ظرفیت آذربایجان شرقی در زمینه ایجاد موزه های صنعتی

به گزارش دوست داشتنی ها، موزه های صنعتی از انواع موزه هایی هستند که بیشتر به لحاظ کارکردهای آموزشی و پژوهشی موردتوجه بوده و درعین حال از جذابیت ویژه ای برای مخاطبان برخوردارند.

ظرفیت آذربایجان شرقی در زمینه ایجاد موزه های صنعتی

این موزه ها می توانند شناخت و آگاهی لازم را نسبت به صنایع مختلف در ذهن مردم ایجاد کنند. به طوری که می توان اطمینان داد پس از بازدید از تاریخچه فعالیت صنایع مختلف و نحوه به تکامل رسیدن آن ها مردم ذهنیت مثبت تر و بهتری نسبت به صنایع و حتی نشان های تجاری مختلف صنعتی خواهند داشت؛ به همین دلیل صاحبان نشان های معتبر جهان درزمینهٔ خودروسازی، صنایع مختلف و کارخانه هایی که دارای تاریخچه های مشخصی هستند، موزه های صنعتی ایجاد نموده اند.

بعضی صنایع به لحاظ ویژگی های خاص خود درعین حال که به فعالیت فراوریی مشغول هستند، از قابلیت تبدیل به یک موزه زنده صنعتی برخوردارند، همچنین در صنایع فعالی که مبادرت به تشکیل موزه می کنند می توان با تدوین سناریویی مناسب و تعریف راستا بازدیدی ایمن، امکان بازدید و درنتیجه آشنایی مخاطبان با فرایند فراوری محصول را به صورت عینی فراهم کرد که در این صورت جذابیت موضوعی و تأثیر کارنمودهای آموزشی این موزه ها مضاعف خواهد شد.

استان آذربایجان شرقی به عنوان یکی از قطب های صنعتی ایران و پیشگام در عرصه صنعت کشور از استعداد بالائی درزمینهٔ ایجاد موزه های صنعتی برخوردار است. خوشبختانه در سالهای اخیر کوشش های مؤثری در راستای ایجاد موزه های صنعتی ر در استان اجرا شده که نمود عینی آن را می توان در تشکیل اولین موزه های صنعتی استان توسط بخش خصوصی و در قالب تأسیس موزه خودروهای کلاسیک تبریز و موزه کبریت ممتاز تبریز دانست، ضمن آنکه امید است به زودی و با تأسیس و شکل گیری موزه بندرها و دریانوردی در بندرشرفخانه و موزه چاپ و نشر و تعلیم و تربیت در دبیرستان فردوسی تبریز شاهد به بار نشستن بیش ازپیش این کوشش ها باشیم.

مروری بر سوابق فعالیت صنایع استان مبین برخورداری آذربایجان شرقی از ظرفیتی قابل توجه در راستا تشکیل موزه های صنعتی یا مرتبط با صنعت است. راه آهن، صنعت کفش و چرم، مجموعه های صنعتی نظیر تراکتورسازی تبریز و ماشین سازی، صنایع معدنی نظیر فراوری آجر، گچ، سیمان و سنگ های ساختمانی، صنایع وابسته به کشاورزی نظیر سیلو، آردسازی، فرآوری آجیل و خشکبار و ... و همچنین مؤسسات مرتبط با صنعت و تجارت همچون گمرک ازجمله این موضوعات متعدد بشمار می فرایند که می تواند باهمت متولیان و صاحبان صنایع استان ظرفیت های موجود درزمینهٔ تشکیل موزه های صنعتی در استان را از قوه به فعل درآورده و نقش مؤثری در توسعه موزه های تخصصی استان ایفا کنند.

* رئیس امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 131

به "ظرفیت آذربایجان شرقی در زمینه ایجاد موزه های صنعتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت آذربایجان شرقی در زمینه ایجاد موزه های صنعتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید