کشف ترکیباتی ناشناخته و خطرناک در چای

به گزارش دوست داشتنی ها، حدود 500 ترکیب در چای کشف شده که می توانند خطرناک باشند.

کشف ترکیباتی ناشناخته و خطرناک در چای

به گزارش ، به نقل از اسپوتنیک، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که میزان 60 محصول جانبی شناخته شده ناشی از ضدعفونی کردن آب در چای دم شده به میزان قابل توجهی کمتر از خود آب لوله کشی است، اما در عین حال حدود 500 ترکیب دیگر در چای کشف کردند که می توانند با کلر وارد واکنش شده و محصولات جانبی نو، فعلاً ناشناخته و احتمالاً ناسالم را ایجاد کنند.

نتایج این تحقیق پژوهشگران در مجله Environmental Science & Technology منتشر شده است.

چای پس از آب آشامیدنی دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان است. ترکیب برگ چای به طور کامل مورد مطالعه قرار گرفته است و بر اساس این داده ها، دانشمندان معمولاً در مورد مزایای چای نتیجه گیری می کنند، اما مشخصات و ویژگی های اصلی نوشیدنی چای یعنی آب را نادیده می گیرند.

وقتی از آب لوله کشی جوشانده برای دم کردن چای استفاده می شود، کلر به جای مانده که برای ضدعفونی آب استفاده می شود می تواند با ترکیبات چای وارد واکنش شده و به اصطلاح محصولات ضد عفونی کننده (DPPs) را ایجاد کند که بسیاری از آن ها در غلظت های قابل توجه برای سلامتی خطرناک هستند.

محققان آمریکایی از دانشگاه کارولینای جنوبی به همراه همکاران چینی خود از دانشگاه تیانجین، سطح 60 محصول شناخته شده ناشی از ضد عفونی کردن را در سه مارک معروف چای - سبز Twinings و مشکی Earl Grey و Lipton - میزان گیری کردند و به طور غیر منتظره دریافتند که سطح این مواد در چای دم کرده کمتر از آب است. نویسندگان این موضوع را با این واقعیت توضیح می دهند که بسیاری از ترکیبات فوق الذکر در هنگام دم کشیدن تبخیر شده یا از طریق برگ های چای جذب شده اند.

در همان زمان، دانشمندان بسیاری از محصولات ناشناخته را در چای دم شده کشف کردند. اثرات این مواد بر سلامت انسان مورد مطالعه قرار نگرفته، اما با این حال به گفته محققان چای حاوی حدود 500 ترکیب از جمله پلی فنول ها، اسید های آمینه، کافئین و سایر مواد است که می توانند با کلر واکنش داده و محصولات ناشی از ضد عفونی کردن را تشکیل دهند. برخی از آن ها قبلاً با خطر سرطان و عوارض دوران بارداری و زایمان مرتبط بوده اند.

محققان با استفاده از کروماتوگرافی گازی با وضوح بالا یا طیف سنجی جرمی برای نخستین بار 15 نوع د از این ترکیبات را شناسایی کردند، که به عقیده آن ها بر اثر واکنش کلر با پیش ساز های طبیعی فنولیک و پلی فنلی در برگ های چای ایجاد شده است.

میزان کل هالوژن های آلی که نشان دهنده قسمت عمده از محصولات ناشی از ضد عفونی کردن ست، در چای تقریباً دو برابر آب لوله کشی اولیه بود. شناسایی حدود چهار درصد آن ها امکان پذیر بود. قسمت عمده - بیش از 12 درصد - ترکیباتی مانند دی کلرواستیک اسید، تری کلرواستیک اسید و کلروفرم هستند که هنوز در ترکیب آب اصلی بودند.

به گفته محققان علیرغم این واقعیت که حدود 96 درصد از کل میزان هالوژن های آلی چای تشخیص داده نشده، غلظت آن ها هیچ خطری برای انسان ندارد و برای فراتر رفتن از سطح ایمن این مواد، باید روزانه بیش از 50 فنجان چای نوشید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1035

به "کشف ترکیباتی ناشناخته و خطرناک در چای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ترکیباتی ناشناخته و خطرناک در چای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید