محمدعلی دادور شاعر پیشکسوت اصفهانی درگذشت

به گزارش دوست داشتنی ها، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در اصفهان، محمدعلی دادور متخلص به فرهاد متولد سال 1329 در اصفهان و کارشناس تاریخ از دانشگاه اصفهان بود. او بیش از چهار دهه شعر می سرود.

محمدعلی دادور شاعر پیشکسوت اصفهانی درگذشت

دادور فرزند نسلی از شاعران ایرانی بود که با نگاهی شاعرانه تغییر و تحولات عظیم چند دهه گذشته را شاهد بوده و در آثار خود تحلیل و ترسیم کرده اند. این شاعر اصفهانی همواره توانایی بالای خود در سرایش ایهام را مدیون زندگی در شهر اصفهان می دانست و اعتقاد داشت فرهنگ زبانی اصفهان، سرشار از انواع کنایات است و ایهام شعرهای او هم هم از همین کاربرد کنایات پدید می آید.

این شاعر توانا در کنار تبحر در قالب های شعری، چند سالی هم در نیشابور به شغل شریف معلمی پرداخت و در کنار سرودن شعر، ویراستاری هم می کرد.

از محمدعلی دادور چند کتاب شعر در قالب های مختلف منتشر شده است. او کتاب بچه ها صاعقه را در سال 1392 منتشر کرد که پنجمین مجموعه شعری او بود و شامل 105 قصیده با موضوع آزاد است. حال و هوای تصویری و زبان این قصاید با هیچ کدام از سبک های ادبی گذشته و معاصر، قابل تطبیق نیست بلکه تلفیقی از تمامی این سبک ها است.

وی درباره قصیده سرای معاصر هم اعتقاد داشت در گذشته، شاعران قصیده سرا، تشبیب و تغزل ابتدای قصیده را بداهه و تنه اصلی آن را بر اساس موضوعی از پیش مشخص شده، خلق می کردند اما تمامی متن قصیده امروزی بدون پیش زمینه ذهنی و یا موضوع مشخص شده، سروده می شود.

از این شاعر پیشکسوت شعر کلاسیک همچنین مجموعه شعرهای پرواز در طوفان در قالب مثنوی کوتاه، آواز قرن، بی بهار شکفتن در قالب غزل از سوی نشر روزگار و مجموعه آواز ققنوس را در قالب غزل از سوی نشر نهفت چاپ و روانه بازار کرده است.

فرهاد همچنین در کنار شعر به ویراستاری ترجمه چندین نمایشنامۀ ارزشمند ازجمله سیاه زنگی ها اثر ژان ژنه و کاندیدا اثر جرج برنارد شاو و همچنین کتب دیگری چون ادب المقارن از دکتر غنیمی هلال، پرداخته است.

این شاعر امروز دوم خردادماه 1400 بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 968

به "محمدعلی دادور شاعر پیشکسوت اصفهانی درگذشت" امتیاز دهید

2 کاربر به "محمدعلی دادور شاعر پیشکسوت اصفهانی درگذشت" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمدعلی دادور شاعر پیشکسوت اصفهانی درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید