امروز در فضا: خداحافظی فضانوردان با اسکای لب

به گزارش دوست داشتنی ها، با بازگشت آخرین سرنشینان ایستگاه فضایی اسکای لب به زمین، این ایستگاه متروکه شد و به کار خود سرانجام داد.

امروز در فضا: خداحافظی فضانوردان با اسکای لب

8 فوریه 1974، آخرین سرنشینان ایستگاه فضایی اسکای لب به زمین بازگشتند. بدین ترتیب این برنامه پس از بازگشت فضانوردان به زمین به خاتمه خود رسید.

اسکای لب ایستگاه فضایی متعلق به ایالات متحده بود و برای ده سال برنامه ریزی شده بود، اما بودجه آن لغو شد و با ساخت ایستگاه فضایی بین المللی مأموریت آن به خاتمه رسید.

هواداران سفر های فضایی، نویسندگان داستان های علمی- تخیلی و دانشمندان بسیاری انتظار یک ایستگاه فضایی را می کشیدند که گام اولیه را برای اکتشافات فضایی رقم بزند. کوشش های دانشمندانی مانند ورنر فون براون و خاتمه برنامه آپولو باعث شد ناسا درباره ایستگاهی در فضا بیاندیشد؛ بنابراین اسکای لب در مه 1973 راه اندازی شد و به وسیله موشک سترن به مدار پایینی زمین پرتاب شد.

این ایستگاه شامل ماژول فضاپیمای آپولو و ماژول خدماتی می شد که به آن متصل بود. ماژول خدمات دارای رصدخانه خورشیدی، کارگاه آموزشی و چندین آزمایشگاه بود.

ظرفیت ایستگاه اسکای لب سه نفر بود و از سه مأموریت پشتیبانی می کرد. مأموریت اول 28 روز، مأموریت دوم 58 روز و مأموریت آخر 84 روز به طول انجامید.

چارلز پیت کنراد، فضانورد ناسا و فرمانده دومین مأموریت اسکای لب، پس از استفاده از امکانات دوش در اتاق خدمه کارگاه مداری

اسکای لب در طول دوران فعالیتش یک بار دچار آسیب شدیدی شد و خطر غیرقابل استفاده شدن آن را تهدید می کرد. اما سرنشینان پیروز به تعمیر و نجات آن شدند که جزو اولین تعمیراتی بود که در فضا صورت گرفت.

خاتمه برنامه

سرنشینان سومین و آخرین مأموریت اسکای لب در طول مدت حضور خود در کارگاه مداری، به رصد خورشید و یک دنباله دار پرداختند و در چندین مطالعات پزشکی شرکت کردند. آن ها در بار کاری خود به قدری غرق بودند که حتی ارتباط خود با ناسا را نیز قطع کردند. تمام کار های برنامه ریزی شده تا قبل خاتمه کار ایستگاه انجام شدند و فضانوردان در 8 فوریه 1974 به زمین بازگشتند و این آخرین خداحافظی با اسکای لب بود.

پس از آن ایستگاه متروکه شد و خاتمه در سال 1979، کپسول آن در اقیانوس آرام سقوط کرد.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 21 بهمن 1401 بروزرسانی: 21 بهمن 1401 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1449

به "امروز در فضا: خداحافظی فضانوردان با اسکای لب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز در فضا: خداحافظی فضانوردان با اسکای لب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید