کدام نوع ورشکستگی جرم محسوب می شود؟

به گزارش دوست داشتنی ها، ورشکستگی ممکن است برای همه تجار از جمله تجاری با سرمایه اندک یا تاجرین سرشناس اتفاق بیافتد.

کدام نوع ورشکستگی جرم محسوب می شود؟

گاهی برخی افراد با هدف دستیابی به سود بیشتر در تجارت خود، تصمیمات اشتباهی می گیرند که تمام زندگی آن ها را تحت الشعاع قرار می دهد. به طور مثال شخص با یک سرمایه گذاری نادرست یا احتمالات غیر قابل پیش بینی در شغل خود، دچار بحران اقتصادی شده و ورشکسته می گردد. ورشکستگی یا توقف در خصوص یک تاجر یا شرکت تجاری است که از پرداخت بدهی های خود درمانده و ناتوان شده و نمی تواند تعهدات خود را عملی کند. در خبرنگاران این موضوع که در چه صورتی ورشکستگی جرم محسوب می گردد، بررسی شده است.

انواع ورشکستگی

طبق قانون تجارت، ورشکسته شدن انواع مختلفی دارد. حال سؤالی که مطرح می گردد این است در چه شرایطی و کدامیک از انواع ورشکستگی جرم تلقی می گردد.

ورشکستگی عادی

در این ورشکستگی تاجر هیچ گونه دخالت و عمدی نداشته و بر اثر شرایط اقتصادی، برنامه ریزی های غلط اقتصادی، بحران های اقتصادی جهانی و منطقه ای و… اموال خود را از دست داده و ورشکسته می گردد. ورشکستگی عادی ممکن است برای همه تجار صرف نظر از مقدار سرمایه ای که دارند اتفاق بیفتد. هر چه تجارت فرد وسیع تر و مراودات اقتصادی بیشتری داشته باشد، ورشکستگی عواقب وخیم تری برای تاجر خواهد داشت. متاسفانه در این مواقع، به دلیل اینکه تجار از مشاورین اقتصادی و حرفه ای مشورت نمی گیرند و به اشخاص متخصص در اقتصاد اعتماد نمی کنند هر روز بیشتر در بدهی و وام و شرایط نابسامان اقتصادی خود غرق شده و هر روز بخش بیشتری از اموال خود را از دست می دهند.

ورشکستگی به تقصیر

نوع دوم ورشکستگی که در قانون از آن نام برده شده است ورشکستگی به تقصیر است. یعنی در اثر اشتباه محاسباتی یا عملکردی، تاجر یا شرکت تجاری دچار ورشکستگی می گردد و اصلا عمدی در کار نبوده و در قانون جرم تلقی نمی گردد. این نوع ورشکستگی هم به نوعی شبیه ورشکسته شدن عادی بوده اما صرفاً در نتیجه عملکرد غلط اقتصادی تجار و صاحبان کسب و کار است و ممکن است ربطی به شرایط اقتصادی جهانی و ملی نداشته باشد. به طور مثال تاجر بیشتر از نیاز تولید، مواد اولیه خریده و مواد فاسد می گردد و نمی تواند طلب خود را پرداخت کند و یا اینکه در حوزه های دیگر مثل استخدام بی رویه پرسنل بدون تعریف کردن شغلی خاص برای آن ها یا ریخت و پاش های غیر ضروری در عرصه کاری و خانوادگی یا به دلیل طمع زیاد و ریسک های غیر قابل پیش بینی در شغل خود، دچار بحران اقتصادی می گردد.

ورشکستگی به تقلب

گاهی تاجر برای پرداخت نکردن بدهی ها و تعهدات خود املاک و دارایی های خود را مخفی کرده و به نام اشخاص دیگر می کند و یا اینکه اسناد اقتصادی خود را از بین می برد تا در اختیار قانون قرار نگیرد. در صورت اثبات این امر که برای نشان دادن ورشکستگی انجام می دهد، وی مجرم تلقی شده و طبق قانون مجازات هایی خواهد داشت که به آن ورشکستگی به تقلب می گویند. در این نوع از ورشکستگی، عواقب وخیمی به لحاظ قانونی برای شخص مرتکب پیش بینی شده که در زیر اشاره شده است.

1. ورشکسته شدن ناشی از تقلب به دلیل اینکه جرم تلقی می گردد، می تواند در صورت اثبات فرد را از بسیاری از حقوق قانونی برای تجارت در سال های بعدی یا حتی تا خاتمه عمر محروم کند.

2. از خروج فرد از کشور یا بستگان وی جلوگیری می گردد.

3. سایر اموال وی که در خارج از کشور هم هستند نیز مصادره می گردد.

باید در نظر داشت که در نهایت همه این موارد می تواند آسیب های جدی به اعتماد عمومی و خود شخص متخلف وارد کند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نحوه انحلال شرکت مراحل انحلال شرکت را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 143

به "کدام نوع ورشکستگی جرم محسوب می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام نوع ورشکستگی جرم محسوب می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید