آیا تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی واقعیت دارد؟

به گزارش دوست داشتنی ها، ویروس کرونا چندی است همه ما را درگیر نموده است. از علائم آن می خوانیم و سعی می کنیم پروتکل های بهداشتی و اجتماعی این شرایط را رعایت کنیم. نسبت به اخبار کرونا حساس هستیم و روزی چند بار آن را چک می کنیم. خبر تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی باعث شد کمی دقیق تر به اطلاعات نگاه کنیم و بفهمیم آیا واقعا چنین اتفاقی افتاده است؟

آیا تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی واقعیت دارد؟

یافته هایی از دانشگاه استنفورد

حدود یک ماه پیش دانشگاه استنفورد در تحقیقی در خصوص بیماران امریکا به این یافته دست پیدا کرد که یک سوم بیماران علائمی مانند از بین رفتن اشتها، حالت تهوع و اسهال داشته اند.

بر اساس این مطالعه پزشکی تب، سرفه و تنگی نفس علائم کلاسیک کرونا ویروس هستند اما علاوه بر علائم تنفسی، تعداد قابل توجهی از مبتلایان به ویروس کرونا به خاطر از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ و اسهال رنج می برند.

آن ها در مطالعه ای که انجام دادند متوجه شدند 32 درصد از علائم دستگاه گوارش گزارش شده است. بیشتر آن گروه علائم خفیفی داشتند. 22 درصد کاهش اشتها را تجربه کردند، 22 درصد دچار حالت تهوع و استفراغ و 12 درصد مبتلا به اسهال بودند. حدود 40 درصد از بیماران سطح آنزیم کبدی غیرطبیعی داشتند و افرادی که مشکل کبدشان حاد بود، احتیاج به بستری بلند مدت تر داشتند.

علائم ویروس کرونا و دستگاه گوارش

تب، سرفه خشک و تنگی نفس از علائم شاخص کووید 19 است اما تحقیقات نشان می دهد ممکن است از علائم رایج دیگری غافل شده باشیم: ناراحتی معده.

تجزیه و تحلیل اخیر بیش از 200 نفر بستری در سه بیمارستان در چین نشان داده است تقریبا یک بیمار در 5 بیمار علائم دستگاه گوارش مانند اسهال، استفراغ و یا درد شکم را داشته اند و تقریبا 80 درصد آن ها اشتها نداشته اند. این علائم می توانند از علل شایع دیگر مانند آنفولانزای معده یا مسمومیت غذایی ناشی گردد. علائم گوارشی ممکن است بهبودی شما را کند کند.

علائم گوارشی تأیید شده است

وقتی که ویروس به بدن شما ورود پیدا می نماید می تواند سلول های سالم را از بین ببرد و از خودش در بدن شما تکثیر کند. کرونا عمدتا به سلول هایی که مسیرهای تنفسی شما را کنترل می نماید حمله می نماید که باعث می گردد سخت تر نفس بکشید و می تواند منجر به ذات الریه گردد. محققان فکر می نمایند این بیماری می تواند در مراحل بعد به دستگاه گوارش شما و بافت کبد شما نیز آسیب برساند.

شاید بتوانیم بگوییم که بحث تغییر علائم می تواند در هر کشور با توجه به نوع درمان تفاوت داشته باشد اما تحقیقات از چین تا امریکا از درصد قابل توجهی از بیماران مبتلا به کرونا نشان داده است که علائم گوارشی به طور همزمان یا پس از بروز علائم تنفسی اتفاق می افتد و این اطلاعات از یک ماه پیش تا کنون مطرح شده است. افرادی که به علائم گوارشی مبتلا می شوند بیش از سایرین مدت درمانشان طول می کشد و در بسیاری از شرایط پس از بهبودی نسبی علائم تنفسی این علائم بیشتر خودشان را نشان می دهند.

در این زمینه بخوانید:

آسیب کرونا تنها به ریه ها محدود می گردد؟

ماندگاری ویروس کرونا روی پارچه و لباس چقدر است؟

کاری که باید انجام دهیم

اگر اسهال، حالت تهوع یا استفراغ دارید، به این معنا نیست که شما به کرونا مبتلا شده اید. اما کار عاقلانه ای است که توجه بیشتری به علائم خود در این مدت داشته باشید. اگر بیماری زمینه ای دارید که احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد یا اگر در منطقه ای زندگی می کنید که کرونا ویروس جدید اپیدمی شده است باید توجه بیشتری داشته باشید.

از بیرون رفتن خودداری کنید مگر اینکه لازم باشد و اگر احتیاج بود به اورژانس مراجعه کنید. یک اتاق خواب و حمام بیمار داشته باشید و از حمام جداگانه از دیگر اعضای خانواده بهره ببرید. این راهکار بهتری است، البته اگر برای شما ممکن باشد که حمام جداگانه ای داشته باشید. مدفوع شما در این حالت یکی از راه های انتقال ویروس است و به همین علت توصیه به رعایت نکات بهداشتی زیادی می گردد. به توصیه های بهداشتی عمل کنید و اگر علائم خفیف دارید در خانه بمانید و خود را قرنطینه کنید.

منابع: استنفورد، وب ام دی، هلث لاین

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 628

به "آیا تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی واقعیت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تغییر علائم کرونا از تنفسی به گوارشی واقعیت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید