چه کسی جانشین صادق المهدی می گردد؟

به گزارش دوست داشتنی ها، بعد از درگذشت صادق المهدی، نخست وزیر اسبق سودان و رئیس حزب اسلامی الامه، این سوال مهم مطرح می گردد که چه کسی جانشین وی خواهد بود.

چه کسی جانشین صادق المهدی می گردد؟

به رغم پیش بینی های مختلف درباره شخصیتی که جانشین صادق المهدی خواهد شد، به گفته صلاح حبیب، تحلیلگر و نویسنده سودانی، احتمالا المهدی وصیت نامه ای دارد که در آن با دقت جانشین خود را مشخص نموده است، مثل همان روالی که از سال 1945 در این حزب بوده است.

در واقع از ژوئن 2017 که المهدی از تصمیم خود برای کنار گذاشتن ریاست حزب اطلاع داد، این سوال همچنان مطرح است.

علاوه بر اسامی بعضی فرزندان المهدی مثل مریم که پزشک و فعال سیاسی است و حضور قوی در دوره اخیر داشته، اسامی دیگری نیز دیده می شوند مثل فضل الله برمه ناصر، وزیر دفاع اسبق و شخصیت بسیار نزدیک به المهدی و واثق البریر، از رهبران برجسته حزب و داماد المهدی.

اما حبیب به اسکای نیوز گفت، عبدالرحمن، پسر بزرگتر المهدی و معاون سابق عمر البشیر، رئیس جمهور مخلوع سودان بیشترین شانس را برای ریاست حزب دارد.

به رغم جنجال بزرگی که طی دوره گذشته درباره مشارکت عبدالرحمن در نظام البشیر وجود داشته، حبیب معتقد است که هدفش از مشارکت آماده شدن برای برعهده دریافت رهبری حزب در آینده بود.

در مقابل عبده مختار، استاد علوم سیاسی در دانشگاه های سودان گفت: حزب الامه احتمالا استراتژی جدیدی را در پیش بگیرد تا از محبوبیتش در سایه تحولات سودان و افزایش تأثیر قشر جوان بر نقشه راه سیاسی حمایت گردد.

مختار بعید نمی داند که مریم الصادق جانشین پدرش گردد هرچند که حامیان این حزب ممکن است به دلایلی از جمله موضع تاریخی درباره انتصاب زنان مخالفت هایی داشته باشند اما احتمالا به دلیل شرایط جدید و تغییر نسل ها این دیدگاه ها پذیرفته نشوند.

با توجه به ماهیت و ساختار حزب الامه مسئله جانشینی المهدی پیچیده به نظر می رسد.

اما به دور از سناریوهای مختلفی که درباره ریاست حزب وجود دارد، رهبر جدید آن با چالش هایی درباره متحد کردن این حزب که به پنج شاخه تبدیل شده، روبروست.ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 600

به "چه کسی جانشین صادق المهدی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی جانشین صادق المهدی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید