لیست برترین مواد غذایی که ریه ها را پاکسازی می نماید

به گزارش دوست داشتنی ها، اکسیدان، کلروفیل و ایزوتیوسیانات به از بین بردن سموم از بدن یاری می نمایند و خون را تصفیه می نمایند. برترین انتخاب برای پاکسازی ریه ها گل کلم، کلم، کلم بروکسل، بروکلی هستند.

لیست برترین مواد غذایی که ریه ها را پاکسازی می نماید

برای پاکسازی ریه شما می تواند از رژیم غذایی سالم و خاصی بهره ببرید موادی همانند کلم و انگور، پسته وغیره که می توند برای شما در این رژیم بسیار مفید باشد.

ریه ها یک اندام بسیار مهم هستند که در معرض عوامل مضر خارجی قرار می گیرند. بنابراین، حائز اهمیت است غذا هایی را انتخاب کنیم که به پاکسازی ریه ها یاری نموده و خطرات توسعه بیماری های ریه را کاهش دهیم. بیماری های ریه بعضی از بیماری های شایع در سراسر دنیا هستند و بعضی مسائل تنفسی از خفیف تا جدی، از جمله برونشیت، آسم، فیبروز کیستی و ذات الریه را ایجاد می نمایند که باید از آن جلوگیری کنیم. با انجام تمرینات منظم، دوری از آلودگی و سیگار کشیدن، افراد زیادی این بیماری را مدیریت می نمایند.

به منظور بهبود و پاکسازی ریه، داشتن یک رژیم غذایی سالم مهم است. در این بخش، ما بعضی از برترین غذا ها را برای پاکسازی و سلامت ریه ها معرفی می کنیم.

کلم: اکسیدان، کلروفیل و ایزوتیوسیانات به از بین بردن سموم از بدن یاری می نمایند و خون را تصفیه می نمایند. برترین انتخاب برای پاکسازی ریه ها گل کلم، کلم، کلم بروکسل، بروکلی هستند. در حقیقت سبزیجات برای سلامتی بسیار خوب است بنابراین آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

امگا3: اسید های چرب برای سلامت کلی بدن اهمیت دارد. مطالعات نشان می دهد غذا هایی که حاوی اسید های چرب بالایی هستند اثرات مثبتی بر آسم دارند در صورتی که نمی توانید اسید های چرب امگا را به اندازه کافی به وسیله آجیل، بذر کتان و ماهی به دست آورید، بنابراین مکمل های موجود آن را مصرف کنید.

ویتامین ث: غذا های حاوی ویتامین ث می توانند به پاکسازی ریه ها یاری نمایند تا اکسیژن را به طور موثر در بدن حمل نمایند. بعضی از غذا های حاوی ویتامین ث عبارتند از فلفل دلمه ای قرمز و سبز، مرکبات، لیمو، پرتقال، گریپ فورت، گوجه فرنگی و سبزیجات، بروکلی، انبه، توت فرنگی، آناناس و هندوانه.

اسید فولیک: غذا های حاوی اسید فولیک برای جلوگیری از انواع سرطان و مبارزه با فرآیند سرطان ریه مناسب هستند. دانشمندان دریافتند که تنفس های کوتاه با مصرف کم اسید فولیک در ارتباط است. آن ها نتیجه گرفتند که افزایش مصرف اسید فولیک می تواند به پاکسازی ریه ها یاری کند. غذا های حاوی اسید فولیک مارچوبه، لوبیای سیاه، اسفناج، عدس، و چغندر هستند.

منیزیم: منیزیم یک ماده معدنی است و برای کسانی که مبتلا به آسم هستند توصیه می گردد. منیزیم به افزایش ظرفیت ریه های شما یاری نموده و در فرآیند تنفسی موثر است و راه مناسب برای دریافت مواد معدنی به وسیله مصرف آجیل، دانه ها و یا لوبیا است.

در واقع، غذا های حاوی منیزیم یکی از برترین غذا ها برای پاکسازی ریه ها هستند که باید بدانید و هرچه زودتر به رژیم غذایی اضافه کنید.

کاروتنوئید: کارتنوئید یک آنتی اکسیدان است و برای کاهش خطرات سرطان ریه مفید است و به طور طبیعی در سبزیجات و میوه های رنگ های قرمز و نارنجی یافت می شوند. هویج به علت داشتن بتاکاروتون انتخاب خوبی است. کدوتنبل، پاپایا، اسفناج و کلم پیچ حاوی بتاکاروتون هستند. این آنتی اکسیدان ها به ویتامین آ تبدیل می گردد و ممکن است به شما در کاهش خطر آسم یاری کند.

غذا های تازه: غذا های پردازش شده و کنسروی ممکن است مقرون به صرفه و مناسب باشند، اما این غذا ها قطعا هیچ فایده ای برای بدن ندارند. در عوض، آن ها فقط بدن شما را از هسته نابود نموده و تضعیف می نمایند. به این علت که حاوی مواد شیمیایی مضر هستند و بر عملکرد متابولیک بدن و بعلاوه سطح قند خون تاثیر می گذارند؛ بنابراین توصیه می گردد غذا های تازه بخورید تا بدن تمیز گردد. در عین حال، می توانید تفاوت در سلامت را نیز مشاهده کنید.

سیب: سیب به علت داشتن آنتی اکسیدان ها، پلی فنول، فلانوئید، ویتامین ث و فیبر به مبارزه با سرطان، جلوگیری از افزایش سطح قند، دستگاه تنفسی سالم یاری می نماید. علاوه براین مطالعات نشان داده سیب می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه و آسم یاری کند. خوردن 5 سیب در هفته به عملکرد بهتر ریه به علت اندازه بالای آنتی اکسیدان ها مرتبط است. به خاطر داشته باشید سیب ارگانیک را با پوست بخورید، چون پوست آن 6 برابر آنتی اکسیدان دارد.

بروکلی: وقتی نوبت به مصرف غذا ها برای سلامت ریه می رسد، از خوردن بروکلی غافل نشوید، زیرا برای سلامت و پاکسازی ریه ها بسیار مفید است. بروکلی به علت داشتن ویتامین ث، اسید فولیک و منبع خوب از مواد فیتوکمیکال ها خاصیت ضد سرطانی دارد. مطالعه ای نشان می دهد که بروکلی می تواند به کاهش خطر سرطان ریه در سیگاری ها یاری کند.

طالبی: طالبی غنی از ویتامین آ و ث است. همانطور که می دانید مصرف بالای سبزیجات و میوه های حاوی کارتنوئید با کاهش خطر آسم و سرطان ریه ارتباط دارد به همین علت توصیه می گردد طالبی رسیده که شیرین و قلیایی است بخورید. در نتیجه به متعادل کردن pH یاری می نماید.

کرفس: متعادل نگه داشتن الکترولیت و تعادل شیمیایی یکی از برترین عوامل پاک سازی بدن است. کرفس به عنوان منبع خوبی از سدیم طبیعی به ازبین بردن دی اکسید کربن بدن یاری می نماید. افراد مبتلا به آسم می توانند کرفس تازه و آب آن را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه نمایند، زیرا حاوی اندازه بالای ویتامین ث هستند و به تسکین التهاب ریه ها یاری می نماید.

قاصدک: یکی دیگر از برترین غذا ها برای پاکسازی و سلامت ریه ها قاصدک است، زیرا آب قاصدک حاوی پتاسیم، منیزیم، آهن، کلسیم و سدیم بالایی است که همه آن ها برای سلامت ریه ها مفید هستند. برای مثال، منیزیم به ساخت سلول های بدن، به ویژه بافت های ریه ها یاری می نماید. اگر قاصدک تازه ندارید، می توانید کاهو را جایگزین کنید.

زردک: زردک به علت داشتن فسفر و کلر برای دستگاه تنفسی و ریه ها مفید است. زردک به بهبود عملکرد برونشیت و به کاهش شدت آسم و افزایش گردش خون به ریه ها یاری می نماید.

گشنیز: گشنیز به دفع و کم کردن فلزات سنگین که موجب بیماری های ریوی و دیگر بیماری ها می گردد یاری می نماید. در واقع، یکی از سبزیجات توصیه شده برای پاکسازی و سلامت ریه ها است بنابراین آن را در رژیم غذایی بگنجانید.

کولارد سبز: کولارد سبز به علت داشتن خاصیت سم زدایی احتمال ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. این سبزی حاوی مواد شیمیایی هستند که می تواند به شما در فعال کردن آنزیم های سم زدایی و مبارزه با سرطان ها یاری کند.

علاوه بر این، کولارد سبز نیز دارای آنتی اکسیدان قوی، فرولیک اسید، کورستین، کافئیک اسید است که به کاهش خطر استرس اکسیداتیو در سلول های بدن یاری می نماید و در نتیجه از سرطان ها جلوگیری می نماید.

کلم پیچ: کلم به علت خاصیت ضد سرطانی که دارد یکی از برترین غذا ها برای پاکسازی ریه ها است بنابراین آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، به خصوص اگر سیگاری هستید.

اسفناج: اسفناج به علت داشتن ویتامین ب برای سلامت بدن مفید است. مصرف منظم اسفناج می تواند خطر سرطان ریه را کاهش دهد. می توانید اسفناج را بصورت خام و یا سوپ اسفناج بخورید.

بذرکتان: مطالعه صورت گرفته در خصوص فواید بذر کتان نشان داد رژیم حاوی بذر کتان نه تنها از بافت های ریه قبل از قرار گرفتن در معرض تشعشع محافظت می نماید، بلکه بعلاوه می تواند پس از قرار گرفتن در معرض تشعشع، آسیب را کاهش دهد. بذرکتان ممکن است به کاهش خطرات سرطان ریه، محاظت از بافت های ریه و یاری به ترمیم آسیب های ریه یاری کند.

کدو تنبل: کدو تنبل به علت داشتن محتوای بالای اسید پانتوتنیک، پتاسیم، منیزیم و ویتامین ث و ایی و اندازه زیادی کاروتنوئید به کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه یاری می نمایند. علاوه بر این، مصرف کدو تنبل برای بماران سرطانی مفید و علاوه براین مواد مغذی موجود در کدوتنبل برای یاری به مبارزه با اثرات جانبی ناخواسته دارو های قوی شیمی درمانی موثر است.

زنجبیل: زنجبیل یکی از قوی ترین گیاهان درمانی است و سلامت کل بدن را بهبود می بخشد. این ادویه به علت داشتن خاصیت ضد التهابی و سم زدایی به ازبین بردن آلودگی های ریه ها یاری می نماید. علاوه بر این، مولکول های زنجبیل آلاینده های هوا را از راه هوایی پاک می نماید، اخلاط را کاهش می دهند و گردش خون را به ریه ها افزایش و در نتیجه سلامت ریه را بهبود می بخشند.

برترین راه این است که زنجبیل را به وعده های غذایی روزانه خود اضافه کنید. هرگاه غذا می خورید یک تکه زنجبیل کوچک بجوید، زیرا به هضم غذا و ازبین بردن سموم بدن یاری می نماید.

سیر: سیر یکی از درمان های موثر برای فشار خون، کلسترول بالا، بیماری های تنفسی و دیابت است. طبق مطالعات صورت گرفته مصرف هفتگی سیر خام ممکن است خطر سرطان ریه را تا 44 درصد کاهش دهد. ترکیبات سولفوریک موجود در سیر هنگامی که خام مصرف می گردد، به طور مستقیم به ریه ها وارد می شوند. علاوه بر این سیر حاوی فلانوئید است که فراوری گلوتاتیون را تحریک می نماید، و باعث کاهش مواد سرطان زا و سموم می گردد

هویج: هویج به علت داشتن ویتامین آ، ث و آنتی اکسیدان ها مثل لیکوپن به بهبود سلامت ریه یاری می نماید و خطرات بیماری های ریوی را کاهش می دهد. متخصصان بعلاوه بر این باورند که افزودن چند هویج به رژیم غذایی به طور منظم می تواند خطرات ابتلا به سرطان ریه را تا 50 % کاهش دهد. نشان داده شده است که هویج می تواند به کاهش اثر آمفیزم وکاهش التهاب در ریه ها یاری کند.

زردآلو: زردآلو به علت داشتن ویتامین آ برای سلامت دستگاه تنفسی مفید است، از استر ریه ها محافظت و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت ریوی را کاهش می دهند.

گردو: گردو منبع خوبی از امگا 3 است و خوردن مداوم آن به شما در بهبود آسم و دیگر بیماری های تنفسی یاری می نماید. هر روز اندازهی گردو بخورید تا از اختلالات ریه جلوگیری نموده و آن ها را درمان کنید.

حبوبات: همه انواع لوبیا منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها، منیزیم و اسید های چرب هستند که با رادیکال های آزاد که برای سلول های ریه مضر هستند مبارزه و سیستم قلبی عروقی را تقویت می نماید.

پسته: پسته برای سلامت ریه ها مفید است و در برابر سرطان ریه، از بدن دفاع می نماید. علاوه بر این ویتامین ایی بدن را تامین می نماید و برای کاهش سطح کلسترول خوب است.

فلفل قرمز: فلفل قرمز به صورت چاشنی به مواد غذایی اضافه می گردد و در مبارزه با سرفه و گلو درد مفید است و از بدن در برابر آنفلوآنزا و سرماخوردگی محافظت می نماید. علاوه بر این، فلفل قرمز برای کسانی که مبتلا به بیماری های تنفسی هستند، مفید است.

بنشن، دانه و آجیل: بنشن، دانه ها و آجیل ها منابع غذایی غنی از منیزیم هستند که برای سلامت ریه ها بسیار مفید است. علاوه بر این، به علت داشتن اسید های چرب ضروری، ویتامین ایی برای سلامت قلبی و عروقی مناسب هستند و التهاب را کاهش می دهند و سیستم ایمنی را بهبود می بخشند. سلول های خون قرمز را فراوری می نماید تا اکسیژن بیشتری به بدن انتقال دهد.

سویا: غذا های حاوی سویا به علت داشتن ایزو فلاون ها می تواند در کاهش 60% ریسک ابتلا به سرطان ریه و محافظت از بدن در برابر رشد سرطان یاری کند.

توت: گنجاندن انواع توت ها در رژیم غذایی می تواند در محافظت از ریه ها موثر باشد، بلوبری، توت فرنگی بعضی از منابع غذایی عالی و مفید برای ریه ها مفید هستند.

مرغ خانگی: مرغ، بوقلمون و دیگر پرندگان کوچک با افزایش ویتامین آ ریه ها را پاکسازی و برای سلامت آن مفید است.

پیاز: پیاز به علت داشتن ماده ای به نام کورستین که یک آنتی اکسیدان طبیعی است، به پیش گیری از سرطان ریه و دیگر بیماری های ریوی یاری می نماید. علاوه بر این، پیاز بعلاوه دارای ویتامین ب6، ث و دیگر مواد مغذی لازم است که قدرت درمانی بدن را بالا می برد.

ماهی: یکی از برترین غذا ها برای پاکسازی و سلامت ریه ها ماهی است به خصوص افرادی که اغلب در معرض مواد شیمیایی قرار دارند یا سیگار می کشند و در پی راهی برای محافظت از ریه های خود در برابر سرطان ریه هستند. کمبود ویتامین د منجر به از دست رفتن عملکرد ریه ها می گردد و ماهی به علت داشتن اندازه فراوانی ویتامین د و امگا 3 سلامت کل بدن را بهبود می بخشد. علاوه بر این، این اسید های چرب نیز به عنوان یک سپر برای محافظت از بدن در برابر سرطان ریه هستند.

پرتقال: پرتقال به علت داشتن ویتامین ث، ب6 و آهن به ریه ها برای انتقال اکسیژن به سلول های بدن یاری می نماید. این میوه بعلاوه یک آنتی اکسیدان طبیعی دارد که برای سلامت ریه مناسب است.

انار: انار حاوی اندازه زیادی آنتی اکسیدان ها است که رشد و توسعه سلول های سرطانی ریه را کاهش می دهد و از آن جلوگیری می نماید.

انگور: انگور فواید زیادی از جمله کاهش خطر امفیزم و سرطان ریه را دارد و شدت آسم را به علت ماده شیمیایی به نام پروآنتوسیانیدین که به وسیله آلرژی ایجاد می گردد، تسکین می دهند.

آناناس: ریه ها با سیگار کشیدن و یا قرار گرفتن در معرض آلاینده ها آسیب می بینند، بنابراین تجمع آلودگی ها در طول زمان باعث کاهش الاستیک خواهد شد. ثابت شده است که آنزیم بروملین به طور طبیعی با از بین بردن و سم زدایی به سلامتی ریه یاری می نماید. یک لیوان آب آناناس به شما یاری می نماید تا از تجمع خلط داخل ریه ها و گلو جلوگیری کنید در حالی که به ریه ها یاری می نماید تمیز و تازه گردد.

آب: آب درتمام طول زندگی اهمیت دارد. نوشیدن اندازه زیادی آب می تواند فواید زیادی برای کل بدن از جمله ریه های داشته باشد بنابراین باید روزانه با نوشیدن حداقل 4 لیوان بزرگ آب خود را هیدراته کنید. علاوه بر یاری به هضم و دیگر عملکرد های بدنی، به شل شدن مخاط که ممکن است ریه ها را مسدود نمایند یاری می نماید. طبق مطالعه ای دی هیدراته شدن می تواند باعث سفتی مخاط شده و در نتیجه منجر به مسائل ریوی، دشواری در تنفس و ریسک بالاتر عفونت گردد.

چای گیاهی: انواع مختلف چای گیاهی در بازار وجود دارد و ممکن است برای خرید برترین آن گیج شوید. بعضی از آن ها می توانند به شما در پاکسازی و شل شدن خلط ریه ها یاری می نمایند و بلغم آور هستند. علاوه بر این، گیاهان ضد میکروبی وجود دارند که به درمان عفونت که ممکن است موجب مسائل ریوی گردد یاری می نمایند. بعضی ازچای ها مثل زنجبیل، ریشه شیرین بیان و دارچین همگی می توانند موثر باشند.

روغن زیتون: چربی های اشباع شده در روغن زیتون برای پوست، مو، قلب و ریه ها مناسب هستند. در حقیقت، روغن زیتون ممکن است با خطرات افزایش فشار خون و آسیب رگ های خونی که می تواند اندازه اکسیژن را کاهش دهد، مبارزه می نماید و باعث تند شدن ضربان قلب و تنفس سخت تر می گردد.

قهوه: قهوه می تواند علائم آسم را کاهش دهد. به این علت است که کافئین یافت شده در قهوه ممکن است به عنوان متسع نماینده مجاری هوایی عمل کند و خستگی عضلات تنفسی را کاهش دهد. کافئین می تواند به بهبود سلامت ریه به مدت 4 ساعت یاری کند.

چای سبز: این آخرین مورد و، اما بسیار مهم در لیست غذا هایی است که باید آن را هرچه سریع تر به رژیم غذایی خود اضافه کنید اگر می خواهید ریه های سالم و تمیز داشته باشید. چای سبز مملو از آنتی اکسیدان ها است که التهاب را کاهش می دهند، بدن را آرام و درمان را بهبود می بخشد. علاوه بر این، آب داغ برای تسکین گلو نیز مفید است و سپس با از بین بردن غشا های مخاط به ریه ها یاری می نماید.

برای سالم نگه داشتن ریه ها و یا بهبود بخشیدن آن داشتن یک رژیم غذایی سالم بسیار مهم است. با این حال، برای به حداکثر رساندن سلامت ریه خود، رژیم غذایی به تنهایی کافی نیست و باید ورزش کنید و از بعضی مواد در طول پاکسازی ریه ها اجتناب کنید.

منبع: سلامت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1417

به "لیست برترین مواد غذایی که ریه ها را پاکسازی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیست برترین مواد غذایی که ریه ها را پاکسازی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید