95 درصد جمعیت ایران تحت پوشش شبکه های گازرسانی قرار دارند

به گزارش دوست داشتنی ها، وزیر نفت با بیان اینکه گازرسانی در دولت های یازدهم و دوازدهم به روستاها 2.5 برابر شده و از 14 هزار روستا به 35 هزار روستا رسیده ایم گفت: 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه های گازرسانی قرار دارند.

95 درصد جمعیت ایران تحت پوشش شبکه های گازرسانی قرار دارند

به گزارش خبرنگاران، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت امروز (سه شنبه 18 خرداد) در جلسه علنی و در پاسخ به سؤال جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد با موضوع دلایل کمبود گاز مایع و نفت سفید در سطح کشور و مناطق محروم گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم تعداد روستاهای بهره مند از گاز 2.5 برابر شده است و از 14 هزار روستا به 35 هزار روستا رسیده ایم.

وی با بیان اینکه 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه های گازرسانی واقع شده است اضافه کرد: استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان از متوسط میانگین به دلایل مختلف عقب هستند؛ گاز به 90 درصد روستاهای استان های کرمان و یکی از خراسان ها و فارس هم رسیده است.

وزیر نفت توضیح داد: 43 هزار میلیارد تومان برای گازرسانی روستایی و شهرها هزینه نموده ایم ضمن اینکه 40 هزار میلیارد تومان هم اضافه بر بودجه قبلی برای انتقال گاز در نظر گرفته ایم.

زنگنه گفت: 2 هزار و 500 میلیارد تومان به استان آذربایجان غربی برای گازرسانی تخصیص پیدا نموده است این در حالی است که شرایط گاز در مناطق شهری و روستایی در این استان از 78 درصد سال 92 به 93 درصد در شرایط فعلی رسیده است.

وی گفت: در سال 92 فقط 37 درصد شهرستان مهاباد گاز داشت که هم اکنون این میزان به 80 درصد رسیده است.

زنگنه اضافه کرد: در منطقه سردشت به 34 درصد گازرسانی روستاها دست پیدا نموده ایم که در این زمینه عقب مانده ترین است؛ در پیرانشهر نیز 74 درصد روستاها گازرسانی شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه 4.5 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت شبکه گازرسانی کشور نیستند، گفت: پالایشگاه های نفتی کشور 7 هزار تن گازتولید می نمایند که 5 هزار تن آن در کشور توزیع می گردد. مردم و خانوار بیش از مصرف متوسط از گاز استفاده می نمایند در واقع باید گفت در این جهت قاچاق گاز صورت نمی گیرد بلکه از گاز مایع برای سوخت اتومبیل های فرسوده به روشی غیر استاندارد استفاده می گردد.

وی تاکید نمود: ما علاقه ای به صادرات گاز نداریم ولی حتی اگر صادراتی صورت گیرد درآمد آن به سازمان هدفمندی یارانه ها می رسد نه وزارت نفت، از سوی دیگر مخالف توزیع گاز در داخل نیستیم اما ترجیح ما این است که اولویت با CNG باشد و گاز مایع به دلیل درآمد ارزی بیشتر صادر گردد.

وزیر نفت با بیان اینکه فرایند گازرسانی کند نیست و 95 درصد جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار گرفته اند، گفت: البته بعضی مناطق آذربایجان غربی عقب ماندگی دارند که باید در این جهت اقداماتی صورت گیرد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 918

به "95 درصد جمعیت ایران تحت پوشش شبکه های گازرسانی قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "95 درصد جمعیت ایران تحت پوشش شبکه های گازرسانی قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید