سلطان قاچاق سوخت دستگیر شد

به گزارش دوست داشتنی ها، سردار محمدرضا مقیمی، از کشف بزرگترین محموله سوخت قاچاق خبرداد و جزئیات این کشف را تشریح کرد.

سلطان قاچاق سوخت دستگیر شد

به گزارش فارس، وی با اشاره به دستگیری سلطان قاچاق سوخت ادامه داد: در پلیس امنیت مالی سعی بر این است که اقدامات کلان را بر مبنای پیش بینی و پیشگیری دنبال و اجرایی کنیم، بنابراین تشدید اقدامات پیشگیرانه در دستور کار پلیس امنیت مالی ناجا است.

رئیس پلیس امنیت مالی ناجا مقابله با قاچاق سوخت را یکی از اولویت های اصلی این پلیس عنوان نمود و گفت: مبادی رسمی را به شدت رصد می کنیم و با اقدامات اطلاعاتی اجازه جولان به قاچاقچیان نخواهیم دادو پیرو این اولویت در دستور کار، به اخبار و نتایجی دست یافتیم که بر مبنای آن برخی از شرکت ها اقدام به قاچاق سوخت یارانه ای می کردند در واقع این شرکت ها با عنوان صادرات مشتقات نفتی و حلال ها، سوخت، قاچاق می کردند.

سردار مقیمی اشاره نمود: در رصد این شرکت ها، به یک شرکت خانوادگی رسیدیم که فقط در 6 ماه دوم سال گذشته 100 میلیون لیتر سوخت قاچاق نموده بودند؛ 6 عضو اصلی این باند خانوادگی دستگیر شدند و در جریان پیگیری این پفراینده 15 عضو دیگر شناسایی و دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه اعضاء این شرکت با استفاده از کارت های سوخت اجاره ای، اقدامات مجرمانه خود را دنبال می کردند، ادامه داد: برخی صندلی داران سوختی در شکل گیری این اقدامات مجرمانه دست داشتند.

رئیس پلیس امنیت مالی ناجا ادامه داد: در واقع با رصد و اشراف اطلاعاتی، توانستیم برخی از شرکت هایی که با فعالیت های پالایشگاهی در شهرک های صنعتی حاشیه شهرهایی، چون ورامین به صورت خانوادگی فعالیت می کردند را شناسایی کنیم و شرکت مذکور یکی از این شرکت ها است که اقدام به قاچاق سوخت می کرد.

وی شرح داد: با استفاده از منابع اطلاعاتی، تعیین شد که سرشبکه این باند خانوادگی، تجهیزات و برند شرکت های خوشنام را خریداری و در ذیل این شرکت ها اقدام به قاچاق سوخت می نماید، این عضو اصلی باند دارای چندین فقره سابقه کیفری در زمینه قاچاق بود.

سردار مقیمی در تشریح فرایند فعالیت این شرکت متخلف ادامه داد: چرخه خرید، فراوری و فروش فرآورده های نفتی این شرکت را رصد کردیم و دریافتیم که قاچاق فرآورده های نفتی یارانه ای به ویژه گازوئیل به شرکت های کشور های همسایه محوری ترین اقدام مجرمانه اعضاء این شرکت بوده است.

این مقام ارشد انتظامی افزود: اعضای این شرکت بعضا ارتباطات غیرمتعارف با کارشناسان و کارمندان برخی سازمان ها برقرار نموده و سوخت یارانه ای تحت عنوان روغن سوخت، روغن تصفیه مجدد و ... را به وسیله تانکر های حمل سوخت از گمرک های اصلی به سمت گمرکات مرکزی (مقصد) منتقل می کردند.

رئیس پلیس امنیت مالی با اشاره به اینکه اعضای این باند اقدام به جعل اسناد نیز می کردند، توضیح داد: در فرایند پی جویی پفراینده، تحقیقات عمق بیشتری پیدا کرد و با همکاری بازپرس دادسرای ناحیه 32 تهران به نتایج خوبی دست یافتیم.

وی افزود: در فرایند تحقیقات منابع تامین سوخت توسط این شرکت، محل دپو، بارگیری، راستا عبور و مرور تانکر حامل سوخت و ... شناسایی شد و با همکاری مرجع قضائی، پس از اشراف کامل اطلاعاتی توانستیم طی یک عملیات ضربتی 15 عضو دیگر این باند را شناسایی کنیم.

سردار مقیمی در تشریح عملیات دستگیری اعضای این باند خاطر نشان کرد: فعالیت اعضاء در استان های مرکزی، خراسان رضوی و شرق استان تهران (ورامین) بود؛ یعنی پلیس برای اجرای عملیات ضربتی، همزمان در سه نقطه کشور، در یک روز و زمان مشخص وارد عمل شدیم.

وی یادآور شد: طی این عملیات 62 دستگاه تانکر سوخت کشف و همچنین در شرق استان تهران 28 مخزن سوختی مورد رصد نهاده شد از طرفی در خراسان رضوی 83 دستگاه خودرو حامل سوخت را کشف کردیم، در واقع باید بگویم طی این عملیات ضربتی 4 میلیون لیتر فرآورده نفتی قاچاق کشف و توقیف شد.

رئیس پلیس امنیت مالی ناجا ادامه داد: پس از دستگیری اعضای اصلی باند، فرایند آنالیز پفراینده و تحقیقات تکمیلی ادامه داشت که در این میان مدیرعامل، اعضای هیئت مدیره برخی شرکت ها، کارچاق کن ها، برخی صندلیداران، رانندگان و سایر افراد دخیل شناسایی شدند.

سردار مقیمی یادآور شد: در ادامه تحقیقات، 20 کارگاه عظیم و کوچک در امر تهیه فرآورده های نفتی همکار با این شرکت متخلف شناسایی شدند که پفراینده را وارد فاز جدیدی از تحقیقات کرد.

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به سوالی درباره ریشه و منشاء اصلی این تخلفات عنوان نمود: منشاء اصلی تامین این سوخت ها، برخی از صندلیداران سوختی هستند؛ برخی از آن ها با استفاده از کارت های سوخت اجاره ای، اقدام به تامین احتیاج های سوختی این شرکت می کردند.

سردار مقیمی در هشدار به سودجویان عنوان نمود: به همه کسانی که به هر دلیلی کارت سوخت خود را اجاره می دهند، هشدار می دهم که با این دست از تخلفات برخورد می کنیم و در فرایند شناسایی متخلفان اینگونه جرایم تا آخرین حلقه عامل، موضوع را پیگیری می کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سابقه فعالیت اعضای این شرکت توضیح داد: متاسفانه اعضای این شرکت چندین سال است که اقدام به فعالیت های مجرمانه می نمایند و در آنالیز اقداماتشان، باید بگویم در 6 ماهه دوم سال قبل، 100 میلیون لیتر فرآورده های نفتی را قاچاق نموده اند.

وی گفت: اموال منقول و غیرمنقول این افراد که به وسیله این پفراینده به دست آمده مصادره شده، حساب های بانکی شان مسدود، منازل مسکونی متخلفان شناسایی و چندین دستگاه خودرو خارجی و لوکس از اعضای این شرکت کشف شده است.

این مقام ارشد انتظامی افزود: متاسفانه ما در حال حاضر کارگاه های غیرفعالی داریم که سهمیه سوخت دریافت و این سهمیه را به صورت قاچاق به کشور های همسایه منتقل می نمایند که بخشی از فعالیت این شرکت ها هم در این راستا بوده است.

سردار مقیمی در پاسخ به این سوال که چرا با این افراد سابقه دار با جدیت برخورد نمی گردد؟ گفت: به نظر می رسد که باید هزینه قاچاق را بالا ببریم به گونه ای که هیچ مجرمی، پس از یکبار دستگیری، دیگر به سمت و سوی تکرار جرم نرود.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 293

به "سلطان قاچاق سوخت دستگیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلطان قاچاق سوخت دستگیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید