تنها چیزی که آدمی را بیشتر شاد می نماید

به گزارش دوست داشتنی ها، در سال 1938 محققان هاروارد مطالعه را شروع کردند که چند دهه به طول انجامید آن ها می خواستند دریابند چه چیزی ما را در زندگی شادمان می نماید؟

تنها چیزی که آدمی را بیشتر شاد می نماید

به گزارش یورونیوز، به همین منظور محققان پرونده های سلامت 724 شرکت نماینده از سراسر دنیا را جمع آوری کردند و در فواصل دوساله سوالات مفصلی در خصوص زندگی آن ها پرسیدند.

ممکن است فکر کنید، موفقیت شغلی، پول، ورزش یا رژیم غذایی سالم است که انسان را بیشتر مسرور می نماید. اما به گفته محققان هاروارد چیز دیگری است که انسان را بیشتر از همه مسرور می نماید. آن ها می گویند در طول 85 سال مطالعه آموخته اند که روابط مثبت ما را شادتر، سالم تر نگه می دارد و به ما یاری می نماید عمر طولانی تری داشته باشیم.

تناسب اجتماعی

روابط هر فردی نه تنها بر روان بلکه روی جسم او نیز تاثیر می گذارد. آیا تا به حال متوجه شده اید وقتی کسی حرف های شما را درک می نماید چقدر با نشاط می شوید؟ یا متوجه کمبود خواب در دوره نزاع عاشقانه یتان شده اید؟

برای اطمینان از اینکه روابط شما سالم و متعادل هستند، مهم است که تناسب اجتماعی را تمرین کنید.

وقتی ما در یک رابطه دوستی یا عاطفی هستیم هرگز به این فکر نمی کنیم که باید از این رابطه مراقبت کنیم. اما باید این را بدانیم که زندگی اجتماعی ما یک سیستم زنده است و احتیاج به مراقبت و تمرین دارد.

تناسب اجتماعی مستلزم آنالیز روابط ماست. ما باید با خودمان در خصوص کسانی که با آن ها وقت می گذرانیم صادق باشیم و ببینیم که چقدر این افراد به رشد ما یاری می نمایند.

چگونه روابط خود را آنالیز کنیم

انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند. هر یک از ما به عنوان یک فرد نمی توانیم هر آنچه را که احتیاج داریم برای خود فراهم کنیم. ما همیشه به تعامل با دیگران و یاری آن ها احتیاج داریم.

در روابط هر یک از ما، هفت اصل حمایتی وجود دارد که عبارتند از:

1-احساس امنیت: اگر نیمه شب با ترس از خواب بیدار شوید با چه کسی تماس می گیرید؟ در لحظه بحران به چه کسی مراجعه می کنید؟

2- یادگیری و رشد: چه کسی شما را تشویق می نماید تا چیزهای نو را امتحان کنید، فرصت هایی را به دست آورید، اهداف زندگی تان را دنبال کنید؟

3- صمیمیت عاطفی و اعتماد به نفس: چه کسی همه چیز (یا چیزهای زیادی) را در خصوص شما می داند؟ وقتی احساس ضعف دارید با چه کسی می توانید تماس بگیرید و در خصوص احساس خود صادقانه با او صحبت کنید؟

4- تایید هویت و تجربه مشترک: آیا کسی در زندگی شما وجود دارد که تجربیات زیادی را با شما به اشتراک گذاشته باشد و به شما یاری کند تا احساساتتان را تقویت کنید؟

5- روابط عاشقانه: آیا از مقدار روابط عاشقانه در زندگی خود احساس رضایت می کنید؟

6- یاری گرفتن (هم اطلاعاتی و هم کاربردی): اگر برای حل یک مشکل عملی به تخصص یا یاری احتیاج داشته باشید (به عنوان مثال، کاشت درخت، تعمیر اتصال WiFi خود) به چه کسی مراجعه می کنید؟

7- سرگرمی و آرامش: چه کسی شما را می خنداند؟ برای تماشا فیلم یا رفتن به سفر با چه کسی تماس می گیرید که به شما احساس راحتی و آرامش بیشتری می دهد؟

برای این که بهتر بتوانید روابط خود را آنالیز کنید همین حالا یک کاغذ و اتوماتیک بردارید و یک جدول بکشید. بالای هر ستون افقی یکی از هفت اصل حمایتی را بنویسید و در اولین ستون عمودی نام افرادی که بیشترین تاثیر را روی شما دارند بنویسید. سپس با توجه به این که آن فرد کدام اصل حمایتی را نسبت به شما انجام می دهد در ستون مناسب علامت مثبت (+) قرار دهید.

این کار به شما یاری می نماید بهتر بتوانید روابط اجتماعی خود را آنالیز کنید. این که یک فرد همه این حمایت ها را انجام بدهد یا نه مهم نیستند، مهم آن است که در نظر بگیرید چه کسانی در چه زمینه هایی از شما حمایت می نمایند و از خود بپرسید که آیا حمایت کافی در همه زمینه ها دریافت می کنید یا خیر.

با نگاهی این جدول، ممکن است متوجه شوید که افراد زیادی اطراف شما هستند، اما کسی نیست که به او اعتماد کنید. یا شاید شما فقط یک نفر را دارید که برای یاری به سراغش می روید، یا اینکه فردی که برایتان بدیهی است در واقع به شما احساس امنیت و آرامش می دهد.

در هر صورت از تماس گرفتن با افراد زندگی تان نترسید. چه در میان گذاشتن یک سوال یا یک لحظه توجه اختصاصی، هرگز برای عمیق کردن ارتباطاتی که برای شما مهم است دیر نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 24 بهمن 1401 بروزرسانی: 24 بهمن 1401 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1451

به "تنها چیزی که آدمی را بیشتر شاد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنها چیزی که آدمی را بیشتر شاد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید