چرا نباید غذای کنسروی بخوریم؟

به گزارش دوست داشتنی ها، افراد بسیاری طی دوران همه گیری بیماری کوید 19 برای کاهش تعداد مراجعات خود به فروشگاه ها، مواد غذایی با طول عمر بالا مانند غذاهای کنسروی را به میزان زیاد خریداری می نمایند. اما آیا یک رژیم غذایی که مواد غذایی تازه سهم چندانی در آن ندارند می تواند در بلندمدت آثاری منفی بر سلامت انسان داشته باشد؟

چرا نباید غذای کنسروی بخوریم؟

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از ایت دیس نوشت: غذاهای کنسروی اغلب حاوی میزان زیادی از سدیم و دیگر مواد نگهدارنده هستند تا طول عمر آنها افزایش یابد که این مواد می توانند موجب عوارض جانبی منفی بر سلامت انسان شوند، به ویژه اگر رژیم غذایی شما بیشتر از این نوع غذاها تشکیل شده باشد.

سدیم بیش از حد می تواند موجب آثاری منفی بر فشار خون و دیگر شرایط مرتبط با قلب گردد و ممکن است به احتباس مایع در بدن و تورم نیز منجر گردد.

در شرایطی که دیگر رایج نیست، اما نگرانی درباره اینکه غذاهای کنسروی حاوی بیسفنول A باشند همچنان وجود دارد. در حقیقت، حدود 10 درصد از غذاهای کنسروی همچنان دارای پوشش هایی حاوی مواد شیمیایی هستند و در صورت مصرف منظم، این می تواند به افزایش فشار خون منجر شده و حتی خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اگر قصد خرید غذاهای کنسروی را دارید، اطمینان حاصل کنید که انواع فاقد بیسفنول A را خریداری می کنید.

آیا میوه ها و سبزیجات تازه ارزش غذایی بیشتری نسبت به نمونه های منجمد و کنسروی دارند؟

بستگی دارد. بیشتر اوقات هیچ تفاوتی بین ارزش غذایی محصولات کنسروی با میوه ها و سبزیجات تازه وجود ندارد. آنچه تفاوت را ایجاد می نماید این است که چه موادی برای بهبود عطر و طعم و طول عمر بیشتر به محصولات کنسروی اضافه شده است.

بسیاری از میوه های کنسروی در شربت هایی سرشار از شکر غوطه ور هستند. سدیم بیش از حد نیز نگرانی اصلی درباره سبزیجات کنسروی محسوب می گردد.

محصولات کنسروی کم سدیم یا فاقد سدیم افزوده انتخاب های بهتری هستند. اگر امکان خرید آنها را ندارید، سبزیجات را پیش از مصرف به خوبی بشویید.

میوه ها و سبزیجات کنسروی زمانی که درب قوطی آنها را باز می کنید به طور معمول در مغذی ترین حالت خود قرار دارند، از این رو بهتر است آنها را هرچه سریع تر مصرف کنید تا از دریافت تمام مواد مغذی اطمینان حاصل گردد.

کنسروی در برابر منجمد؛ کدام یک بهتر است؟

به طور کلی، محصولات منجمد انتخاب بهتری هستند زیرا میوه یا سبزی در رسیده ترین حالت خود که حاوی بیشترین مواد مغذی نیز است وارد فرایند انجماد شده است. همچنین میوه ها و سبزیجات منجمد احتمال کمتری دارد حاوی مواد نگهدارنده باشند و اغلب طعم تازه تری نسبت به انواع کنسروی دارند. در نهایت، انتخاب تا حد زیادی به آنچه در دسترس شما است، بستگی دارد. مصرف مقداری از میوه ها و سبزیجات منجمد یا کنسروی بهتر از آن است که هیچ چیزی مصرف نکنید.

میوه ها و سبزیجات کنسروی به طور معمول مقداری از ارزش غذایی خود را به واسطه گرمایی که طی فرایند آماده سازی کنسرو تجربه می نمایند، از دست می دهند. با این وجود بسیاری از میوه ها و سبزیجات کنسروی همچنان از محتوای مواد مغذی خوبی برخوردارند، از این رو هر کدام که بیشتر در دسترس هستند می توانید بهره ببرید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 297

به "چرا نباید غذای کنسروی بخوریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید غذای کنسروی بخوریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید