هوش مصنوعی؛ از ابزاری برای ارتباطات انسانی تا یک مخاطب خاص

به گزارش دوست داشتنی ها، یک تصور نادرست رایج این است که افراد تنها و ناموفق در روابط، به احتمال زیاد برای رضایت عاشقانه به دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی روی می آورند، اما تحقیقات اولیه نشان می دهند که کاربران این فناوری فقط در موارد جزئی با غیرکاربران تفاوت دارند و هیچ ارتباط معنی داری بین احساس تنهایی و ترجیح دادن ربات ها وجود ندارد.

هوش مصنوعی؛ از ابزاری برای ارتباطات انسانی تا یک مخاطب خاص

استفاده از فضای مجازی برای آشنایی، نسبت به گذشته افزایش داشته است، اما بعضی از افراد در بعضی از جوامع در پی همراهان ماشینی مجهز به هوش مصنوعی هستند. کار آن ها این نگرانی را پیش می آورد که اگر انسان در دام عشق هوش مصنوعی بیفتد، با چه پیامد هایی روبه رو خواهد شد.

به نقل از فست کمپانی، با پیشرفت های سریع در فناوری هوش مصنوعی طی چند سال گذشته، این هنجار ها ممکن است عشق و دوستی با دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی را هم شامل شوند. در این گزارش، نحوه استفاده مردم از فناوری برای ایجاد و حفظ روابط مورد آنالیز قرار گرفته، اما نحوه پیوند مردم با ماشین ها، سیستم های مجهز به هوش مصنوعی و ربات های فیزیکی نیز آنالیز شده است.

چیزی فراتر از یک درمان برای تنهایی

یک تصور نادرست رایج این است که افراد تنها و ناموفق در روابط، به احتمال زیاد برای رضایت عاشقانه به دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی روی می آورند، اما تحقیقات اولیه نشان می دهند که کاربران این فناوری فقط در موارد جزئی با غیرکاربران تفاوت دارند و هیچ ارتباط معنی داری بین احساس تنهایی و ترجیح دادن ربات ها وجود ندارد.

تمایل افراد به استفاده از ربات ها نیز کمتر تحت تأثیر شخصیت آن ها قرار می گیرد و به نظر می رسد به جستجوی احساسات مرتبط است. به عبارت دیگر، به نظر می رسد که بعضی افراد عمدتا به این علت به استفاده از ربات ها فکر می نمایند که می خواهند تجربیات عاطفی جدیدی داشته باشند.

در هر حال، اشتیاق جدیدا تنها عامل محرک نیست. پژوهش ها نشان می دهند که افراد کاربرد های زیادی برای دستگاه های مجهز به هوش مصنوعی پیدا می نمایند. این ربات ها ممکن است به عنوان همراه، درمان گر یا یک تفریح خدمت نمایند.

به طور خلاصه، افراد به دلایل گوناگونی به سمت ماشین های مجهز به هوش مصنوعی کشیده می شوند. بسیاری از این دلایل شبیه به دلایلی هستند که افراد در جستجوی رابطه با انسان های دیگر دنبال می نمایند، اما پژوهشگران به تازگی درک این موضوع را شروع نموده اند که چگونه رابطه انسان و ماشین ممکن است با ارتباط انسان و افراد دیگر متفاوت باشد.

روابط5.0

بسیاری از پژوهشگران، نگرانی های اخلاقی را در خصوص اثرات بالقوه همراهی با ماشین ها ابراز نموده اند. آن ها نگران هستند که هرچه مردم بیشتر به همراهان ماشینی روی بیاورند، ارتباطشان را با انسان های دیگر از دست بدهند.

با وجود این نگرانی، پژوهش های کمی وجود دارند که اثرات ارتباط داشتن با همراهان ماشینی را آنالیز نموده باشند. ما تا حدود زیادی می دانیم که فناوری چگونه در روابط بر افراد تأثیر می گذارد. از جمله فواید و مضراتی که پلتفرم های دوست یابی آنلاین بر موفقیت بلندمدت روابط دارند.

درک مزایا و معایب شرکای مجهز به هوش مصنوعی کمی پیچیده تر است. ما اکنون در عصری به سر می بریم که بعضی از جامعه شناسان، آن را روابط 5.0 (Relationships 5.0) می نامند. براساس این نظریه، ما از فناوری های کنترل نماینده محیط انسان، به سمت فناوری هایی حرکت می کنیم که به خودی خود زیست بوم ما هستند.

ارزش درمانی اغلب به عنوان یکی از مزایای سیستم های هوش مصنوعی عاشقانه ذکر می گردد. یک پژوهش به این موضوع پرداخته است که چگونه ارائه چنین ربات هایی به افراد مسن یا معلول می تواند آن ها را برای کشف تمایلات عاطفی خود توانمند کند.

ما در خصوص چگونگی مقایسه روابط انسان و ربات با روابط انسان و انسان، دانش بسیار کمی داریم. با وجود این، بعضی از پژوهش ها نشان می دهند که مردم ممکن است از ارسال پیامک به یک چت بات، تقریبا همان رضایتی را کسب نمایند که از ارسال پیامک به یک انسان دیگر به دست می آورند.

براساس نظریات مطرح شده در خصوص نحوه عملکرد رابطه با شرکای مصنوعی، یکی از عوامل متعددی که می تواند بر کیفیت تعاملات و پذیرش گسترده تر روابط با ربات ها و چت بات های هوش مصنوعی تأثیر بگذارد، با مشکل انگ خوردن مرتبط است.

همان طور که در برنامه های دوستیابی دیده شده است، پیشرفت های فناوری در زمینه روابط، ابتدا با شک و اختلاف روبه رو می شوند. با وجود این، به نظر می رسد هیچ شکی وجود ندارد که انسان ها قادر به ایجاد دلبستگی عمیق با سیستم های هوش مصنوعی هستند.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 18 فروردین 1402 بروزرسانی: 18 فروردین 1402 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1470

به "هوش مصنوعی؛ از ابزاری برای ارتباطات انسانی تا یک مخاطب خاص" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی؛ از ابزاری برای ارتباطات انسانی تا یک مخاطب خاص"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید