محققان چینی: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستند

به گزارش دوست داشتنی ها، چین اخیرا دو کشور هند و پاکستان را به دلیل همه گیر شدن بیماری کووید-19 سرزنش نموده است و با این کار، خود را از این اتهام که گزارش ها نشان داده بودند شهر ووهان چین مرکز شیوع بیماری کووید-19 بوده، تبرئه نموده است.

محققان چینی: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محققان چینی اخیرا در یک مطالعه ادعا نموده اند که ویروس کووید-19 در تابستان 2019 در شمال مرکزی هند و پاکستان شیوع پیدا نموده است و مرکز شیوع آن شهر ووهان نبوده است و این در حالی است که اولین مورد مبتلا به بیماری کووید-19 دسامبر سال گذشته در شهر ووهان گزارش شد.

با هربار تکثیر ویروس، تغییرات اندکی در ساختار ویروس رخ می دهد و جهش می یابد. محققان استدلال کردند که ویروس اصلی را می توان با سویه ای که کمترین جهش را دارد پیگیری کرد. در این مطالعه محققان روش جستجوی حداقل میزان جهش یافتگی با استفاده از توالی های کل ژنوم کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را مورد آنالیز قرار داده و از آن استفاده کردند. گفته می گردد که حداقل سویه جهش یافته ویروس، همان ویروس اصلی است.

دانشمندان با انجام این آنالیز ادعا کردند که بر اساس باور آنها 8 کشور بنگلادش، ایالات متحده آمریکا، یونان، استرالیا، هند، ایتالیا، جمهوری چک، روسیه یا صربستان منشأ شیوع بیماری کووید-19 هستند. چینی ها با بیان این یافته ها این احتمال را که ووهان شهری بوده که بیماری کووید-19 از آنجا پدیده آمده را از بین بردند.

بنابر یافته های این مقاله: اطلاعات جغرافیایی حداقل جهش یافته و تنوع سویه ویروس نشان می دهد که شبه قاره هند ممکن است مکانی باشد که در آن اولین انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 از انسان به انسان اتفاق افتاده است و رخ دادن این انتقال 3 تا 4 ماه قبل از شیوع این بیماری در ووهان چین بوده است.

در این مطالعه همچنین آمده است که جهش ویروس در هند و بنگلادش کم است و از آنجا که آنها کشورهای همسایه هستند این احتمال وجود دارد که اولین مورد مبتلا به بیماری در آنجا وجود داشته است.

علاوه بر این، در این مقاله گفته شده که شیوع ویروس در ژوئیه یا اوت 2019 پس از آن که شمال مرکزی هند و پاکستان دومین موج گرمای طولانی ثبت شده را تجربه کردند (که این موضوع منجر به بحران آب شد) رخ داد.

بنابر گفته های مقاله: کمبود آب باعث شد حیوانات وحشی مانند میمون ها درگیر جنگ مرگبار بر سر آب بین یکدیگر شوند و مطمئناً این موضوع احتمال تعاملات انسان و حیوانات وحشی را افزایش می داد. ما حدس زدیم که انتقال کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 [از حیوان به انسان] ممکن است با این موج گرما غیرمعمول مرتبط باشد.

محققان مطالعه مذکور حدس می زنند که زیرساخت های بهداشتی ضعیف کشور هند و جمعیت جوان این کشور از علائم شدید ناشی از ابتلا به این ویروس رنج نمی برده اند و این موضوع منجر به انتشار پنهان ویروس برای ماه ها شده و ویروس قبل از ورود به چین به وسیله سایر کشورهای اروپایی پخش شده است. بحث همه گیری کووید-19 اجتناب ناپذیر است و همه گیری و شیوع آن تنها در ووهان نبوده بلکه ووهان نیز همانند سایر مناطق دنیا ویروس در آن شیوع پیدا نموده است.

هند و چین از زمان درگیری خشونت بار مرزی در ژوئن که منجر به کشته شدن 20 سرباز هندی و تعداد تایید نشده ای سرباز چینی شد، با یکدیگر اختلاف داشتند. از آن موقع، نیروهای امنیتی چشم در چشم در خط کنترل واقعی(LAC) مستقر شدند. خط کنترل واقعی یک خط جداسازی است که قلمرو تحت کنترل هند را از قلمرو تحت کنترل چین در ایالت شاهزاده نشین پیشین جامو و کشمیر جدا می نماید.

این مقاله نوشته شده توسط لیبینگ شن(Libing Shen) از موسسه علوم اعصاب آموزشگاه علوم چین (CAS) ، فونان هی(Funan He) از دانشگاه فودان و ژائو ژانگ(Zhao Zhang) از دانشگاه تگزاس در هوستون مورد توجه متخصصان قرار نگرفته است.

دیوید رابرتسون(David Robertson) و یک متخصص دانشگاه گلاسگو در مصاحبه با دیلی میل اظهار کردند که این مقاله بسیار ناقص است و یافته های آن به درک آنها از ویروس کرونا چیزی نمی افزاید.

آنها گفتند: رویکرد نویسنده در شناسایی توالی ویروسحداقل جهش یافته به طرز ناعادلانه ای متعصبانه است. نویسندگان همچنین داده های گسترده اپیدمیولوژیکی موجود را که نشان می دهد این ویروس به طور واضح در چین شیوع پیدا نموده و گسترش ویروس از آنجا بوده را نادیده گرفته اند. این مقاله چیزی به درک ما از کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 نمی افزاید.

این اولین بار نیست که چین سعی می نماید کشورهای دیگر را مقصر شیوع ویروس کروناویروس معرفی کند. ررویترزگزارش داد، پیش از این چین داده های مشخص توالی ژن نمونه های گرفته شده در پکن را منتشر نموده بود که به گفته مقامات نشان می داد یک سویه اروپایی ویروس شناسایی شده است.

چین به دلیل نحوه مدیریت مدیریت این بیماری به ویژه در مراحل اولیه که منجر به بروز پاندمی شده است، با نقدها بین المللی روبرو شده است. هنگامی که اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا ، یک نظرسنجی مستقل در خصوص منبع ویروس کرونا را پیشنهاد کرد بسیاری از کشورها از جمله هند از این پیشنهاد که توسط سازمان بهداشت دنیای(WHO) پذیرفته شده بود ، حمایت کردند.

ژائو لیجیان(Zhao Lijian)، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در جلسه توجیهی به رسانه ها گفت: حتی اگر چین اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا را گزارش نموده است اما لزوماً این بدان معنی نیست که مرکز شیوع بیماری چین بوده است. ما معتقدیم که فرایند پیدا کردن منشا ویروس یک مسئله علمی پیچیده است که احتیاج به کوشش های مشترک جامعه علمی در سراسر دنیا دارد.

یک تیم مستقل از کارشناسان سازمان بهداشت دنیای در آینده به چین خواهند رفت تا منشا ویروس و راستا انتقال آن به جمعیت انسانی را کشف نمایند. گزارش شده است که این تیم به زودی به پکن خواهد رسید، با این حال هنوز هیچ جدول زمانی رسمی اعلام نشده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 534

به "محققان چینی: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان چینی: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید