دیوار برلین چینی ها

به گزارش دوست داشتنی ها، کمپانی تاکسی اینترنتی دیدی و شرکت فناوری لنوو اخیرا با اخطار هایی از سوی دولت چین روبرو شده اند؛ چراکه شی دستور داده است که در جنگ سرد با ایالات متحده تجارت دیگر نمی تواند فقط تجارت باشد. از همین رو به شرکت های چینی که در زمینه فناوری، اینترنت و هوش مصنوعی فعالیت می نمایند، نسبت به فعالیت در خاک آمریکا هشدار داده شده است.

دیوار برلین چینی ها

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ آلمان دیدن کنید.

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: روزی روزگاری در چین، یک قاعده اصل بود و مورد احترام: دوری نخبگان کسب و کار و تجارت از سیاست، اما این اصل دیگر وجود خارجی ندارد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، لیو چوآن زهی، موسس کمپانی فناوری لنوو و شخصیت برجسته بخش خصوصی چین برای مدت طولانی کسب و کارش را از سیاست دور نگه داشته بود و می گفت تجار باید حتما از سیاست دوری نمایند، اما اخیرا فهمیده است، به علت اینکه شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در جنگ سرد با ایالات متحده به سر می برد، تجارت دیگر نمی تواند فقط تجارت باشد.

در چند هفته گذشته، لیو شدیدا تحت فشار نهاده شد؛ به خاطر اینکه دخترش مدیرعامل شرکت تاکسی اینترنتی دیدی است و قصد داشته در نیویورک، کسب و کار خود را توسعه دهد. مقامات چینی به کمپانی دستور دادند مانع ثبت کاربران نو در این اپلیکیشن شوند.

آن ها دستور دادند کمپانی دیدی، اپلیکیشن خود را از اپ استور های چینی حذ ف کند؛ زیرا نگران فاش شدن اطلاعات میلیون ها چینی هستند. در فضای اینترنت چین، بلافاصله دیدی مورد هجمه نهاده شد و به تبع آن لیو و دخترش هدف اول کاربران چینی بودند.

هشتگی با مضمون دیدی را از اپ استور بیرون بیندازید به راه افتاد و این پست طی 24ساعت در نرم افزار چینی ویبو، یک میلیارد بار دیده شد. کاربران ویبو بعلاوه دیدی را خائن و سگ دست آموز آمریکا خطاب کردند. آن ها از دولت خواستند لیو را به خاطر اینکه دست به فروش منابع ملی زده است، مجازات کند.

اقدامات پکن علیه دیدی تنها بخشی از سرکوب گسترده چین علیه شرکت های فناوری داخلی به شمار میرود. این تغییر رویه از ماه نوامبر شروع شد؛ زمانی که جواز کاری Ant Group را باطل کردند. این شرکت به وسیله غول فناوری چین جک ما اداره می شد. در آن موقع، بسیاری اقدام علیه شرکت Ant و ما را برای مهار قدرت غول فناوری، اجتناب ناپذیر می دانستند، اما فشار علیه دیدی ممکن است تاثیرات عمیقی داشته باشد.

این سیگنال و هشدار قوی پکن برای فهرستی از کمپانی های فناوری چینی، کارآفرینان و تجار این کشور است که در آمریکا مشغول به کار هستند و نشان می دهد هر دو کشور بر سر حضور قدرتمند در عرصه فناوری، وارد رقابت شدیدی شده اند. با هشدار چین به شرکت های فناوری کشورش، پکن، عملا آخرین آجر را روی دیوار دیجیتالی برلین گذاشت تا عرصه فناوری به دو سوی این دیوار تقسیم گردد و چین عملا خود را از اینترنت دنیای جدا کند.

کارآفرینان چینی به صراحت گفته اند که طی هشداری به آن ها اعلام شده نگه داشتن اطلاعات چینی ها داخل مرز های این کشور بسیار حائز اهمیت است، برای همین نخبگان این کشور تحت فشار زیادی نهاده شده اند. در این راستا روز سه شنبه چین بیان کرد که قوانین مربوط به امنیت داده ها و مبادله داده ها را برای چینی هایی که در پی حضور در خارج از مرز های کشور هستند، تغییر داده است.

این تغییرات برای اطمینان از این است که شرکت های چینی فعال در خارج از کشور، مسوولیت پذیری بیشتری در قبال امنیت داده ها داشته باشند و عواقب آن را بپذیرند. ما چانگبو، بنیان گذار رسانه های آنلاین، در حساب کاربری اش در شبکه اجتماعی ویچت (WeChat) نوشت: اپراتور های اینترنتی مانند دیدی اکنون باید مشروعیت سیاسی و قانونی خود را برای حکومت ثابت نمایند.

وی ادامه داد: این نیمه دوم جداسازی ایالات متحده و چین است. مدل بازی در دو سوی فنس که پیش تر هر دو طرف پذیرفته بودند، در حال نابودی است و قرار است شکل نوی از بازی حاکم گردد. دیدی و لیو، بلافاصله به این درخواست چانگبو پاسخ ندادند، اما شرکت های چینی از دهه 1990 به این سو، بیشترین بهره را از مدل بازی پیشین، یعنی بازی در دو سوی دنیا بردند.

آن ها مزایای فراوانی از سرمایه گذاری خارجی کسب کردند و بودجه غول های اینترنتی مانند علی بابا، به وسیله یاهو و سافت بانک تامین شد، در حالی که بودجه Tencent دیگر غول اینترنتی به وسیله شرکت Naspers که متعلق به آفریقای جنوبی است، تامین شد. آن ها بعلاوه مدل های تجاری خود را از شرکت های سیلیکون ولی کپی کردند. اما حالا چین با مسدود کردن جهت شرکت های اینترنتی به روی آمریکا، سود بسیاری را داخل مرزهایش نصیب شرکت های چینی نموده است.

اما بعد ها شرکت های چینی تصمیم به حضور در خارج از مرز ها گرفتند و نیویورک را امن تر از هنگ کنگ و شانگ های یافتند. از آن موقع تا به امروز بیش از 35کمپانی چینی در آمریکا حضور دارند. حالا سرکوب دیدی حساب و کتاب شرکت های فناوری چینی را به هم ریخته است.

یکی از کارآفرینان چینی می گوید که هدفش از حضور در نیویورک و ارائه کارش در آنجا این بوده است که ارزش کارش در این شهر، بیشتر از هنگ کنگ دیده می گردد؛ چراکه ایده ای نو برای چینی ها بود. یک سرمایه گذار در پکن می گوید که به علت الزامات امنیتی که چین دیکته نموده است، شرکت هایی که در حوزه هوش مصنوعی کار می نمایند یا استارت آپ ها دیگر نمی توانند به کار کردن در جایی مثل نیویورک فکر نمایند. در این شرایط افراد معدودی حاضر به مصاحبه با نیویورک تایمز شدند و بیشترشان از مصاحبه هراس داشتند.

آمریکا هم در این مدت، نسبت به شرکت های چینی رفتار تهاجمی تری داشته است. چندین سرمایه گذار تصریح کردند که واشنگتن نظارت خود را بر شرکت هایی که در حوزه های فناوری حساس کار می نمایند، بیشتر نموده و برای شرکت های چینی هم کار کردن در آمریکا تقریبا ممنوع شده است. در ماه مه، قانون گذاران آمریکایی لایحه ای را پیشنهاد کردند که به موجب آن، در صورت عدم رعایت استاندارد های نظارتی آمریکا، شرکت های چینی از فهرست مبادلات در ایالات متحده منع می شوند.

پس از آنکه شرکت دیدی درخواست کار در آمریکا را مطرح نمود، بلافاصله مارکو روبیو، سناتور جمهوری خواه از نهاد های نظارتی خواست که جلوی فعالیت این شرکت را بگیرند. در این بین کارآفرینان چینی گرفتار یک کشور دیکتاتوری و دارای اختلاف ژئوپلیتیک با ایالات متحده شده و از دو سو در منگنه نهاده شده اند.

آن ها خواهان بازنگری در این باره هستند. این امر به ویژه در خصوص خانواده لیو، به شدت حس می گردد. وقتی لنوو در سال 2005، بخش کامپیوتر های شخصی شرکت آی بی ام را خریداری کرد، لیو تبدیل به اولین چینی شد که توانسته بود مدیر اجرایی یک کسب و کار عظیم آمریکایی گردد. دختر لیو هم خود به معنای واقعی محصول دنیای شدن است.

او پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه هاروارد، یک دهه در گلدمن ساکس فعال بود و به او لقب ماشین افزایش وجه نقد را داده بودند. او سرمایه اپل و سافت بانک را بسیار افزایش داد و در راه اندازی شرکت اینترنتی دیدی نقش موثری داشت. این شرکت از جمله غول های فناوری چینی است که از اواخر سال گذشته تحت قوانین نظارتی فزاینده ای نهاده شده است.

شرکت اینترنتی دیدی در ماه آوریل به علت عدم رعایت بعضی از این نظارت های سخت گیرانه جریمه و از این شرکت خواسته شد با رانندگان و مسافرانش برخورد عادلانه ای داشته باشد. وقتی این شرکت در سی ام ژوئن، یک روز قبل از صدمین سالگرد عظیمداشت حزب کمونیست چین، خواست در بورس نیویورک حضور داشته باشد، جنجال ها شروع شد. شرکت دیدی برای اینکه تنش ها را کم کند، ابتدا خواست چراغ خاموش حرکت کند و حتی از کارکنان خود خواست، پیغام های تبریک را به طور عمومی منتشر ننمایند، اما این امر افاقه نکرد و دو روز بعد، قوانین سخت گیرانه چین به این شرکت ابلاغ شد.

دیدی قرار بود در بورس نیویورک فعالیت خود را ادامه دهد، بنابراین مجبور شده است اطلاعات کاربران خود را در اختیار این کشور قرار دهد. البته یکی از مدیران دیدی گفته است، اطلاعات کاربران چینی در یک پایگاه داده این کشور هم ذخیره شده است. اما حتی این اظهارنظر هم افاقه نکرد و حالا بسیاری از کاربران چینی در داخل مرزهایشان در حال پاک کردن این نرم افزار از گوشی های هوشمندشان هستند. ناگهان این حملات جنبه شخصی هم گرفت.

مردم نوشتند: دیدی کشور خود را به سود بیشتر فروخت. یکی دیگر هم نوشت: لیو، جک مای بعدی است، او سزاوار برخورد است. برای لیو حالا یک چیز معین شده است؛ او دیگر توان استفاده از راهبرد خود را ندارد، راهبردی که می گفت؛ کسب و کارت را دور از سیاست نگه دار.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 992

به "دیوار برلین چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیوار برلین چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید