نگاهی به تغییرات قانون تازه مالیات ارزش افزوده

به گزارش دوست داشتنی ها، قانون مالیات ارزش افزوده در سال 1387 به صورت آزمایشی تصویب و هر ساله در بودجه تمدید شد تا اینکه برای بودجه سال گذشته این قانون تا مهرماه آن سال اعتبار داشت اما در آبان ماه سال 1399 تا زمان تصویب و لازم الاجرا شدن لایحه اصلاح و دائمی شدن این قانون، به وسیله مجلس شورای اسلامی به مدت یک سال تمدید شد.

نگاهی به تغییرات قانون تازه مالیات ارزش افزوده

پس از این قانون دائمی مالیات ارزش افزوده در اوایل خرداد امسال تصویب و در تیرماه نیز به رئیس جمهور ابلاغ شد که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی این قانون از امروز اجرا می گردد.

معافیت مالیاتی قند و شکر حذف شد

قانون تازه، تغییرات قابل ملاحظه ای داشته که عمده این تغییرات در زمینه حذف معافیت های مالیاتی است که طبق آن، از امروز معافیت مالیاتی قند و شکر حذف می گردد و طبق ابلاغیه انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر ایران، در این زمینه فراورینمایندگان باید از امروز نسبت به وصول 9 درصد بهای شکر در هر فروش اقدام و در موعد مقرر به حساب سازمان امور مالیاتی واریز نمایند.

علاوه بر این واردات کالاهای موضوع جزهای (1)، (3) و (5) بند الف این ماده مشمول معافیت نبوده و مالیات و عوارض با نرخ 9 درصد در مبادی گمرکی به آن تعلق می گیرد.

البته عرضه این کالاها در داخل کشور نیز مانند عرضه کالاهای مشابه داخلی از پرداخت مالیات و عوارض معاف است.

مالیات بر سود و اجرت طلا و جواهر

بعلاوه در این قانون،عرضه نمایندگان کالا و خدمات طلا، جواهر و پلاتین باید فقط برای اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند، 9 درصد مالیات ارزش افزوده از مشتریان بگیرند.

این در حالی است که پیش از این 9 درصد مالیات ارزش افزوده از کل فاکتور خرید طلا دریافت می شد.

الزام شرکت های هواپیمایی به پرداخت 9 درصد مالیات

از سوی دیگر شرکت های هواپیمایی در قانون تازه ملزم به پرداخت 9 درصد مالیات ارزش افزوده هستند که پیش از این آنها باید 5 درصد عوارض می پرداختند و طبق اعلام معاون سازمان امور مالیاتی، برآیند این اعمال نرخ 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده قطعا بیشتر از 5 درصد عوارض در قانون سابق نیست و شرکت های هواپیمایی نباید افزایش قیمت بلیت از این بابت داشته باشند.

البته معاون سازمان امور مالیاتی می گوید که در قانون تازه مالیات بر ارزش افزوده اقلام مصرفی خانوار چون بیمه های عمر، زندگی، درمان و غیره خدمات ورزشی با اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح، آب برای مصارف کشاورزی، بیمه محصولات کشاورزی، هتل های سه ستاره و پایین تر، مهمانپذیرها به معافیت ها افزوده شده و برنج، لبنیات، ماست، روغن و غیره در صورت فراوری داخل از پرداخت مالیات معاف هستند.

کاهش درآمدهای دولت در قانون تازه

طبق قانون مالیات ارزش افزوده، سهم دولت از درآمدهای این محل به نفع شهرداری ها کاهش پیدا نموده است، زیرا در قانون مالیات ارزش افزوده مصوب سال 1387 از نرخ 9 درصدی این مالیات 6 درصد سهم دولت و 3 درصد سهم شهرداری ها بود اما در قانون تازه، سهم دولت یک درصد کاهش پیدا می نماید و به سهم شهرداری ها افزوده می گردد.

استرداد مالیات بر ارزش افزوده صادرنمایندگان و فراورینمایندگان از موضوعات حائز اهمیت در قانون مالیات بر ارزش افزوده است که همیشه فعالان مالی از تاخیر در استرداد این مالیات گله داشتند که در قانون تازه، استرداد علی الحساب مالیات بر ارزش افزوده فعالان مالی قبل از رسیدگی مالیاتی دیده شده است تا این فرایند تسهیل گردد و امکان استرداد مالیات بر ارزش افزوده ماشین آلات فراوری نیز در نظر گرفته شده است.

الزام فراورینمایندگان به درج برچسب معاف از مالیات بر کالاها

از سوی دیگر از امروز برای اتحادیه ها و کارفرمایان صنفی درج برچسب معاف از مالیات ارزش افزوده بر کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده الزامی است و صنوف در صورت دریافت مالیات از کالاهای معاف باید دو برابر مالیات و عوارض دریافتی جریمه پرداخت نمایند.

چه کالاهایی از مالیات ارزش افزوده معاف هستند؟

بر اساس بند الف ماده (9) قانون مالیات بر ارزش افزوده، محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام زنده و خوراک آن، بذر- نشاء- سم- کود، آب مصارف کشاورزی، شیر- پنیر- ماست، آرد و نان، انواع گوشت برنج- حبوبات- سویا، انواع روغن خوراکی، شیر خشک، تخم مرغ نطفه دار، خمیر کاغذ و کاغذ باطله، دفتر تحریر، کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، کتاب، روزنامه، نشریه، فرش دستباف و مواد اولیه آن، صنایع دستی انواع دارو و واکسن انسانی و دامی و غیره از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

بعلاوه، کالاهای موضوع جزء 3 ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز شامل بذر، نشاء، نهال، سم و کود و جزء (5) کالاهای زیر است:

1-5 -شیر، پنیر و ماست

2-5 -تخم ماکیان

3-5-آرد و نان

4-5 -انواع گوشت و فرآورده های گوشتی مطابق با فهرستی که هر سال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا انتها دی ماه برای اجرا در سال بعد به این سازمان ارسال می نماید.

5-5 -برنج، حبوبات، سویا و پروتئین سویا

6-5 -انواع روغن های خوراکی، اعم از گیاهی و حیوانی

7-5 -شیر خشک مخصوص تغذیه بچه ها

8-5-تخم مرغ نطفه دار و تبدیل آن به جوجه یک روزه

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1216

به "نگاهی به تغییرات قانون تازه مالیات ارزش افزوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به تغییرات قانون تازه مالیات ارزش افزوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید