بومی سازی فناوری فراوری سنسور وزن و نمایشگرهای توزین پویا

به گزارش دوست داشتنی ها، سامانه های توزین انواع مختلفی دارند و به دو دسته کلی سامانه های توزین پویا (داینامیک) و ساکن (استاتیک) تقسیم بندی می شوند.

بومی سازی فناوری فراوری سنسور وزن و نمایشگرهای توزین پویا

در سامانه های ساکن، ماده یا جسم موردنظر روی یک ظرف یا در یک مخزن ثابت قرار می گیرد و وزن کشی می گردد.

در این شکل از عملیات توزین، صحت و دقت عدد نمایشگر اهمیت زیادی دارد. درمقابل سامانه های استاتیک، سامانه های توزین پویا قرار گرفته است که جسم یا ماده ای که قرار است وزن گردد، از روی دستگاه عبور می کند و مجالی برای اندازه گیری استاتیک و پایداری اندازه گیری وجود ندارد.

واضح است که سامانه های توزین داینامیک از فناوری های پیشرفته تری بهره می برند تا عددی که گزارش می نمایند دقیق و صحیح باشد. عمر حضور چنین سامانه هایی در کشور بسیار کمتر از سامانه های توزین استاتیک متداول است. سامانه های توزین پویا برای صنایع مختلف و صنایع بالادست بسیار حیاتی هستند و البته این بخش از صنایع کشور در انحصار دستگاه های اروپایی قرار گرفته است.

شرکت دانش بنیان آریا سنجش آسیا بانام تجاری آسا اولین فراورینماینده سامانه های توزین پویا با دقت پنج رقم اعشار در کشور است که قدرت و دقت دستگاه های توزین فراوری ی شان با یک سوم تا یک پنجم قیمت دستگاه های مشابه خارجی از کیفیت و دقت با آنها برابری و رقابت می نماید.

داستان شکل گیری شرکت آریا سنجش آسیا، از سال 88 با دو دانشجوی سال سوم رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز می گردد که پروژه مقطه کارشناسی شان درباره ساخت یک ترانسدیوسر با دقت بالا بود. 10سال پیش سنسورها تنوع اندکی در بازار داشتند و چندان هم در دسترس نبودند. آن موقع ابراهیم اسماعیلیان و امیرمسعود اقبالی توافق نامه ای دستی و محبت آمیز با یکدیگر نوشتند و فعالیت خود را برای ساخت سنسورهای داینامیک واستاتیک درکشور آغاز کردند. اما پیش احتیاج ساخت هر سنسوری، ساخت ترانسدیوسر یا نمایشگری است که کمیت های مختلف آنالوگ مثل نور، دما، صدا، فشار، جابه جایی و ... را به انرژی الکتریکی و سیگنالی قابل درک برای رایانه ها تبدیل کند. شش سال بعد این دو نفر باهمراهی گروهی که تشکیل داده بودند، پیروز شدند اولین ترانسدیوسر خود را با دقت پنج رقم اعشار بسازند و از سازمان ملی استاندارد ایران تائیدیه لازم را اخذ نمایند.

رئیس هیئت مدیره و مدیر مجموعه آسا، از خاطره سفری که منجر به تغییر راستا آینده شرکت شد، می گوید: سال 2015 برای بازدید از نمایشگاهی به شانگهای چین سفر کردیم و متوجه شدیم چینی ها از نمایشگری رونمایی نموده اند که در بحث اندازه گیری وزن، تکنیک و الگوریتم ما شبیه به آنها عمل می نماید و قصد داشتند از آن نمایشگر در سامانه های توزین در حال حرکت استفاده نمایند؛ اینجا بود که فهمیدیم با دانشی که به دست آورده ایم می توانیم وارد حوزه های دیگری مثل توزین پویا شویم.

از کارگاهی هفت متری تا مجتمع فناوری عظیم

شرکت آریا سنجش آسیا تا به امروز فراز و فرودهای بسیاری را پشت سر گذاشته است. مهندس اسماعیلیان از خاطره سال های اول این شرکت برای جام جم می گوید: اولین دفتر ما، اتاقی هفت متری با چهار نفر نیروی متخصص، بدون لوله کشی آب و امکانات اولیه بود. اما با وجود اینکه روشنایی انتهای راستا برایمان تعیین نبود، تمام مشقت ها را تحمل کردیم و کوششمان را مستمر ادامه دادیم حالا امروز این شرکت در پارک علم و فناوری استان اصفهان مستقر شده و امیدوار است با همکاری و حمایت های دولتی بتواند تا 10 سال آینده، عظیم ترین مجتمع فناوری ساخت انواع سنسور را برپا کند.

معضل اعتماد نکردن شرکت های دولتی

به گفته مهندس اسماعیلیان اگر وارد کارخانه های صنایع مختلفی شویم و به نام برند سامانه های توزین داینامیک آنها نگاهی بیاندازیم، همه آنها وارداتی و از کشورهای اروپایی هستند.

مدیر این مجموعه در ادامه می گوید: وقتی محصولی که با کوشش و همت جوانان ایرانی ساخته شده است را به صاحبان کارخانه ها معرفی می کنیم، با وجودی که دستگاه های ما تمام استانداردهای لازم را دریافت نموده است، محصولات را باضمانت در اختیار کارخانه قرار می دهیم و از همه مهم تر اینکه با هزینه بسیار کمتری می فروشیم، باز هم متاسفانه بااستقبال چندانی از سوی آنها روبه رو نمی شویم.

رئیس هیئت مدیره آریا سنجش آسیا درباره مقایسه استقبال شرکت های دولتی و خصوصی نیز می افزاید: پذیرش شرکت های نوپا دربین شرکت های دولتی بسیار اندک است. برای مثال یک شرکت دولتی درزمینه لوله سازی فعالیت می نماید و فقط نشان تجاری اروپایی را قبول دارد. درحالی که شرکتی خصوصی و رقیب این شرکت از دستگاه های ما استفاده می نماید.

مهندس اسماعیلیان مثال دیگری می زند و می گوید: ما نزدیک به سه سال مشغول نصب و پیاده سازی سنسورهایمان در جاده اراک - توره در استان مرکزی بودیم تا وزن کامیون ها و ماشین های سنگین را در حالی محاسبه کند که با سرعت 80 تا 90کیلومتر بر ساعت از روی آن عبور می نمایند. اما بعد از 9ماه از اجرای پروژه، تجهیزات مان را دزدیدند و سازمان راه و شهرسازی مدعی بود شرکت ما نتوانسته است خدمتی را ارائه کند! در کار ما ساخت و پیشبرد فناوری یک مسأله است و مجاب کردن مدیران دولتی مسأله ای عظیم تر است.

محصولات شرکت آسا در یک نگاه

نمایشگرهای صنعتی: نمایشگرهای سری آسا با استفاده از میکروکنترلرهای نسل جدید از مدرن ترین تجهیزات صنعتی بوده و با عملکرد بسیار پایداری که دارند، در سامانه های توزین پویا مورد استفاده قرار می گیرند. خانواده نمایشگرهای آسا باتوجه به قدرت سخت افزاری و توانایی های نرم افزاری خود در شش دسته بندی جای می گیرند و این شرکت سالانه 1500 نمایشگر به بازار داخلی عرضه می نماید.

سنسورها: شرکت آسا فراورینماینده و عرضه نماینده انواع سنسورهای کششی، خمشی، فشاری و پیچشی 100، 200 و 500کیلوگرمی و یک، دو، پنج، 10، 20، 30، 50، 100، 150، 200 و 250 تنی به بازار است و با حجم فعلی فراوری خود، سالانه 10هزار سنسور توزین وزن می سازد.

تجهیزات هوشمند شهری: شرکت آریا سنجش آسیا از سال 91 بعضی از تجهیزات هوشمند شهری را مثل چرخ های فروشگاهی با نام سبد فروشگاهی آسا فراوری می نماید.

سامانه های توزین پویا: سامانه های مهم صنعتی توزین پویا (سیستم های توزین ریلی با ظرفیت توزین 300تن)، معمولا از کشورهای استرالیا، آلمان و ایتالیا خریداری و مورد استفاده قرار می گیرند، درحالی که شرکت آسا، این دستگاه ها را با ارائه گارانتی و ضمانت با یک ششم قیمت فراوری می نماید.

راه های تماس برای تهیه محصولات آسا

وبسایت: ariasaco.com

ایمیل: [email protected]

تلفن تماس:

03133932388

02128422770

آدرس: اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی، خیابان 13، ساختمان فن آفرینی 1، واحد 104

ریحانه رادی - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 896

به "بومی سازی فناوری فراوری سنسور وزن و نمایشگرهای توزین پویا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بومی سازی فناوری فراوری سنسور وزن و نمایشگرهای توزین پویا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید