توییت مدیر کل آژانس اتمی درباره هدف سفر به تهران خبرنگاران

به گزارش دوست داشتنی ها، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیامی در توییتر به تشریح هدف سفر خود به تهران پرداخت.

توییت مدیر کل آژانس اتمی درباره هدف سفر به تهران خبرنگاران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیغامی در توییتر به سفر روز شنبه خود به ایران اشاره نمود.

وی در این پیغام توییتری نوشت: فردا من تهران سفر می کنم تا با مقام های ارشد ایران درباره یافتن راه چاره قابل توافق دوجانبه و قابل تطبیق با قوانین ایران ملاقات کنم تا سازمان بین المللی انرژی اتمی بتواند به فعالیت های راستی آزمایی اساسی در ایران ادامه دهد. چشم به راه موفقیت هستیم و این به نفع همه است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پیغامی در توییتر حمایت کامل خود از کوشش های گروسی را ابراز داشت.

وی در این پیغام توییتری نوشت: از کار فنی و بی طرفانه سازمان بین المللی انرژی اتمی کاملا حمایت می کنم. از کوشش های رافائل گروسی در مورد فعالیت های اساسی نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های ایران از جمله سفر مهم فردای وی به تهران سپاسگزار هستیم.

در حالی که به پنجم اسفند ماه سرانجام ضرب الاجل دو ماهه مجلس شورای اسلامی بر اساس بند ششم قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران) نزدیک می شویم، بر دامنه تحرکات دیپلماتیک این روز ها افزوده شده، تماس های تلفنی با مقامات ایرانی، سفر ها و رایزنی ها در تهران و اروپا.

دولت آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شده و ضمن اعمال تحریم های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی رغم مخالفت های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده های خود برای جبران آثار این خروج عمل نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی عملی کشور های اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

ایران اخیراً به طرف های برجام هشدار داده چنانچه طرف مقابل تعهداتش را تا هفته اول اسفند اجرا نکند، دولت موظف به توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی رو دوشنبه گفت تهران نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه خود تحت برجام را تحویل مدیر کل آژانس داده است.

اقدام ایران در راستای اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی ایران است که شریکان ایران در برجام را به لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بند های 26 و 36 برجام ملزم می نماید.

جمهوری اسلامی ایران البته تصریح نموده توقف اقدامات دواطلبانه ایران به معنی توقف همه نظارت ها نیست. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: این بدان معناست که نظارت های فراپادمانی متوقف می گردد که نظارت هایی است که ایران در چارچوب پروتکل الحاقی به صورت داوطلبانه پذیرفته بود و به معنی توقف تمامی نظارت ها نیست. ایران عضو پادمان است و براساس تعهدات پادمانی خود بخشی از نظارت ها را نگه خواهد داشت، چون متعلق به پروتکل الحاقی نیست.

مقام های دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در روز های گذشته اعلام نموده اند که قصد دارند آمریکا را به توافق هسته ای برجام بازگردانند.

با وجود این، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته ای را معین ننموده است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای قوی تر و طولانی تر کردن توافق هسته ای استفاده نمایند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض نموده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گوید بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح نموده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض نموده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا اجرا شده هر گامی از سوی تهران بعد از برطرف تحریم ها صورت خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 765

به "توییت مدیر کل آژانس اتمی درباره هدف سفر به تهران خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توییت مدیر کل آژانس اتمی درباره هدف سفر به تهران خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید