روزهای قمر در عقرب سال 97 و اقدامات مکروه در این ایام

به گزارش دوست داشتنی ها، دانستن روزهای قمر در عقرب سال از این نظر اهمیت دارد که عده زیادی اعتقاد دارند نباید کارهای مهمی در این روزهای سال انجام بدهند. اما این قمر در عقرب که می گویند واقعا چیست و انجام چه کارهایی در این ایام کراهت دارد؟

روزهای قمر در عقرب سال 97 و اقدامات مکروه در این ایام

خبرنگاران | سرویس عمومی ـ همواره یک جا که اوضاع ناجور است یا اتفاق بدی افتاده می گویند قمر در عقرب شده! همین یک جمله کافیست تا همه حساب کار دست شان بیاید. اما ریشه این قمر در عقرب واقعا چیست؟ روزهای قمر در عقرب سال جاری چه روزهایی است و چه کارهایی نباید در این ایام انجام بدهیم؟

روز های قمر در عقرب سال

جدول زیر از روز های قمر در عقرب سال 1397 توسط بخش فنی مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی منتشرشده و از اعتبار لازم برخوردار است. در این جدول ساعت های ورود و خروج ماه از برج عقرب برای سال 1397 درج شده است و شما می توانید به راحتی متوجه بازه سه روزه این روزها شوید و اعمالی که بهتر است در این انجام نشوند را انجام ندهید.

بیشتر بخوانید: قمر در عقرب چیست؟ (نظر ائمه در خصوص روزهای قمر در عقرب)

در ایامی که قمر در عقرب می گردد چه اقداماتی کراهت دارد؟

در کتاب های فقهی وقتی قمر در عقرب است، دست کم چند مورد مکروه (نه حرام) دانسته شده است. یکی عقد نکاح، دوم اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه) و دیگری سفر.

به عنوان مثال، محقق در شرایع نوشته است: و یکره إیقاع النکاح و القمر فی العقرب ازدواج و عقد نکاح (یا نزدیکی) در حالی که قمر در عقرب است مکروه است. (شرائع الإسلام فی مسائل الحلال و الحرام، ج 2، ص. 211)

علت کراهت، روایت یا روایاتی است که در این باره وارد شده است. این روایات در کتب معتبر حدیثی مانند کافی، من لایحضره الفقیه، بحارالانوار، وافی و وسائل الشیعه موجود است.

از امام صادق علیه السّلام روایت شده است که: من سافر أو تزوّج و القمر فی العقرب لم یر الحسنى؛ یعنى وقتى که قمر در عقرب است، هر کس مسافرت کند یا عقد نکاح نماید، نیکویى نبیند.

از نظر سایر دانشمندان اسلامی و منجمان هم بهتر است در این ایام این اقدامات انجام نگردد:

  • خواندن عقد ازدواج
  • مسافرت
  • اقدام برای بچه دار شدن (انعقاد نطفه)
  • افتتاح کار و کسب و تجارت
  • حجامت
  • معین و تغییر نام
  • گذاشتن سنگ بنای کار های مهم

و بطور کلی انجام هر یک از کار های اساسی زندگی.

قمر در عقرب یعنی چه؟

قبل از اینکه بخواهیم معنای قمر در عقرب را بیان کنیم ابتدا باید با مفهوم صور فلکی و برج های نجومی آشنا شویم.

صورت های فلکی: صور فلکى به مجموعه اى از ستارگان گفته می گردد که شکل خاصى در نظر ما که از زمین شاهدشان هستیم دارند. این صورت ها شبیه عقرب (صورت فلکی عقرب)، خرچنگ (صورت فلکی سرطان)، شیر (صورت فلکی اسد) و ... هستند.

برج های نجومی: پیشینیان، ستارگان موجود در راستا حرکت خورشید طی یک سال را، به دوازده برج نجومی تقسیم نموده اند که خورشید به ترتیب در هر کدام، حدود یک ماه توقف می نماید. همان طور که واضح است، این مبنای پیشینیان در سال های بعد بطور کامل نقض شد، چون اثبات شد که خورشید ثابت و زمین به دور آن در حال چرخش است) این برج ها از برج حمل (یعنی فروردین) آغاز شده و به برج حوت (همان اسفند) ختم می گردد. همانطور که می بینید نام گذاری این برج ها بر اساس صورت های فلکی است؛ یعنی به همان نام های صورت های فلکی، نام گذاری شده اند.

بنابراین اولین معنی قمر در عقرب این است؛ زمانی که کره ماه برابر صورت فلکى عقرب واقع گردد (برای کسی که روی زمین واقع شده است) می گویند قمر در عقرب شده است. اما این همه ماجرا نیست!

همانطور که می دانید ماه در طول یک ماه قمری (که حدود 29.5 روز است) یک بار به طور کامل دور زمین می چرخد. این یک دور کامل، به دوازده قسمت مساوی تقسیم شده (12 تا 30 درجه) که در هر قسمت یک صورت فلکی وجود دارد و برج هایی نیز برای هر یک از این دوازده صورت فلکی انتخاب شده اند که عبارتند از: حمل، ثور، جوزاء، سرطان، اسد، سنبله، میزان، عقرب، قوس، حوت، دلو، جدی. به عبارتی هر یک از این نام های دوازده گانه، متناسب با صورت فلکی تشکیل یافته از خبرنگاران های دوردستی است که ماه در مقابل آنهاست.

قمر (ماه) در هر یک از این صورت های دوازده گانه، یک دوازدهم طول ماه قمری صبر می نماید. (که حدود 2 روز و 10 ساعت و 48 دقیقه است) به عنوان مثال، در هر ماه قمری، قمر (ماه) حدود دو روز و نیم در برج و صورت فلکی عقرب بوده و قمر در عقرب می گردد. البته پس از گذشت صد ها سال صورت فلکی، از برج نجومی (که در واقع موقعیت و پوزیشن های 30 درجه ای از پیش معین شده بود) کمی فاصله گرفته و این فاصله حدود 28 درجه است. با وجود این اختلاف، یک سوال اساسی پیش می آید. اینکه وقتی در روایات به قمر در عقرب اشاره نموده اند منظورشان این بوده که قمر در صورت فلکی عقرب است یا در برج عقرب؟

از آنجایی که در این قضیه بین فقها و دانشمندان علوم اسلامی اختلاف وجود دارد مردم برای رعایت احتیاط باید وقتی برج از عقرب گذشت و این دو روز سپری شد یک روز دیگر هم صبر نمایند یعنی جمعا 3 روز و نیم صبر نمایند. چون قمر هر دو روز و نیم (معادل 60 ساعت) از مقابل هر برج و از جمله برج عقرب عبور مى کند. به همین دلیل است که در جدول روزهای قمر در عقرب هم همین بازه 3 روزه را می بینید.

پس حواستان را جمع روزهای قمر در عقرب کنید! و اگر روزی که این نوشته را می خوانید قمر در عقرب نیست و سوالی برایتان پیش آمده حتما آن را در بخش نظرات سایت خبرنگاران از ما بپرسید!

منبع: setare.com
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 711

به "روزهای قمر در عقرب سال 97 و اقدامات مکروه در این ایام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای قمر در عقرب سال 97 و اقدامات مکروه در این ایام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید