احتمال ورود بیمارستان ها به فاز خطر، درگیر شدن 12 هزار تن از مدافعان سلامت با کرونا

به گزارش دوست داشتنی ها، رئیس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با اشاره شرایط تخت های بیمارستانی مختص کرونا، درباره بعضی اظهارات مبنی بر کمبود نیرو برای مقابله با کرونا، گفت: اکنون به دلیل درگیری و بیماری پزشکان و کادر درمان با کرونا، در بعضی رشته ها در بعضی استان ها کمبودهایی داریم که البته مدیریت شده است.

احتمال ورود بیمارستان ها به فاز خطر، درگیر شدن 12 هزار تن از مدافعان سلامت با کرونا

دکتر گلپیرا در گفت و گو با خبرنگاران، درباره شرایط تخت های بیمارستانی مربوط به بیماران مبتلا به کرونا، گفت: اولا باید توجه کرد که هنوز تخت های بیمارستانی مربوط به کرونا در کشور ظرفیت خالی دارند و اینطور نیست که بگوییم همه تخت های بیمارستانی پر شده اند.

شرایط تخت های بیمارستانی در جدال با کرونا

وی اضافه نمود: اما، در حال حاضر در حقیقت داریم به ظرفیتی می رسیم که در سیستم رسیدن به شرایط رنگ نارنجی یا فاز خطر را احساس می کنیم؛ چراکه شرایط کنونی مانند شرایط عید نیست که تمام خدمات غیر کرونایی را تعطیل نموده باشیم، بلکه در حال حاضر هم به بیماران مبتلا به کرونا خدمات ارائه می دهیم و هم سرویس دهی به سایر بیماران را نیز انجام می دهیم.

گلپیرا ادامه داد: در واقع به طور کلی باید در بیمارستان هایمان مراقب ظرفیت تخت ها باشیم. بهترین حالت زمانی است که 30 درصد ظرفیت تخت های خالی یک بیمارستان را به کرونا اختصاص دهم. در این صورت خیالمان راحت است که تعداد کسانی که به بیمارستان مراجعه می نمایند و تعداد کسانی که از بیمارستان مرخص می شوند، در یک بازه زمانی مناسب، حرکت و چرخش تخت مناسبی را ایجاد می نمایند. حال اگر این درصد بالاتر رود، وارد فاز خطر می شویم و در حال حاضر احساس می کنیم که ممکن است به این فاز برسیم. زیرا ممکن است به صورت ناگهانی اتفاقی رخ دهد، تعداد بیماران مراجعه نماینده به بیمارستان افزایش یابد و بیمارستان مجبور گردد در اورژانس بیماران را نگه دارد.

کدام بیمارستان ها مبتلایان به کرونا را پذیرش می نمایند؟

ارزیابی مجدد بیمارستان ها برای پاییز

گلپیرا با بیان اینکه اکنون تمام بیمارستان های دولتی زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی به غیر از بیمارستان های تک تخصصی بیماران مبتلا به کرونا را می پذیرند، ادامه داد: در حال حاضر داریم یک ارزیابی مجدد از شرایط بیمارستان هایمان انجام می دهیم. با این ارزیابی خودمان را تا مهر ماه برای آنفلوانزا آماده می کنیم. بر این اساس تمامی جاهایی که فکر می کنیم با توجه به شیوع بیماری و سابقه ای که از سال های گذشته در زمینه آنفلوانزا داشتیم، ارزیابی می کنیم تا بدانیم که چه مناطقی را باید تجهیز ویژه انجام دهیم.

کادر درمانی فرسوده شده است

وی درباره بعضی اظهارات مبنی بر کمبود نیرو در بعضی استان ها برای مقابله با کرونا و درخواست نیروی داوطلب، گفت: کادر درمان به شدت خسته و فرسوده شده است. واقعا کشش در کادر درمان بسیار کاهش یافته است. به هر حال در هر صنف و رشته ای یک زمان تعطیلی و استراحت وجود دارد. این در حالیست که زمان استراحت کادر درمان مان به شدت کم است. علاوه بر این درصد زیادی از کادر درمان و پرسنل از آنجایی که به شدت درگیر بیماران سخت و شدید هستند، درگیر کرونا و بیماری شدند و هر یک از این پرسنل به مدت دو هفته از سیستم خارج می شوند.

ابتلای 12هزار نفر از کادر درمان به کرونا طی 5 ماه

وی با بیان اینکه تا به امروز 10 تا 12 هزار نفر در کادر درمانی کشور با کرونا درگیر شده اند و همچنان هم این شرایط ادامه دارد، گفت: این موضوع برای سیستم درمانی دردسر ایجاد نموده است. ما برای پرسنل مان ناراحتیم که برای خدمت دهی به مردم از جان شان گذشتند. حال در این شرایط با کمبود کادر درمان روبرو شده ایم. کادر درمانی که باید روزانه شش تا هشت ساعت کار کند، اکنون گاهی باید 12 ساعت کار کند. حتی گاهی 24 ساعت شیفت دارد. بنابراین فشار زیادی به سیستم درمان وارد می گردد.

استقبال از نیروهای داوطلب

گلپیرا گفت: در گروه پزشکی هم شرایط به همین منوال است. با توجه به اینکه ما همواره سعی کردیم که با تمهیدات زیادی، تمامی پزشکان و متخصصین مختلف در همه بیمارستان هایمان داشته باشیم، اکنون به دلیل درگیری و بیماری پزشکان با کرونا، در بعضی رشته ها در بعضی استان ها کمبود داریم که این شرایط جالب نیست. امیدواریم با برنامه ریزی هایی که انجام می دهیم، بتوانیم جایگزینی مناسب را ایجاد کنیم و به ظرفیت پیشین بازگردیم. هر کس که می تواند به سیستم درمان یاری کند، مسرور می شویم که نیروهای داوطلب به دانشگاه های علوم پزشکی مراجعه نمایند و بتوانیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم. بحث کمبود نیرو را کمابیش در بعضی استان ها می بینیم، اما به هر حال مدیریت شده است.

مردم رعایت نمایند

گلپیرا گفت: در طی این مدت پنج ماهه 10 تا 12 هزار نفر از کادر درمانی کشور با کرونا درگیر شده و مبتلا شده اند. از مردم خواهش می کنیم که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند، حتما از برگزاری اجتماعات جلوگیری نموده و فاصله اجتماعی را رعایت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 366

به "احتمال ورود بیمارستان ها به فاز خطر، درگیر شدن 12 هزار تن از مدافعان سلامت با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ورود بیمارستان ها به فاز خطر، درگیر شدن 12 هزار تن از مدافعان سلامت با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید