاطرات افراد استفاده شود.

حافظه بلندمدت به دو دسته تقسیم می شود: حافظه مبتنی بر واقعیت از قبیل اسامی، مکان ها و رویداد ها و حافظه غریزی از قبیل احساسات و مهارت ها. دانشمندان بر این باورند که خاطرات غریزی می توانند تغییر داده شوند و چنین پژوهشی ممکن است بتواند به افرادی که به اختلال اضطراب پس از حادثه (PTSD) دچارند، کمک کند.

دانشمندان دانشگاه کمبریج دریافته اند که پروتئین شنک (shank) به عنوان پایه گیرنده هایی عمل می کند که شدت ارتباط میان سلول های عصبی گوناگون را معین می کند. در نتیجه، ممکن است استفاده از پروپرانولول مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا (بتا بلاکر) در اینکه خاطرات بتوانند تغییر کنند یا نه، موثر باشد.

اگر این پروتئین کاهش پیدا کند، خاطرات قابل تغییرند؛ اگرچه هنوز برای دانشمندان روشن نیست که آیا این پروتئین در از بین بردن خاطرات دخالت مستقیم دارد یا خود حاصل واکنشی پیچیده تر است.

در سال 2004، دانشمندان در نیویورک توانستند حیوانات را با استفاده از پروپرانولول درمان کنند تا به آن ها کمک کنند آسیب روانی آموخته شده را فراموش کنند؛ اما تکرار این آزمایش برای رد یا تایید نتیجه سخت بود.

در این آزمایش نو، به موش ها یاد داده شد صدای کلیک را با یک شوک الکتریکی ملایم ارتباط دهند؛ بنابراین، موش ها صدای کلیک را با ترس ارتباط دادند؛ همان طور که ایوان پاولف سگ ها را شرطی کرد. با شنیدن صدای کلیک، موش ها خاطره (شوک را به یاد آوردند) سپس، فوری به آن ها پروپرانولول داده شد.

بر خلاف آزمایش های پیشین، دانشمندان در موش ها فراموشی مشاهده نکردند، اما از وجود پروتئین شنک برای معین اینکه آیا حافظه موش ها به ناگهان تغییر کرده است یا نه و اینکه حافظه آن ها ناپایدار شده یا نه استفاده کردند که موش ها فاقد این پروتئین بودند.

ایمی میلتون، سرپرست این پژوهش می گوید: این سازوکار ها واقعا پیچیده اند و باید این را هم در نظر داشته باشیم که مربوط به جانوران است. مغز انسان ها به آن شبیه، اما به مراتب پیچیده تر است.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1097

به "کشف پروتئینی که خاطرات بد را پاک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف پروتئینی که خاطرات بد را پاک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید