سینوفارم اثر بخشی واکسن خود را 80 درصد گفت

به گزارش دوست داشتنی ها، واکسن سینوفارم توسط انستیتوی محصولات بیولوژیکی پکن فراوری شده است.

سینوفارم اثر بخشی واکسن خود را 80 درصد گفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، شرکت داروسازی سینوفارم با انتشار بیانیه ای از اثربخشی 79.34 درصدی واکسن کرونا چینی سینوفارم در آزمایش های بالینی مرحله نهایی اطلاع داد. این شرکت به دنبال صدور تاییدیه در پی کسب مجوز برای تزریق عمومی واکسن خود است.

واکسن سینوفارم توسط انستیتوی محصولات بیولوژیکی پکن فراوری شده است. در حالی که اوایل آذرماه امارات از اثربخشی 86 درصدی این واکسن اطلاع داده بود ؛ اکنون و در فاز سوم، اثربخشی واکسن کرونا سینوفارم از سوی شرکت سازنده 79.34 درصد اعلام شده است.

سینوفارم، جزئیات بیشتری در خصوص رده سنی افراد تحت آزمایش با این واکسن ارائه ننموده است. حتی تعداد افرادی که به صورت داوطلب واکسن را دریافت نموده اند نیز معین نیست. اینکه اثربخشی واکسن روی 100، 1000 یا ده هزار نفر آزمایش شده باشد، می تواند حایز اهمیت باشد.

جین دونگ یان ویروس شناس دانشگاه هنگ کنگ می گوید:

اگر داده های مرتبط با آزمایش های بالینی را منتشر ننمایند، همه چیز در هاله ای از ابهام باقی خواهد ماند.

وی همچنین در ادامه صحبت های خود اضافه نمود که اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت سازنده واکسن چینی قابل مقایسه با آمار و داده های مرتبط با واکسن های مدرنا و فایزر نیست.

شرکت های داروسازی چینی برای فراوری واکسن کووید-19 با همتایان غربی خود رقابت می نمایند؛ اما بی شک انتشار داده های آزمایش های بالینی بسیار حائز اهمیت است. باتوجه به اینکه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چین محدود است، شاید آزمایشگاه های داروسازی مجبور هستند بعضی آزمایش ها را خارج از کشور چین انجام دهند و به همین دلیل با مشکلاتی روبرو هستند.

تا به امروز تزریق واکسن فراوری شده توسط فایزر در بیشتر کشورها از جمله ایالات متحده ، انگلستان و اتحادیه اروپا تایید شده است. همچنین ایالات متحده و کانادا مجوز استفاده از واکسن مدرنا را صادر نموده اند.

واکسن سینوفارم برخلاف واکسن های فایزر و مدرنا نیازی به نگهداری در دمای بسیار پایین ندارد. در نتیجه گزینه خوبی برای کشورهای فقیرتر محسوب می گردد.

اگرچه که اثربخشی واکسن سینوفارم نسبت به اثربخشی 94.1 درصدی مدرنا و 95 درصدی فایزر کمتر است؛ اما همین میزان اثربخشی، رقمی بالاتر از آستانه 50 درصدی معین شده توسط محققان بین المللی واکسن کووید 19 است. در نتیجه آن را برای استفاده گسترده توسط عموم قابل استفاده می نماید.

تا به امروز نزدیک به یک میلیون نفر در چین این واکسن را دریافت نموده اند و هیچ گونه عوارض جانبی بعد از تزریق آن گزارش نشده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 660

به "سینوفارم اثر بخشی واکسن خود را 80 درصد گفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینوفارم اثر بخشی واکسن خود را 80 درصد گفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید