نباید در گام دوم انقلاب اشتباهاتی که شناخته شده است مجدد تکرار گردد، تکرار بعضی از اشتباهات باعث عقب گردهای بدی می گردد

به گزارش دوست داشتنی ها، خبرگزاری خبرنگاران- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: قانون اساسی در مورد شوراها ابهام دارد.

نباید در گام دوم انقلاب اشتباهاتی که شناخته شده است مجدد تکرار گردد، تکرار بعضی از اشتباهات باعث عقب گردهای بدی می گردد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام طی سخنانی با تبریک سال نو گفت: عید نوروز خودش نشان دهنده نخبگی ملت ایران است که چند هزار سال پیش ابتکاری از خود نشان داده و نوروز را برای جشن های خود انتخاب نموده اند.

وی افزود: این نوعی هوشمندی و نخبگی ملت ایران در طول تاریخ است. انسان ها همیشه احتیاجمند تغییر هستند، برای شکوفایی و نوسازی خودشان و انتخاب این روز و انطباق آن با فلسفه تغییر انسان ها نشان دهنده این است که ملت ما از ملت های پیش رو و تمدن ساز بوده است.

رضایی همچنین با تبریک اعیاد شعبانیه افزود: ماه شعبان ماه فرخنده ای است و طلاقی نوروز با ماه شعبان نشان دهنده آن است که ان شاءالله سال جاری سال گشایش و سال فرج خواهد بود و بسیاری از گرفتاری ها خاتمه خواهد یافت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: جالب است که بیشتر روزهای آدینه سال جاری که متعلق به حضرت ولی عصر (عج) است با روزهای تاریخ ساز ایران اسلامی مصادف شده است و سال جاری را باید سال گشایش و سال فرج در زندگی مردم بدانیم. در ماه های اخیر هر کجا که یاریی از دست مجمع تشخیص مصلحت نظام به نفع شوراها بر می آمده است، کوشش کردیم یاری کنیم و امروز هم دو مسئله پیشنهادی برای شوراها داریم. پیشنهاد اول مشارکت شوراها در تدوین برنامه هفتم توسعه کشور است که می توان در فرصت باقی مانده از سوی شوراها در این خصوص پیشنهادات راهگشا به دست ما برسد.

وی تاکید نمود: موضوع دوم مربوط به اصل سیاست های کلی اداره محلی و حکمرانی محلی و شوراهای شهر و روستا است. همانطور که برای همه امورات کشور سیاست گذاری شده است. خوب است که شوراها پیشنهادات خود را برای انتخاب سیاست های کلی در حوزه شوراها و حکمرانی محلی ارائه نمایند. سیاست های کلی مبدا و منشا قانونگذاری است و شما می توانید سیاست های کلی پیشنهادی خود را برای حکمرانی بهتر محلی به ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه کنید.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما از وزارت کشور خواستیم تا زمان ثبت نام در انتخابات شوراها را افزایش بدهند تا به واسطه کرونا و مسائل ناشی از آن استقبال نامزدها کم نباشد و باید کوشش کنیم که انتخابات پرشور برگزار گردد. از ابتدای انقلاب دولت هایی آمده اند و رفته اند و دولت فعلی هم چند ماه دیگر به خاتمه خواهد رسید که امیدواریم در این چند ماه باقی مانده کوشش بیشتری برای کاهش آلام مردم نمایند.

رضایی ادامه داد: همه دولت ها نقاط قوت و ضعفی داشته اند امروز باید آسیب شناسی دقیقی از این مدت در اداره کشور داشته باشیم تا اجازه ندهیم آسیب های گذشته در آینده تکرار گردد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نباید در گام دوم انقلاب اشتباهاتی که شناخته شده است مجدد تکرار گردد. تکرار بعضی از اشتباهات باعث می گردد که عقب گردهای بدی داشته باشیم و ما را به نقاط برگشت ناپذیری می برد. در این صورت تاریخ به بدی از ما نام خواهد برد. اداره و مدیریت امورات اجتماعی مالی خدماتی در شهرها و روستاها یکی از نقاط اشتباهات گذشته است.

وی با بیان اینکه درباره مدیریت و حکمرانی محلی ابهاماتی در قانون اساسی وجود دارد و به دلیل عدم برطرف این ابهامات نتوانسته ایم از همه ظرفیت شوراها استفاده کنیم، شرح داد: یکی از این نقاط این است که در هنگام نوشتن قانون از سوی شوراها به دلیل موادی از قانون اساسی شورای نگهبان ورود نموده و تصویب و نگارش آن قانون را با مشکل روبرو می نماید. در فصل هفتم قانون اساسی به موضوع شوراها اشاره شده است و نشان دهنده این است که شوراها یک رکن در کنار سایر قوا است، ولی هنوز از این ظرفیت استفاده نشده است.

رضایی ادامه داد: اصل یکصدم قانون اساسی خیلی خوب به موضوع شوراها و اختیارات پرداخته است اما متاسفانه یک سکته حقوقی در این اصل وجود دارد که باید با استفاده از خود قانون اساسی این سکته حقوقی را از بین برد. در دومین اصل از فصل هفتم به وضوح آمده است که در امورات رفاهی و مالی و اجتماعی کشور، خود مردم مشارکت نمایند و نقش شوراها این است که مشارکت مردم را ساماندهی کند. سکته حقوقی این اصل این است که آیا باید خود مردم را به طور مستقیم در انجام امور مشارکت دهند یا اینکه نقش شوراها نظارتی است و فرمانداران و استانداران باید امورات را اجرا نمایند.

وی تاکید نمود: در تدوین سیاست های کلی نظام نمی توانیم کاری کنیم که با اصول قانون اساسی مغایرت داشته باشد اما می توان راهکاری برای آن به دست آورد. به نظر می توان از اصل 127 قانون اساسی برای برطرف این ابهام استفاده کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بان بیان این نکته که یک توان عظیمی در شهر رو روستا به نام مردم وجود دارد توضیح داد: به دلیل ابهاماتی که در بعضی از اصول قانون اساسی وجود دارد استفاده از این ظرفیت مغفول مانده است. رئیس جمهور اختیاراتی را در حوزه امورات اداره شهرها و حکمرانی محلی را به شوراها تفویض کند تا در حوزه استفاده از ظرفیت مردمی پیروز باشیم.

رضایی افزود: ساختار اداری و مدیریتی کشور باید تغییر کند و باید از داخل قانون اساسی راهکار این تغییر را پیدا کرد. وقتی می توان از اصول قانون اساسی برای برطرف سایر اصول استفاده کنیم نباید تعلل کرد.

وی تفسیر شورای نگهبان برای اصل 127 قانون اساسی را تفسیر مناسبی دانست و افزود: این تفسیر به گونه ای که دست افرادی که در حوزه اجرا نقش آفرینی می نمایند را باز می گذارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شرایط کشور احتیاجمند تحولاتی است، گفت: یا دولت های گذاشته متوجه احتیاج به تحول نشده اند یا اینکه متوجه ضرورت تحول شده اند اما راهکاری برای اجرای این تحول به ذهن شان نرسیده است. موضوع دولت پیشرفت کشور است. در چهل سال گذشته کشور پیشرفت های خوبی داشته است اما باید بگوییم که زندگی مردم پیشرفت قابل قبولی نداشته است. زمانی پیروزیت معنا پیدا می نماید که پیشرفت کشور و پیشرفت زندگی مردم متوازن باشد.

رضایی اظهار امیدواری کرد که نخبگان کشور بر این موضوع متمرکز شده و برای حل این ابهامات موجود در فصل هفتم راهکار پیدا نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 792

به "نباید در گام دوم انقلاب اشتباهاتی که شناخته شده است مجدد تکرار گردد، تکرار بعضی از اشتباهات باعث عقب گردهای بدی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نباید در گام دوم انقلاب اشتباهاتی که شناخته شده است مجدد تکرار گردد، تکرار بعضی از اشتباهات باعث عقب گردهای بدی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید