خبرنگاران معاون استاندار خراسان رضوی بر مدیریت مصرف آب تاکید کرد

به گزارش دوست داشتنی ها، مشهد- خبرنگاران- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی با تاکید بر لزوم مشخص شدن مصارف آب استان گفت: اکنون در شرایط خشکسالی هستیم و باید با حضور نمایندگان مصرف کننده عمده آب، برای عبور از این شرایط برنامه ریزی شود.

خبرنگاران معاون استاندار خراسان رضوی بر مدیریت مصرف آب تاکید کرد

سیدکمال الدین میرجعفریان روز شنبه در نشست سازگاری با کم آبی استان اضافه نمود: سند طرح سازگاری با کم آبی استان یک نقشه راهبردی برای مدیریت اقتصاد و معیشت مردم با موضوع آب است که باید متناسب با شرایط کم آبی و پر آبی در این سند راهبردی برنامه ریزی گردد.

وی با اشاره به ویژگیهای طبیعت و بارشهای متغیر آن ادامه داد: این سند زمانی می تواند کارایی داشته باشد که جوابگوی تمام نیازهای معیشتی، اقتصادی و کشاورزی باشد.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: باید تدابیری اندیشیده گردد که در زمان وجود آب امکان ذخیره آن فراهم گردد تا در شرایط خشکسالی بتوان با مدیریت صحیح چالش ها را پشت سر گذاشت.

وی اضافه نمود: باید بین عرضه و تقاضای آب رابطه مناسبی تعریف گردد و به همین دلیل باید تمام آبهای قابل استحصال همچون روان آب ها را نیز در این سند مورد بررسی قرار داد.

طرح همیاران آب خراسان رضوی که از سوی دانشگاه فردوسی و به پیشنهاد استاندار سابق خراسان رضوی تهیه شده بود سال 1398 در مراسمی با حضور وزیر نیرو در مشهد رونمایی شد.

این طرح با محور ارائه روشی جدید برای مدیریت آب و حکمرانی خوب در این حوزه با پشتیبانی وزارت نیرو، در پی معرفی الگویی مناسب جهت بکارگیری و مشارکت تمامی دستگاههای خصوصی و دولتی برای رفع بحران آب در خراسان رضوی است.

در طرح همیاران آب استان، 17 راه حل برای صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع آب استان درنظر گرفته شده که هدف آن تعادل گام به گام منابع و مصارف و پایش کمی و کیفی منابع آب است و در اجرای آن از ظرفیت تمامی کنشگران محلی (مسوولان محلی، آب بران و افراد ذینفع و سمن ها) و دستگاه های اجرایی مرتبط استفاده می گردد.

بر اساس مفاد این سند، قرار است تا سال 1405 کسری مخازن آب زیرزمینی در خراسان رضوی هر سال کاهش یافته و در افق پیش بینی شده به صفر برسد.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 889

به "خبرنگاران معاون استاندار خراسان رضوی بر مدیریت مصرف آب تاکید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معاون استاندار خراسان رضوی بر مدیریت مصرف آب تاکید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید