موفقیت پسر منتخب دالایی لاما خبر ساز شد

به گزارش دوست داشتنی ها، چین امروز (سه شنبه) اظهار داشت، پسر بچه ای که 25 سال پیش بعد از انتخاب شدن از سوی دالایی لاما به عنوان دومین چهره رده بالای بودایی های تبت ناپدید شد، هم اکنون یک فارغ التحصیل کالج و دارای شغلی ثابت است.

موفقیت پسر منتخب دالایی لاما خبر ساز شد

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، از زمانی که این پسربچه به نام گدهون چوئکیی نیاما در سن شش سالگی کمی بعد از معرفی شدن به عنوان پانچن لامای یازدهم به همراه خانواده اش ناپدید شد اطلاعات خیلی کمی درباره محل حضورش منتشر شده است.

چین که تبت را بخشی از خاک خود می داند، یک پسر دیگر به نام گیالتسن نوربو را برای این سمت معرفی نموده و گمان برده می گردد که او تحت کنترل مستقیم دولت در خاک خود چین زندگی می نماید و به ندرت در انظار عمومی ظاهر شده است.

او را عمدتا یک چهره سیاسی که تحت کنترل پکن قرار گرفته است می دانند و شهرتی در حد و اندازه دالایی لاما ندارد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، گدهون چوئکیی نیاما در زمان کودکی تحصیلات اجباری را به صورت رایگان طی نموده، در کنکور ورود به کالج قبول شده و هم اکنون دارای یک شغل است.

ژائو خاطر نشان کرد، نه این فرد که هم اکنون 31 سال سن دارد و نه خانواده اش نمی خواهند در زندگی عادی فعلی خود هدف مزاحمت قرار بگیرند.

جزئیات بیشتری در مورد آنها منتشر نشده است.

دالایی لاما به عنوان رهبر معنوی بودایی های تبت که در سال 1959 به تبعید فرار کرد با چین بر سر اینکه چه کسی آینده بودایی های تبت را مشخص کند اختلاف دارد.

دولت خودخوانده تبتی های ساکن تبعید اخیرا به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد ناپدید شدن این پسر خواهان پاسخگویی چین در قبال محل دقیق حضور وی شد.

مجلس تشکیل شده از سوی این تبتی های ساکن تبعید، واقع در شمال هند که به کاشاگ مشهور است خاطرنشان کرد: اقدام چین در ربودن پانچن لاما و انکار قهرآمیز هویت مذهبی و حق او برای انجام اعمالش در صومعه خود نه فقط نقض آزادی مذهبی به حساب می آید بلکه در عین حال نقض فاحش حقوق بشر نیز محسوب می گردد.

وزیر خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه در بیانیه ای از چین خواست فورا محل حضور پانچن لاما را علنی سازد و به قانون اساسی خودش و تعهدات بین المللی خود به حمایت از آزادی مذهبی برای تمامی اشخاص پایبند بماند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 253

به "موفقیت پسر منتخب دالایی لاما خبر ساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت پسر منتخب دالایی لاما خبر ساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید