ورود 5 شرکت دانش بنیان به حوزه ساخت واکسن کووید19

به گزارش دوست داشتنی ها، دبیرستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: از روزهای آغاز بیماری کرونا در کشور از شرکت های فعال در حوزه واکسن و آنفلوآنزا خواستیم که راه های رسیدن به واکسن این بیماری را بررسی کنند و در حال حاضر 5 شرکت به این حوزه ورود کرده اند.

ورود 5 شرکت دانش بنیان به حوزه ساخت واکسن کووید19

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از شروعین روزهای شیوع بیماری کرونا در کشور زیست بوم فناوری و نوآوری دست به کار شد تا نیازهای درمانی و پیشگیرانه این بیماری را در کشور فراهم کند. یکی از این حوزه های درمانی تولید واکسن بیماری کرونا بود. آن طور که مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: از روزهای شروع بیماری کرونا در کشور از شرکت های فعال در حوزه واکسن آنفلوآنزا خواستیم که راه های رسیدن به واکسن این بیماری را بررسی کنند. در حال حاضر هم 5 شرکت به این حوزه ورود کرده اند.

قانعی که از روزهای ابتدای شیوع بیماری کرونا به عنوان دبیر کمیته علمی مبارزه با این بیماری در کشور فعالیت می کند، می گوید: ظرفیت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور بسیار بالا است و اگر ما به این توانایی ها ایمان بیاوریم می توانیم از هر سختی، بیماری، گرفتاری اقتصادی، تحریم و غیره سربلند بیرون بیاییم. زیست بوم فناوری و نوآوری در روزهای شیوع بیماری کرونا ثابت کرد که ما می توانیم، تنها یک شعار نیست.

زیست بوم فناوری و نوآوری کشورمان محل تلاقی همه تلاش ها برای مقابله با بیماری کرونا شده است. بیماری که 4 ماهی است کشور را درگیر خود کرده است. اما این بیماری کشنده برای دانش بنیان های کشور فرصتی فراهم کرد تا بتوانند توانمندی خود را ثابت و به حوزه درمان و پیشگیری این بیماری جهانی ورود کنند.

شاید اگر زیست بوم فناوری و نوآوری نبود که به توان و تخصص سرآمدان علمی و جوانان ایرانی اعتماد کند، امروز ایران برای مقابله با بیماری کووید 19 خسارات زیادتری را متحمل می شد. توانمندی هایی که به خوبی به اعتماد مسوولان و مدیران کشور پاسخ داد و با کمک داشته های علمی خود توانست ایران را به یکی از کشورهای توانمند مقابله با کرونا و صادرکننده تجهیزات تولیدی در این حوزه بدل کند.

این روزها خبرهای زیادی از گوشه و کنار جهان درباره موفقیت های کسب شده در تولید واکسن کرونا به گوش می رسد. خبرهایی که معمولا از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان مخابره می شود. اما در کنار این کشورها، ایران هم با انتشار اخباری از ظرفیت های بالای علمی دانش بنیان های خود همگام با این کشورها حرکت می کند.

این بیماری نوظهور که سال 2020 را به کام همه تلخ کرد و این روزهای پرتلاطم را به عنوان سالی سخت برای مردم در تاریخ ثبت کرد، یک بیماری عفونی است که دستگاه تنفسی را درگیر می کند. تب، خستگی و سرفه های خشک رایج ترین علائم ابتلا به بیماری ناشناخته است.

اما کووید 19 با وجود ظاهر ساده ای که دارد هنوز برای دانشمندان چندان شناخته شده نیست و تا امروز همه راه های درمان قطعی این بیماری به بن بست رسیده است. اما سرآمدان علمی کشورمان با وجود همه سختی های تحریم و مسائل اقتصادی با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به حوزه درمان و ساخت تجهیزات این بیماری ورود کردند.

صادرات برخی از این تجهیزات تولید داخل مانند ماسک و ونتیلاتور نتیجه همین فعالیت های دانش بنیانی بود. اما این تلاش ها در همین جا خلاصه نشد و دانش بنیان هایی در سکوت خبری و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وارد فاز تولید واکسن ریشه کنی بیماری کووید 19 شدند. تا به امروز که حدود 4 ماه از شیوع این بیماری در کشور می گذرد، 5 شرکت در حال بررسی و ساخت واکسن این بیماری هستند.

ایران پیشرو

قانعی، همچنین، می گوید: ایران در حوزه مقابله با بیماری کرونا نه تنها از دیگر کشورها عقب تر نیست بلکه در تولید برخی تجهیزات مقابله با کرونا جلوتر از آنها هم هست و با کمک همین توانمندی ها توانستیم به کشور صادرکننده تجهیزات تبدیل شویم.

وی ادامه می دهد: ایران در تحقیقات کرونا پیشرو بوده است و کارهای دیگری که بر روی واکسن کرونا شروع شده که به خوبی در حال اقدام است.

بنا به گفته دبیر کمیته علمی مبارزه با کرونا، تحقیقات متعددی مثل سلول درمانی، پلاسما درمانی، سورفکتانت که درمان های پیشرفته ای هستند در کمیته علمی مطرح شد و با اینکه از همه این تحقیقات استقبال به عمل آمد اما برای اینکه بتواند وارد پروتکل کشوری شود نیاز به تحقیقات جامع تری دارند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 284

به "ورود 5 شرکت دانش بنیان به حوزه ساخت واکسن کووید19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود 5 شرکت دانش بنیان به حوزه ساخت واکسن کووید19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید