شفق قطبی نروژ را با تور مجازی به نظاره بنشینید

به گزارش دوست داشتنی ها، تور مجازی می تواند شما را به سراسر جهان ببرد تا شاهد پدیده های شگفت انگیزی نظیر شفق قطبی باشید؛ بدون اینکه حتی از خانه خارج شوید.

شفق قطبی نروژ را با تور مجازی به نظاره بنشینید

مجمع الجزایر لوفوتن (Lofoten archipelago) که در شمال مدار شمالگان در درون آب های دریای نروژ قرار گرفته است، به خاطر طبیعت وحشی، کوه های باشکوه، آبدره های عمیق، سکونتگاه پرندگان، آب های شفاف و سواحل شنی طولانی اش شناخته می گردد. مجمع الجزایر لوفوتن، محل سکونت وایکینگ ها بوده است و هنوز شواهدی از زندگی آن ها را در این منطقه ها به چشم می خورد. باستان شناسان برای اولین بار پیروز به کشف بزرگ ترین سکونتگاه وایکینگ ها در روستای کوچک بورگ (Borg) شده اند؛ خانه ای به طول 83 متر که بازسازی شده است و اکنون به عنوان موزه تاریخی وایکینگ های افسانه ای فعالیت می نماید.

در مقایسه با جاهای دیگری که در همین عرض جغرافیایی قرار دارند، مجمع الجزایر لوفوتن به علت وجود گلف استریم (یک جریان اقیانوسی گرم و قوی که در اقیانوس اطلس جریان دارد) از آب وهوای نسبتا معتدلی برخوردار است. در فاصله ماه های مه و ژوئیه (اردیبهشت تا تیر)، خورشید در نیمه شب می تابد و از اواسط سپتامبر تا اواسط آوریل (اواخر شهریور تا اواخر فروردین)، نورهای رنگی قطبی قابل مشاهده هستند. این پدیده زمانی پدیدار می گردد که ذرات باردار خورشیدی وارد اتمسفر زمین می شوند و با ذرات گازدار نظیر اکسیژن و نیتروژن پیوند برقرار می نمایند.

هوای ناپایدار و نورهای باورنکردنی این سرزمین ها همیشه باعث جذب تعداد زیادی از هنرمندان می گردد. عکاسان سایت AirPano نیز از این قاعده مستثنا نیستند و در سفر به این منطقه ها، تصاویر پانورامای مجذوب کنندهی از چشم اندازهای بی نظیر گرفته اند که در ادامه این مقاله به تماشای آن ها می نشینیم.

نمایش زیبای نورهای درخشان و رنگارنگ یا همان شفق قطبی می تواند شگفتی هر بیننده ای را از عظمت دنیا هستی در پی داشته باشد. شفق های قطبی فقط هنگام شب قابل مشاهده هستند و معمولا در عرض های جغرافیایی قطبی دیده می شوند. آن ها به رنگ های آبی، قرمز، زرد، سبز و نارنجی خودنمایی می نمایند و مانند پرده هایی که با وزش باد تکان می خورند، تغییر شکل می دهند.

با اینکه شفق قطبی در طول شب به چشم می خورد؛ خورشید عامل ایجاد آن به شمار میرود. مجذوب کننده ترین شفق های قطبی زمانی اتفاق می افتند که بادهای خورشیدی در قدرتمندترین شرایط خود قرار دارند.

دهکده ماهی گیری رئین (Reine) در اواخر دهه 1970 به وسیله مجله آلر (Aller) به عنوان زیباترین روستای نروژ اعلام شد و از آن موقع، عکس های این دهکده برای صفحه اول بسیاری از بروشورهای دنیاگردی و کتاب های راهنمای استفاده شده است. این دهکده 0.29 کیلومتر مربعی در نزدیکی آب دره ای در دامنه کوه های این منطقه قرار گرفته است. برخورد آب دریا با صخره ها، کلبه های رنگارنگ ماهی گیری، غروب و طلوع زیبای خورشید، سالانه هزاران توریست را به دهکده مذکور جلب می نماید.

شهر کوچک Svolvær به خاطر داشتن یکی از برترین مکان های دنیا برای تماشای نهنگ ها مشهور است؛ هرچند علاوه بر طبیعت مجذوب کننده، این منطقه را با تاریخش نیز می شناسند. با وجود آب وهوای نامساعد، انسان ها از 800 سال قبل از میلاد در این منطقه ها زندگی می نمایند. میزان ماهی موجود در اینجا نه تنها برای تغذیه، بلکه برای تجارت پیروز نیز کافی بوده است. بیش از 900 سال پیش، اولین کلیسای مسیحی در نروژ شمالی، در این شهر ساخته شد.

معماری سنتی روستاهای ماهی گیری، از ویژگی های دهکده Henningsvær است که در 20 کیلومتری جنوب غربی Svolvær واقع شده است. جزیره کوچک Skjaholmen را که در همین منطقه قرار گرفته است، به علت داشتن فانوسی دریایی به ارتفاع 25 متر می شناسند که در اوایل قرن بیستم ساخته شد.

از آنجا که این منطقه در فاصله زیادی از شمال مدار شمالگان قرار گرفته است، عکاسان سایت AirPano به سایر جاهای شگفت انگیز نروژ نیز سر زدند. یکی از تأثیرگذارترین این مکان ها، ساحل 12 کیلومتری Ersfjord در جزیره سنجا (Senja) بود. کوه های صخره ای این آب دره، 800 متر ارتفاع دارند که در تلاقی با دریا، چشم اندازی خارق العاده خلق می نمایند. تماشای تور مجازی این منطقه ها نروژ باعث می گردد تا زیبایی و طبیعت بکر و باشکوه این گوشه دورافتاده از کره خاکی را تحسین کنید و از آن نهایت لذت را ببرید. همراه تورهای مجازی روزانه از خبرنگاران باشید.

منبع: کجارو / airpano.com
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1272

به "شفق قطبی نروژ را با تور مجازی به نظاره بنشینید" امتیاز دهید

1 کاربر به "شفق قطبی نروژ را با تور مجازی به نظاره بنشینید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفق قطبی نروژ را با تور مجازی به نظاره بنشینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید