شبکه ملی آزمایشگاهی در جست وجوی اُمیکرون، قابلیت تغییر پاستوکووک پلاس با جهش های کرونا

به گزارش دوست داشتنی ها، رئیس انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به اقدامات شبکه آزمایشگاهی کشور در دوران کرونا و فعالیت های انجام شده جهت رصد واریانت اُمیکرون، در عین حال درباره واکسن پاستوکووک و اثرگذاری آن مقابل جهش های ویروس کرونا، گفت: دز یادآور واکسن پاستوکووک (پاستوکووک پلاس) به گونه ای طراحی شده است که بتواند به راحتی قابلیت تغییر داشته باشد.

شبکه ملی آزمایشگاهی در جست وجوی اُمیکرون، قابلیت تغییر پاستوکووک پلاس با جهش های کرونا

دکتر علیرضا بیگلری در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: در اوج تحریم ها و در دل یک تهدید بزرگ به نام کووید19 انستیتو پاستور ایران اقدام به راه اندازی شبکه ملی تشخیص آزمایشگاهی کرد. اکنون 500 آزمایشگاه تشخیصی در سراسر کشور با موضوع انستیتو پاستور ایران کار تشخیص آزمایشگاهی کووید19 را انجام می دهند.

وی وجود این شبکه را یک فرصت خوب دانست و ادامه داد: با این فرصت علاوه بر اینکه می توانیم کارهای معمول تشخیص را انجام دهیم، می توانیم جهش های کرونا را هم آنالیز کنیم و یکی از مهم ترین نکات این است که آزمایشات از استان ها به صورت کاملا روتین برای مراکزی که کار توالی یابی را انجام می دهند، ارسال می گردد و اگر در یک استانی هم به یکباره شرایط تغییر کرد و تعداد بیماران زیاد شد و یا دیدیم علائم بیماری در حال تغییر است، همگی می تواند شکی بر این باشد که رفتار ویروس در حال تغییر است و در نتیجه ممکن است با یک ویروس جهش یافته نو روبرو شویم که در این صورت حتی اگر نوبت نمونه گیری آن استان برای توالی یابی پیدا کردن جهش نباشد، میتوان برای اخذ نمونه بیشتر از آن استان اقدام کرد تا جهش نو شناسایی گردد.

وی اضافه نمود: هم در خصوص سویه نو کرونا و هم در سایر جهش های قبلی، همواره اقدامات لازم جهت شناسایی هرچه زودتر جهش ها و پایش آنها در کشور در حال اجرا است. امروزه با توجه به تدابیری که برای شناسایی اُمیکرون داریم که مسلما دیر یا زود در تمام کشورها مشاهده خواهد شد، با اقدامات و نمونه گیری هایی که از استان ها داریم می توانیم به سمتی برویم که شانس یافتن سریعتر ویروس جهش یافته افزایش یابد.

رئیس انستیتو پاستور ایران در خصوص تاثیر واکسن بر سویه های نو کرونا به خبرنگاران گفت: نظرات علمی کاملا نشان می دهد که حتی در جهش های نو ممکن است که تاثیر واکسن کاهش یابد ولی کسانی که واکسن تزریق کردند حاشیه امن بیشتری دارند. مسلما با شیوع واریانت های نو هم توانایی تشخیص جهش در جهان بیشتر خواهد شد و هم اگر احتیاج به تغییر واکسن ها باشد در جهت تقابل و ایجاد آمادگی برای پوشش جهش های نو اقدام خواهد شد.

او به همین دلیل به واکسن پاستوکووک فراوری مشترک انستیتوپاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا اشاره نموده و اضافه نمود: دز یادآور واکسن پاستوکووک به گونه ای طراحی شده است که بتواند به راحتی قابلیت تغییر داشته باشد که با دو جهش دیگر هم بتواند سازگار باشد. با توجه به طراحی واکسن ها این تغییر ممکن است از دو ماه تا حدود پنج ماه به طول انجامد؛ ولی در این بازه زمانی تغییر واکسن جهت پوشش جهش های نو ممکن خواهد بود.

بیگلری با اشاره به اینکه کرونا در جوامعی سرعت و شدت بیشتری دارد که مقدار واکسیناسیون پایین باشد، اعلام کرد: یک راه مهم برای پیشگیری از جهش ها، تزریق واکسن است و یک واقعیت دیگر این است که بعد از مدتی اثر ایمنی زایی آن کاهش می یابد؛ از این رو به دزهای بوستر و تقویت نماینده بین زمان های6 تا 9 ماه و یا کمتر و بیشتر احتیاج داریم. مسلما مهم است که در طراحی دزهای یادآور دقت کنیم که واکسن هایی فراوری گردد که بتواند واریانت های نو را هم پوشش دهد.

وی اضافه نمود: اکنون جمعیت انسان های کره زمین یک درد مشترک به نام کرونا دارند که باید یک درمان مشترک هم داشته باشند. اگر تمام جوامع غنی از واکسیناسیون شوند، اما کشورهایی وجود داشته باشند که واکسن تزریق ننمایند، نمی توانیم مطمئن شویم که از جهش های ویروس در امان خواهیم بود. این نکته مهمی است که مردم عزیز دقت نمایند که واکسیناسیون یک تعهد اجتماعی است.

وی اضافه نمود: جامعه بشری وقتی از کرونا راحت می گردد که بتوانیم بگوییم همه کشورها فارغ از اینکه بگوییم قوی یا ضعیف هستند، واکسینه شده باشند.

وی درباره لزوم تزریق مجدد دز یادآور پس از تزریق پاستوکووک پلاس (با توجه به سه دزه بودن واکسن پاستوکووک)، گفت: در حال اجرا مطالعه ای هستیم تا ببینیم واکسن ما چه مقدار می تواند ایمنی را در بدن پایدار نگه دارد. اولین افراد، واکسن ما را در اردیبهشت ماه دریافت کردند و در خرداد دز دوم و تیرماه دز سوم را تزریق کردند و بنابراین این موضوع نزدیک به شش ماه شده است. برنامه این است که در سرانجام شش ماه درصدی از این افراد مورد مطالعه مجدد قرار گیرند که ببینیم چقدر آنتی بادی در خونشان موجود است و همینطور پایداری سیستم ایمنی سلولی هم آنالیز گردد تا بتوانیم قضاوت کنیم که چقدر پایداری سیستم ایمنی بعد از تزریق پاستوکووک داشته ایم.

وی اضافه نمود: برای این واکسن، ما یادآور مجزا داریم که با هدف تزریق هر شش ماه یکبار طراحی شده است. سایر واکسن های جهان برای دز یادآور، یکی از دزهای اصلی را تزریق می نمایند؛ در حالی که تجربه نشان داده است از نظر تئوری کسانی که قبلا واکسینه شدند و ایمنی دارند بهتر است از دز اصلی برای یادآور استفاده ننمایند؛ چون ممکن است عوارض را بالا ببریم؛ زیرا نمی خواهیم ایمنی را به شدت تحریک کنیم. مسلما عاقلانه است که از واکسن هایی استفاده کنیم که ایمنی را آرام تحریک می نمایند و در واقع سیستم ایمنی را تحریک می نمایند که چنین آنتی ژنی در بدن وجود دارد.

او تاکید نمود: این عاقلانه ترین راه است که انتخاب نوع واکسن دز یادآور را بر اساس تزریق های اولیه به مردم محول کنیم. اگر موتاسیون های ویروس ادامه یابد با توجه به افت سیستم ایمنی امکان تزریق های مکرر وجود خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1187

به "شبکه ملی آزمایشگاهی در جست وجوی اُمیکرون، قابلیت تغییر پاستوکووک پلاس با جهش های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه ملی آزمایشگاهی در جست وجوی اُمیکرون، قابلیت تغییر پاستوکووک پلاس با جهش های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید