تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی بر اساس برنامه از قبل طراحی شده است

به گزارش دوست داشتنی ها، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره گزارش جدید آژانس توضیحاتی ارائه داد و گفت که تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی بر اساس برنامه از قبل طراحی شده است.

تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی بر اساس برنامه از قبل طراحی شده است

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ و بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، به دنبال انتشار گزارش جدیدی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه آژانس در روز گذشته راستی آزمایی کرد که غنی سازی 60 درصدی در یک زنجیره IR6 انجام می گردد و زنجیره ماشین های IR4 همزمان به غنی سازی 20 درصدی اختصاص یافته است، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین و آژانس بین المللی انرژی اتمی، توضیحاتی را در این خصوص ارائه داد.

غریب آبادی گفت: این تغییر روش، موضوع تازه ای نبوده و کاملا مرتبط با اقدامات و تصمیمات فنی است و در پرسشنامه اطلاعات طراحی که از سوی ایران به آژانس در هفته قبل ارائه شد نیز از قبل پیش بینی شده بود.

وی اضافه کرد: در پرسشنامه آمده بود که غنی سازی 60 درصدی ابتدا در دو زنجیره ماشین های IR6 و IR4 به طور موازی انجام می گردد و بعد از چند روز، دو زنجیره به یکدیگر متصل و اصطلاحا کوپل می شوند و در حالت جدید، زنجیره IR6 دارای خروجی محصول 60 درصد شده و زنجیره IR4 نیز به صورت تاندم به غنی سازی 20 درصدی اختصاص می یابد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی اضافه کرد: تا پیش از این، به هر دو زنجیره مواد تا 5 درصد به طور جداگانه تزریق می شد و محصول 60 درصد نیز از هر زنجیره جداگانه برداشت می شد، اما در روش جدید دو زنجیره به هم کوپل (متصل) شده فقط با یک بار تزریق مواد تا 5 درصد، دو محصول متفاوت 60 و 20 درصد برداشت می گردد. در واقع، از این طریق، عملیات غنی سازی به شدت بهینه تر شده است.

صبح یکشنبه 22 فروردین ماه بهروز کمالوندیمعاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت وگو با فارس از وقوع حادثه در بخشی از شبکه توزیع برق تاسیسات غنی سازی نطنز اطلاع داد و گفت که این حادثه تلفات انسانی و آلودگی به همراه نداشته است.

روز سه شنبه عباس عراقچی معاون وزیر خارجه که در وین حضور داشت تصمیم ایران برای انجام غنی سازی 60 درصد را اعلام نمود و پس از آن کمالوندی به فارس گفت که مقدمات اجرایی آن از سه شنبه شب در نطنز شروع می گردد.

غریب آبادی نماینده ایران در آژانس نیز بعد از آن در توئیتی در این خصوص نوشت: بر اساس نامه و اطلاعات طراحی که در بعدازظهر روز سه شنبه 24 فروردین ماه تحویل آژانس شد، غنی سازی 60 درصدی در دو زنجیره از سانتریفیوژهای جدید IR4 و IR6 در نطنز انجام می گردد. فرآیند فنی از همین روز شروع شده و پیش بینی می گردد هفته بعد اورانیوم با غنای 60 درصد برداشت گردد. این اقدام که در واکنش به خرابکاری اخیر در نطنز صورت می گیرد، آثار قابل توجهی نیز در ارتقای کیفیت و کمیت رادیوداروهای فراوریی سازمان انرژی اتمی دارد.

علی اکبر صالحی هم روز آدینه 27 فروردین ماه با تایید غنی سازی 60 درصد در نطنز گفت: چهارشنبه دستور راه اندازی 60 درصد را دادیم و 40 دقیقه بامداد امروز (آدینه) محصول 60 درصد را گرفتیم. محصولی که الان می گیریم حدود 9 گرم در ساعت است. دارند روی چیدمان زنجیره ها کار می نمایند که فراوری 60 درصد ما کمتر می گردد و ممکن است به 5 الی 6 گرم برسد. اما با این دو زنجیره همزمان 20 درصد فراوری می کنیم. هم 60 درصد فراوری می کنیم و با یک تزریق همزمان هم 20 درصد فراوری می کنیم که ظرف یکی دو روز آینده بهینه سازی ها به انتها می رسد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 814

به "تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی بر اساس برنامه از قبل طراحی شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر در روش غنی سازی 60 درصدی بر اساس برنامه از قبل طراحی شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید