گردنبندی برای ترک سیگار! ، این فناوری نو چگونه عمل می نماید؟

به گزارش دوست داشتنی ها، یک ابزار پوشیدنی هوشمند نو، به زودی برای ترک کردن، به یاری سیگاری ها می آید.

گردنبندی برای ترک سیگار! ، این فناوری نو چگونه عمل می نماید؟

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس الرت، یک دستگاه هوشمند پوشیدنی در حال توسعه است که می تواند سیگاری ها را موقع روشن کردن سیگار بپاید و ببیند که آیا برای ترک سیگار به یاری احتیاج دارند یا نه.

این ابزار گردنبندشکل که اسموکمون SmokeMon نام دارد، در حال حاضر از یک جعبه آبی نسبتا ساده تشکیل شده که با فناوری حسگر دما کار می نماید که البته در آینده می تواند به شکل گردنبند شیکی دربیاید که هر سلیقه ای آن را بپسندد. این فناوری ساده و فاقد هر گونه ابزار شناسایی هویت کاربر است و هدف این امر، برطرف نگرانی مصرف نمایندگان نسبت به مسائل مربوط به حریم خصوصی و انگ اجتماعی است.

اگر سیگار می کشید، احتمالا خودتان می دانید که این عادت سلامتی شما و اطرافیان شما را به خطر می اندازد و به طور بالقوه روی سلامتی نسل های آینده هم اثرگذار است. با توجه به تاثیری که سیگار کشیدن بر سلامت عمومی دارد، روش های علمی زیادی برای ترک این عادت پیشنهاد شده است. هرچه کارشناسان در خصوص رفتارهای سیگاری هایی که مایل به ترک هستند بیشتر بیاموزند، راه چاره ها و شیوه های بهتری هم برای ترک می توانند ارائه دهند.

دستگاه نظارتی که به وسیله محققان دانشگاه نورث وسترن امریکا ساخته شده، با زیر نظر گرفتن عادات سیگار کشیدن افراد، درصدد یاری به ترک سیگار است.

نبیل الشورافا، نویسنده ارشد مقاله و متخصص علوم رفتاری می گوید: برای بسیاری از افرادی که کوشش می نمایند سیگار را ترک نمایند، لغزش در حد یک یا دو نخ سیگار یا حتی یک پاکت است. اما یک لغزش با عود (بازگشت به سیگار کشیدن منظم) یکسان نیست. فرد می تواند لغزش هایی داشته باشد، اما بداند که شکست نخورده بلکه تنها یک شکست موقت داشته است. برای جلوگیری از بازگشت مجدد به سیگار، می توانیم تمرکز خود را بر مدیریت محرک های کشیدن سیگار و مقابله با هوس ها بگذاریم.

مزیت کلیدی این فناوری نو این است که رفتار فرد موقع سیگار کشیدن را با دقت و احتیاط بیشتری نسبت به سایر دستگاه های نمونه اولیه آنالیز می نماید. این دستگاه که با باتری کار می نماید از حسگرهای حرارتی برای تشخیص گرمای تابش شده از نوک سیگار روشن و جمع آوری اطلاعات در خصوص هر نخ سیگار استفاده می نماید. این مقدار گیری ها شامل جزئیاتی مانند تعداد پٌک ها، مقدار دود استنشاق شده و فاصله بین دو پٌک می گردد.

19 نفر در این مطالعه شرکت کردند و دانشمندان رفتار سیگار کشیدن آنها را در حین استفاده از دستگاه در 115 جلسه، هم در محیط آزمایشگاهی و هم در شرایط واقعی مشاهده کردند. آزمایش دستگاه در خارج از آزمایشگاه به تیم اجازه داد تا معین کند که آیا سیگاری ها از پوشیدن گردنبند در اماکن عمومی احساس ناراحتی می نمایند یا خیر و آیا آنها واکنشی را از سوی تماشاگران گزارش می دهند یا نه.

بیشتر بخوانید:

  • کشف جالب توالت 2200 ساله با سیفون! | قدیمی ترین توالت پیشرفته دنیا در کجا پیدا شد؟

بیشتر شرکت نمایندگان گزارش کردند که این امر در زندگی روزمره یا رفتار سیگار کشیدن آنها تداخلی ندارد و آنها نگران ایجاد ناراحتی یا تجاوز به حریم خصوصی خود یا اطرافیانشان نبودند. یکی از شرکت نمایندگان گفت: دوستم از من پرسید که این دستگاه برای ضبط چی است؟ و وقتی گفتم صدا یا تصویر ضبط نمی نماید خیالش راحت شد.

محققان نسبت به این دستگاه امیدوارند اما احتیاج به داده های بیشاری دارند. آن ها اعلام کردند که محدودیت هایی هم در استفاده از این دستگاه وجود دارد. مانند اینکه چگونه آنالیز عملکرد افراد سیگاری در محیط های سرد، تحت تاثیر دمای هوا قرار می گیرد.

برای تسهیل تحقیقات آینده که هدف آن شرح یا ارزیابی رفتار سیگار کشیدن است، محققان یک پلتفرم پردازش داده اوپن سورس ارائه نموده اند.

این مطالعه در Proceedings of the ACM on Interactive, Mobile, Wearable, and Ubiquitous Technologies منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1454

به "گردنبندی برای ترک سیگار! ، این فناوری نو چگونه عمل می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردنبندی برای ترک سیگار! ، این فناوری نو چگونه عمل می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید