توضیحات ظریف درباره مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

به گزارش دوست داشتنی ها، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طبق توضیحات وزیر خارجه در جلسه امروز این کمیسیون، مبادله زندانیان و بازداشت شدگان بین ایران و آمریکا مسئله ای ندارد و احتیاج به مذاکره نداریم، ما اصلا مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت و مبادله زندانیان با هماهنگی حافظ منافع آمریکا در ایران انجام می گردد. سخنگوی دولت نیز همین موضوع را اعلام نموده است لذا تغییر سیاستی نداریم.

توضیحات ظریف درباره مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا

به گزارش ایسنا سید حسین نقوی حسینی در شرح جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این جلسه با حضور وزیر خارجه برای پاسخ به سوال نمایندگان برگزار گردید. در ابتدای آن آقای ظریف بیان داشت که کوشش جمهوری اسلامی ایران حفظ وحدت و تقویت دولت مرکزی افغانستان است و این حادثه اخیر هم که دستاویزی برای دشمنان ایران و افغانستان قرار گرفته، احتیاجمند آنالیز دقیق و تحقیقات بیشتر است و حتما موضوع را حل و فصل می کنیم.

وی ادامه داد: طبق شرحات وزیر خارجه حادثه اخیر که در خلیج فارس رخ داد موجب تاسف و تاثر شد؛ این حادثه را به خانواده شهدا و همچنین به مردم عزیز تبریک و تسلیت عرض می کنیم؛ جمهوری اسلامی ایران به شدت به دنبال تنش زدایی در منطقه است و در این زمینه از همه توان خود استفاده می نماید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه نمود: آقای ظریف گفت که نامه 9 صفحه ای اینجانب با 4 عنوان به دبیر کل سازمان ملل، افشای تخلفات و اقدامات خلاف قانون آمریکایی ها و تخلفات اروپایی ها است. ایران همواره خواهان بازگشت به برجام و اجرای تعهدات همه طرف های 5+1 بوده است. ایران ماده 36 برجام را عملیاتی کرد و همواره اعلام نموده که هرگاه طرفین به برجام برگردند، تعهداتش را اجرا می نماید.

نقوی حسینی ادامه داد: وزیر خارجه بیان داشت آمریکایی ها در کوششند تا مانع لغو تحریم های تسلیحاتی ایران مطابق برجام شوند که قطعا این اقدام خلاف تعهدات بین المللی است. آن ها در صدور قطعنامه با استناد به برجام پیروز نخواهند شد. آمریکا به برجام نمی تواند استناد کند چراکه از آن خارج شده است. به هر حال ما همه کوشش خود را به کار گرفتیم که آمریکا نتواند به هر بهانه ای برای کشور مشکل ایجاد کند؛ آژانس در این زمینه نقش مهمی دارد. آرام آرام به خاتمه محدودیت های مطابق برجام از جمله خاتمه تحریم تسلیحاتی بعد از پنج سال و خاتمه تحریم موشکی ایران بعد از هشت سال و خاتمه نظارت بر فعالیت های هسته ای بعد از 10 سال نزدیک می شویم و امتیازات مهمی نصیب جمهوری اسلامی ایران می گردد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین اظهار کرد: آقای ظریف همچنین گفت که مبادله زندانیان و بازداشت شدگان بین ایران و آمریکا مسئله ای ندارد و احتیاج به مذاکره نداریم و ما اصلا مذاکره ای با آمریکا نخواهیم داشت، اما مبادله زندانیان با هماهنگی حافظ منافع آمریکا در ایران انجام می گردد. سخنگوی دولت نیز همین موضوع را اعلام نموده است لذا تغییر سیاستی نداریم.

نقوی حسینی در خاتمه گفت که هیچ کدام از 10 نماینده سوال کننده در کمیسیون حضور پیدا نکردند لذا سوالی از وزیر خارجه مطرح نشد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 240

به "توضیحات ظریف درباره مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات ظریف درباره مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید