اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت چه زمانی وارد بورس می گردد؟

به گزارش دوست داشتنی ها، خبرنگاران : رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار با اشاره به جلسه امروز شورای عالی بورس برای ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بورس گفت: اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شهریور ماه وارد بورس می گردد.

اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت چه زمانی وارد بورس می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار امروز در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه احراز هویت غیرحضوری سجام در محل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: بر اساس مصوبه امروز شورای عالی بورس قرار است شرکت های سرمایه پذیر عدالت بر اساس قیمت تابلوی بورس در 1 تیرماه 99 سهام این شرکت ها برای سهامدارانی که روش مدیریت غیر مستقیم را انتخاب نموده اند به شرکت های سرمایه گذاری استانی منتقل گردد.

وی اضافه کرد: شرکت های سرمایه گذاری استانی باید افزایش سرمایه بدهند و مجمع برگزار نمایند و بعد از آن درخواست پذیرش در بورس بدهند.

به گفته قالیباف اصل سرمایه شرکت های سرمایه گذاری استانی مرکب از ارزش سهام سهامداران روش مدیریت غیر مستقیم است که نزد سازمان خصوصی سازی ثبت شده و به زودی به این شرکت ها منتقل می گردد.

رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار در خصوص این که شرکت های سرمایه گذاری استانی مگر قبلا در بورس پذیرش نشده اند گفت: شرکت های سرمایه گذاری استانی فقط نزد سازمان بورس ثبت شده اند و پذیرش نشده اند، اگر پذیرش شده بودند در تابلو دیده می شدند، اکنون باید بعد از این که پرتفوی سرمایه گذاران عدالت به آنها منتقل شد، درخواست پذیرش بدهند و در بورس پذیرفته شوند.

قالیباف اصل گفت: ابتدا پرتفوی شرکت های سرمایه گذاری استانی را سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام می نماید و این پرتفو به شرکت های استانی منتقل می گردد.

به گفته وی، 30 میلیون سهامدار عدالت روش مدیریت غیر مستقیم را انتخاب نموده اند و آیین نامه ای که امروز در شورای عالی بورس مطرح شد و دوشنبه هم در خصوص آن صحبت می گردد این است که اولا شرکت های سرمایه پذیر سهام خود را به شرکت های استانی سهام عدالت منتقل نمایند، و بعد از آن هیأت مدیره شرکت های استانی درخواست پذیرش در بورس اوراق بهادار را ارائه نمایند.

وی در خصوص این که چقدر طول می کشد تا شرکت های سرمایه گذاری استانی بورسی شوند، گفت: میزان سهام هر شرکت سرمایه گذاری استانی از سوی سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی اعلام شده و زمانی نمی برد، اما باید هیأت مدیره شرکت های استانی سریعا مجمع برگزار نمایند و مراحل پذیرش در بورس را طی نمایند. بورس هم سعی می نماید همراهی کند و هر چه سریع تر این شرکت ها از شهریور ماه در بورس پذیرش می شوند و نماد آنها در تابلوی بورس معامله می شوند.

رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار همچنین در خصوص این که گفته می گردد کسانی درخواست فروش 30 درصد سهام عدالت را داده اند، اما پول آن را نگرفته اند، گفت: عمده سفارش ها از شبکه بانکی برای فروش 30 درصد سهام عدالت صورت گرفته و این سفارش ها تجمیع می گردد. تا به امروز 2 هزار و 737 میلیارد تومان سفارش برای فروش 30 درصد سهام عدالت دریافت شده که از این رقم 2 هزار 731 میلیارد تومان بین سهامداران توزیع شده و مقدار اندکی مانده است و کسانی که زودتر درخواست داده اند، پول آنها زودتر واریز شده است.

قالیباف اصل گفت: پروژه آزادسازی سهام عدالت یک کار عظیمی است که مردمی که بعد از 15 سال نمی توانستند سهام خود را ببینند و یا معامله نمایند، امروز می توانند ارزش سهام خود را مشاهده نمایند و اقدام به فروش 30 درصد از سهام عدالت نمایند و سامانه های فروش این تقاضاها را تجمیع می نماید و در اسرع وقت به فروش رسانده و پول مردم را واریز می نماید.

وی همچنین در سخنرانی خود در این جلسه گفت: سامانه ایرانی پس از معاملات بورس طراحی شده و در حال آزمایش است که تا خاتمه سال جاری این سامانه زیر بار می رود.

رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار همچنین تعداد سهامداران عدالت را 49 میلیون و 150 هزار نفر اعلام نمود و گفت: در خصوص 13 شرکت سرمایه پذیر عدالت که در بورس حضور ندارند، به صورت یک هلدینگ عظیم مشمولان سهامدار عدالت، سهامدار این هلدینگ می شوند.

قالیباف اصل همچنین طراحی سامانه جامع اطلاعات مشتریان موسوم به سجام را یکی از شاهکارهای کشور دانست که توسط متخصصان داخلی طراحی شده و اطلاعات مشتریان با احراز هویت توسط این سامانه در یک جا جمع آوری می گردد.

به گفته رئیس سازمان بورس با توجه به اعلام شماره شبا حساب مشتریان امکان واریز سود سهام شرکت های بورسی توسط سجام به راحتی فراهم شده است و این کار بسیار عظیمی است چون سهامداران خرد و پراکنده نباید برای دریافت سود ناچیز سهام خود در بانک ها معطل شوند، بلکه از طریق سامانه سجام سود سهام آنها به صورت متمرکز واریز می گردد.

به گفته وی با راه اندازی سامانه ایرانی پس از معاملات میزان سرعت تراکنش ها افزایش می یابد و در حال حاضر که جلسات معاملات بورس به یک جلسه در روز از ساعت 8 و نیم تا 12 و نیم است ممکن است با سامانه جدید و با معاملات هماهنگ گردد و جلسات معاملات بورس در روز افزایش یابد.

رئیس سازمان بورس و اوارق بهادار گفت: تا شهریور سال جاری شرکت های دانش بنیان مانند دیجی کالا، تپسی، کافه بازار، اسنپ و دیگران با اصلاح روش های حسابداری و محاسبه دارایی های غیرمشهود ارزیابی شده و وارد بورس می شوند.

به گفته قالیباف اصل عمده ارزش شرکت های دانش بنیان دارایی های غیر مشهود و ارزش فناوری و دانش آن است که امیدواریم زودتر ارزیابی شده و این شرکت ها وارد بورس می شوند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 360

به "اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت چه زمانی وارد بورس می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت چه زمانی وارد بورس می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید