11 خاصیت باور نکردنی روغن درخت چای

به گزارش دوست داشتنی ها، روغن درخت چای (Tea tree oil) را می توان عصاره ای نامید که برای بسیاری از مصارف کاربرد گسترده دارد. حفاظت از سلامتی پوست، مو و ناخن از جمله مهم ترین و نام آشناترین خواص این روغن به تعداد می رود.

11 خاصیت باور نکردنی روغن درخت چای

به گزارش خبرنگاران؛ روغن درخت چای از برگ های Melaleuca Alternifolia، یک درخت کوچک بومی در استرالیا است. گرچه این گیاه به درخت چای معروف است، اما نباید آن را با گیاهی که برای تهیه چای سیاه، سبز و اولانگ استفاده می گردد اشتباه گرفت.

قرن ها است که بومیان از روغن درخت چای به اسم یک داروی سنتی استفاده می نمایند. استرالیایی ها برگ درخت چای را خرد می کردند تا روغن آن استخراج گردد و سپس برای درمان سرفه و سرما خوردگی استشمام می کردند. در مواردی دیگر آن را مستقیما بر روی زخم قرار می دادند.

روغن درخت چای حاوی تعدادی از ترکیبات از جمله terpinen-4 است که نشان داده شده است باکتری ها، ویروس ها و قارچ های خاصی را از بین می برد. از سویی دیگر ترپینن-4 باعث افزایش فعالیت گلبول های سفید خون شما می گردد؛ همان سلول هایی که همانند سربازان یک ارتش قوی به جنگ میکروب ها و سایر پاتوژن ها مهاجم به بدن می فرایند.

اما تمام فواید به همین جا ختم نمی گردد. در این مقاله به بعضی دیگر از فواید این عصاره شگفت انگیز اشاره خواهیم کرد که شاید کمتر درباره آن شنیده باشید!

1. ضد عفونی نماینده دست

این روغن یک ضد عفونی نماینده طبیعی دست به شمار میرود. مطالعات نشان داده اند که این روغن باعث کشته شدن باکتری ها و ویروس هایی می گردد که بطور رایج با آن ها سر و کار داریم.

علاوه براین یک پژوهش نشان داد که اضافه کردن روغن درخت چای به پاک نماینده های دست و سطوح، باعث افزاش اثربخشی آن ها در برابر باکتری هایی همانند E.Coli می گردد.

2. دفع نماینده حشرات موذی و مزاحم

در یک مطالعه نشان داده شده است که 24 ساعت پس از روبرو سازی گاو ها با روغن درخت چای، به مقدار قابل توجهی مقدار مگس ها و حشرات موذی در اطراف آن ها کاهش پیدا نموده است.

علاوه بر این، روغن درخت چای توانایی بیشتری در دفع پشه ها نسبت به DEET، (رایج ترین ماده فعال در مواد دفع نماینده حشرات تجاری) دارد.

3. خوش بو نماینده طبیعی

خاصیت ضدباکتریایی این روغن به کنترل بوی ناخوشایند ناشی از تعریق زیر بغل یاری می نماید. عرق به خودی خود بویی ندارد. درحالیکه وقتی ترشحات غدد عرق با باکتری های پوست ترکیب می گردد، بوی بد میانه تا شدیدی را ایجاد می نماید.

ناحیه زیر بغل شما حاوی سطح وسیعی از این غدد است و عامل اصلی چیزی است که معمولاً بوی بدن نامیده می گردد. خاصیت آنتی باکتریال روغن درخت چای، آن را به یک جانشین طبیعی و ایده آل برای دئودورانت ها و ضد تعریق های تجاری تبدیل می نماید.

4. ضدعفونی نماینده جراحات پوستی

جراحات ایجاد شده روی سطح پوست، عامل ورود میکروب ها و عوامل خارجی به جریان خون است که می-تواند باعث ایجاد عفونت های مرگ آوری گردد.

روغن درخت چای برای درمان و ضد عفونی کردن بریدگی های کوچک پوستی به وسیله از بین بردن یک پاتوژن فرصت طلب بنام استافیلوکک اورئوس کاربرد فوق العاده ای دارد.

برای ضد عفونی کردن زخم یا بریدگی از گام های گفته شده در زیر پیروی کنید:

o زخم را با آب و صابون کاملا تمیز کنید.

o یک قطره روغن درخت چای را با یک قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنید.

o مقدار کمی از این ترکیب را بر روی سطح زخم قرار دهید و سطح آن را با باند بپوشانید.

o این فرایند را یک یا دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که پوسته ترمیم زخم تشکیل گردد.

بیشتر بخوانید

  • روغن خراطین چیست و چه خواصی و نحوه استفاده از ان چگونه است؟
  • 9 خاصیت شگفت انگیز روغن زیتون برای پوست، مو و ناخن ها
  • 10 خاصیت شگفت انگیز روغن آرگان

5. تقویت قدرت بهبود زخم

علاوه بر خاصیت ضد عفونی نمایندگی در زخم ها و بریدگی ها، این روغن فرایند بهبود زخم را هم تسریع می نماید. تحقیقات نشان داده اند که این روغن به وسیله افزایش فعالیت و فراخوانی گلبول های سفید به ناحیه آسیب دیده به کاهش التهاب و تسریع در فرایند بهبودی زخم یاری شایانی می نماید.

6. ضد جوش و آکنه

روغن درخت چای می تواند سلاحی قدرتمند در برابر آکنه باشد. چندین مطالعه نشان داده است که به کاهش مقدار و شدت آکنه یاری می نماید.

در یک پژوهش نشان داده شد که استفاده از ژل 5 ٪ روغن درخت چای در کاهش تعداد ضایعات آکنه بیش از سه برابر و در کاهش شدت آن ها تقریبا تا شش برابر نسبت به دارونما موثر است.

در مطالعه دیگری معین شد که روغن درخت چای به مقدار بنزوئیل پراکسید (رایج ترین داروی ضد آکنه)، در برابر آکنه موثر است.

ژل های آکنه بر پایه روغن درخت چای را می توانید از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی یا فروشگاه های آنلاین بخرید.

7. از شر قارچ ناخن خلاص شوید!

عفونت های قارچی معمولا خطری ندارند، اما رایج و بسیار ناخوشایند هستند. دارو های شیمیایی وجود دارند که می توانند قارچ ناخن را درمان نمایند، اما اگر جز افرادی هستند که فرایند های طبیعی را برای درمان انتخاب می-کنید، روغن درخت چای را نباید نادیده بگیرید.

در یک مطالعه، افراد مبتلا به قارچ ناخن به مدت شش ماه از روغن درخت چای مستقیم یا داروی ضد قارچ استفاده کردند. در سرانجام مطالعه، حدود 60 ٪ از افراد هر گروه، تجزیه جزئی یا کامل قارچ را تجربه نموده بودند.

8. دهان شوی طبیعی

تحقیقات نشان می دهد که روغن درخت چای می تواند با میکروب هایی که باعث پوسیدگی دندان و بوی بد دهان می شوند مبارزه کند.

یک مطالعه نشان داد که روغن درخت چای در مقایسه با کلرهگزیدین که یک ضد عفونی نماینده و شستشوی دهانی در برابر باکتری های ایجاد نماینده پلاک به تعداد می رود، بسیار موثر تر است.

از طرف دیگر، یک مطالعه قدیمی گزارش داد که به نظر نمی رسد روغن درخت چای تأثیر زیادی در تشکیل پلاک داشته باشد. برای تهیه این دهان شویه کافی است یک قطره روغن درخت چای را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید، کاملا مخلوط کنید و به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخید. مانند سایر دهانشویه ها، روغن درخت چای نباید بلعیده گردد.

9. آب روی آتش التهاب

روغن درخت چای ممکن است به تسکین پوست ملتهب یاری کند. نوع متداول تحریک پوستی، درماتیت تماسی است که در صورت تماس پوست با ماده حساسیت زا مانند نیکل ایجاد می گردد. قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا منجر به قرمز شدن پوست، خارش و گاهی اوقات دردناک شدن پوست می گردد.

تحقیقات بر روی حیوانات و انسان نشان می دهد که استفاده از روغن درخت چای ممکن است به کاهش شدت این علائم یاری کند.

در یک مطالعه مقایسه اثرات مختلف درمان درماتیت تماسی، معین شد که روغن درخت چای علائم را تا 40 ٪ کاهش می دهد، که به طور قابل توجهی بیشتر از دارو های استاندارد است که روی پوست استفاده می-گردد.

علاوه بر این، روغن درخت چای ممکن است با کاهش خارش، قرمزی و تورمی که هنگام ترشح هیستامین در بدن ایجاد می گردد، از ایجاد واکنش های التهابی جلوگیری می نماید.

برای تسکین پوست ملتهب از این دستورالعمل بهره ببرید:

o ده قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید.

o خوب مخلوط نموده و در ظرف در بسته نگهداری کنید.

o تا زمان رفع شدن علائم، دو بار در روز روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

10. کنترل شوره سر

شوره سر، یا پوسته های سفید پوست مرده که از پوست سر می ریزد، خطرناک نیست. اما در عین حال، می-تواند آزار دهنده و شرم آور باشد.

اگرچه تحقیقات کمی در خصوص اثر روغن روغن درخت چای در درمان شوره سر منتشر شده است، اما یک مطالعه حاکی از مفید بودن آن است.

در این مطالعه چهار هفته ای، گروهی که از شامپوی حاوی روغن درخت چای استفاده نموده بودند 40 ٪ بهبودی در شوره سر داشت. علاوه بر این، گروهی که از این روغن استفاده نموده بود، پیشرفت قابل توجهی در شدت شوره، خارش و چربی گزارش کرد.

11. تسکین بیماری پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمن است که با پوست قرمز، خارش دار و پوسته پوسته معین می گردد.اگرچه دارو هایی وجود دارند که می توانند علائم را بهبود ببخشند، این بیماری مزمن است و هیچ درمان شناخته شده وجود ندارد.

روغن درخت چای حاوی ترکیبات ضد التهابی است که طبق شواهد موجود، می تواند برای کاهش علائم پسوریازیس مفید باشد.

تمام موارد گفته شده جز فواید روغن درخت چای محسوب می گردد که با تایید منابع علمی گزارش شده است. با این وجود قبل از استفاده موضعی از این روغن، کمی از آن را بر روی پوست ساعد خود بمالید تا از عدم بروز واکنش های آلرژیک اطمینان حاصل نموده باشید.

Reference:

healthline.com

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1034

به "11 خاصیت باور نکردنی روغن درخت چای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 خاصیت باور نکردنی روغن درخت چای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید