شیردوش چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش دوست داشتنی ها، شیردوش برای مادرانی که سر کار می فرایند و یا مدتی از نوزاد خود دور هستند، بسیار کاربرد دارد. شیر دوش ها دستی و برقی هستند که باید با توجه به کارایی و احتیاج مادر، آن را خریداری کرد. در این مقاله همه چیز درباره شیر دوش ها، انواع و کاربرد های آن بحث شده است.

شیردوش چیست و چه کاربردی دارد؟

بهترین غذا برای نوزاد شیر مادر است، چرا که نوزاد را از مبتلا شدن به بیماری های گوناگون مصون می نماید. علاوه بر این مورد شیر مادر دارای مقادیر زیادی ویتامین است و مواد مورد احتیاج بدن کودک را تا شش ماه تامین می نماید و باعث سلامتی نوزاد می شود. یک تجربه بسیار زیبا برای مادر، شیر دادن نوزادش است که باعث می شود احساس نزدیکی زیادی با نوزاد خود کند. در ساعات اولیه بدو تولد نوزاد، مادر باید سینه خود به شکل صحیح در دهان نوزاد بگذارد.

چرا باید از شیردوش استفاده کنیم؟

در ساعات اولیه بعد از تولد، بهتر است تغذیه با شیر مادر، توسط خود مادر انجام گیرد. بیشتر مادران، هنگام شیر دادن نوزاد، نوک سینه اشان زخم می شود چراکه مادر روش صحیح شیر دادن نوزاد، را نمی داند. برای برطرف چنین مسئله ای مادران می توانند از سر شیشه استفاده نمایند. ولی اگر مادر در بیرون از منزل کار می نماید و یا یک سینه آن ترشح شیر داشته باشد، باید از شیر دوش استفاده نماید.

برای بیشتر مادران مواقعی پیش خواهد آمد که نوزاد خود را به دلایلی نظیر مسافرت، کار و یا بیماری از خود دور نگه دارند. پس باید به یاری شیر دوش در این مواقع، شیر برای نوزاد خود ذخیره نمایند. در اصل شیر دوش به مادر یاری بسیاری می نماید.

شیر مادر به مدت 6 ساعت در دمای محیط و 2 تا 3 روز در یخچال سالم می ماند. پس این روش برای مادرانی که در محیط بیرون خانه کار می نمایند، بسیار مناسب است. این مادران می توانند از طریق شیر دوش شیر خود را بدوشند. از طرفی دیگر شیر دوش باعث بیرون آمدن نوک سینه های صاف شده و باعث می شود که نوزاد راحت تر شیر بخورد. بعضی از شیر دوش ها به گونه ای طراحی شده اند که شبیه مکیدن شیر از سینه مادر است.

قسمت های تشکیل دهنده شیردوش

تمام شیر دوش ها از چند قسمت اصلی تشکیل شده اند:

 • پوشش سینه: جامی مخروطی شکل است که در نوک سینه قرار می گیرد و قسمت های رنگی آن اطراف سینه را فرا می گیرد.
 • پمپ شیردوش: محفظه ای نرم است که وظیفه بیرون کشیدن شیر را بر عهده دارد. این پمپ یا به قسمت پوشش سینه و یا از طریق یک تویوب پلاستیکی به پوشش سینه متصل می شود.
 • ظرف شیر: این ظرف در قسمت زیر پوشش سینه قرار می گیرد و قابلیت جدا شدن را دارد. هنگامی که شیر پمپ می شود، شیر درون این ظرف جمع می شود. این ظرف یا به صورت یک بار مصرف است و یا قابلیت استفاده مجدد را دارد.

انواع شیردوش

 • شیردوش های دستی

بیشتر مادرانی که شیردوش های دستی را انتخاب می نمایند، به دلیل راحتی و شبیه بودن مکیدن شیر به نوزاد می باشد. عمل مکیدن در شیر دوش از طریق دست کنترل می شود. این نوع از شیر دوش ها نسبت به شیردوش های برقی، ارزان، کوچک و کم صدا است. بعضی از مادران شیر را نمی توانند بدون شیر دوش دستی بدوشند. بعضی دیگر نیز معتقدند که این نوع از شیر دوش ها سینه ها را به طور کامل تخلیه نمی نماید. به همین دلیل ترشح شیر مادر کم می شود. بعضی دیگر نیز دستشان به خاطر پمپ زدن خسته می شود.

 • شیردوش های برقی

استفاده از این شیردوش ها بسیار راحت می باشد. از طریق این نوع از شیر دوش ها می توان تمامی شیر درون سینه ها را تخلیه نمود. عیب اصلی این شیر دوش ها، سنگینی و صدای زیاد آن ها نسبت به شیر دوش های دستی است. بهتر است، زمانی که نوزاد 3 تا 4 هفته سن دارد، شیر برای دادن به نوزاد دوشیده شود، زیرا اگر دیرتر شود نوزاد دیگر شیشه را نمی گیرد.

نکاتی در خصوص نگه داری شیر های پمپ شده از سینه مادر

شیری که از سینه مادر دوشیده می شود، نسبت به شیر های دیگر مدت زمان بیشتری سالم می ماند. اما باز هم احتمال اینکه فاسد شود وجود دارد. به همین دلیل برای جلوگیری از فاسد شدن شیر، بهتر است موارد زیر را پس از دوشین شیر، انجام دهید:

 1. در صورتی که دمای محیط 25 درجه سانتی گراد باشد، شیر را می توان به مدت 6 تا 8 ساعت در این دما نگه داری نمود.

 2. در صورتی که این شیر در کیف های خنک نماینده مواد غذایی قرار گیرد، مدت زمان تازگی شیر 24 ساعت می شود.

 3. شیردوشیده شده درون یخچال به مدت 5 روز تازه می ماند. البته شیر را در قسمت اصلی یخچال نگه داری کنید.

 4. شیر دوشیده شده درون فریزر به مدت 2 هفته تازه می ماند.

 5. تهیه لوازم جانبی شیر دوش، کارایی این وسیله را افزایش می دهد. از جمله این وسایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کیسه های مایکروویو
 • پماد وازلین
 • پوشش نرم مخصوص سینه
 • نوار مخصوص دوشیدن
 • کیسه ها و ظروف مخصوص نگهداری

گروه مادر و کودک خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 678

به "شیردوش چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیردوش چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید