معرفی بهترین های موزه در ایران به مناسبت روز جهانی موزه

به گزارش دوست داشتنی ها، مراسم معرفی و تقدیر بهترین موزه ها در ایران هم زمان با روز جهانی موزه با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید.

معرفی بهترین های موزه در ایران به مناسبت روز جهانی موزه

مراسم معرفی و تقدیر بهترین موزه ها و موزه دارهای کشور هم زمان با روز جهانی موزه در محوطه مجموعه جهانی کاخ گلستان و در روز سه شنبه، 28 اردیبهشت ماه برگزار گردید. محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سخنرانی خود ضمن گرامی داشت یاد کارشناسان موزه و مفاخر میراث فرهنگی، باستان شناسان و بازسازیگران درگذشته، اذعان داشت:

کرونا تعیین کرد رویکرد قدیم در موزه داری دیگر جوابگو نیست. تا قبل از کرونا، 23 میلیون بازدیدکننده حضوری از موزه ها داشتیم و اکنون وارد دوره جدیدی شده ایم که باید منعطف و خلاق برخورد کنیم.

طالبیان بعلاوه با اشاره به بازسازی و احیای 6 هزار بنای تاریخی با مشارکت و بودجه مردم، از شروع به کار 2500 کارگاه بازسازیی اطلاع داد و اضافه نمود:

بالغ بر 60 هزار اثر موزه ای بازسازی شده و حدود 500 پروژه در صف افتتاح و بهره برداری است. 1850 استرداد در دوسه سال گذشته نیز اجرا شده و بعلاوه در سال های اخیر 1440 اثر در لیست آثار منقول ثبت شده است.

محمدرضا کارگر، مدیرکل امور موزه ها نیز با ارائه گزارشی از شرایط موزه ها در کشور، اظهار داشت که بیش از 740 موزه فعال در کشور وجود دارد که 170 موزه از بین آن ها خصوصی است. وی با اشاره به فرایند رو به رشد احداث موزه در ایران، اظهار داشت:

قبل از دولت تدبیر و امید 455 موزه فعال در کشور وجود داشت و حدود 300 موزه در هشت سال به این مجموعه اضافه شد. در حال حاضر هر پنج روز یک موزه راه اندازی می گردد.

در جریان این مراسم از افراد زیر به عنوان بهترین های موزه کشور در سال گذشته تجلیل و قدردانی شد.

 • آفرین امامی به عنوان مدیر موزه ستادی
 • میریم افسری (از موزه گلیم و دست بافته های عشایری سیرجان) و حجت الله کمالی (از موزه شهاب سنگ های ایران) به عنوان موزه دار خصوصی
 • محمدرضا پهلوان و پرستو قاسمی از استان های خراسان رضوی و زنجان به عنوان نمایندگان موزه های استانی
 • صادق شیخی (از موزه ایذه خوزستان)، مژگان صفامهر (از موزه دار میراث استان اصفهان) و زهرا کوهساریان (از موزه مردم شناسی آزادشهر) به عنوان موزه دار
 • منصوره آزادواره ای (از کاخ گلستان) و نینا رضایی (از موزه ملی ایران) فعال عرصه موزه داری
 • گل بهشت تقوا (از موزه ملی)، جواد محمدی (از زنجان) و ناهیده رضایی (از آذربایجان غربی) به عنوان امین اموال
 • بنفشه کهلایی (از مجموعه فرهنگی ـ تاریخی سعدآباد) مسؤول اموال برتر موزه ها
 • کبری دهقان نژاد (از موزه ملی)، پیمانه برناک (از چهارمحال و بختیاری)، شادی مرادی و آرمان رزم (از بخش خصوصی) به عنوان بازسازیگران برتر
 • بهمن جلیلی (مردم شناسی گیلان) و سیدحسن موسوی (مردم شناسی خراسان رضوی) به عنوان مجموعه دار خصوصی
 • زهرا وطن پرست، آرش میلانی نیا، معصومه بیدخوری، فیروز فیروز، تورج رستمی، علی یاوری و ابراهیم ولدی (از تهران) در زمینه طراحی و تجهیز موزه
 • محمدحسین سیف، علی طهرانچی، سپیده پورمحمدی، مرضیه صفارمحمدآبادی در زمینه حفاظت پیشگیرانه و مدیریت بحران
 • علیرضا محمودی آشتیانی و امیر عاشوری در حوزه پیشتیبانی و نگهداری موزه ها

لازم به ذکر است که بیشتر تقدیرشده ها به علت محدودیت های کرونا در مراسم حضور نداشتند و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به علت آفتاب و گرمای هوا در این مراسم سخنرانی نکرد.

رونمایی از مجموعه پنج جلدی کتاب های میراث فرهنگی و طبیعی که به وسیله اداره کل ثبت و حریم آثار میراث معنوی و طبیعی به چاپ رسیده است به همراه کتاب حراست حقوقی از میراث فرهنگی ناملموس و بعلاوه افتتاح نمایشگاه اسناد و اقلام پستی در کاخ گلستان، از دیگر برنامه های این مراسم با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود. با توجه به تعطیلی موزه ها، آثار نمایشگاه اسناد و اقلام پستی به صورت مجازی نمایش داده می گردد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1305

به "معرفی بهترین های موزه در ایران به مناسبت روز جهانی موزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی بهترین های موزه در ایران به مناسبت روز جهانی موزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید