حق ویژه فراکسیون اکثریت برای تعیین رئیس مجلس

به گزارش دوست داشتنی ها، فراکسیون جبهه مردمی انقلاب اسلامی به دلیل اکثریت بودن حق معین کنندگی ویژه ای خواهد داشت و بعد از مراسم افتتاحیه جمع بندی خود از انتخاب رئیس و هیات رئیسه مجلس را نهایی می کند.

حق ویژه فراکسیون اکثریت برای تعیین رئیس مجلس

به گزارش خبرنگاران، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم گفت: مصوبه ای به صورت مکتوب برای ممانعت رئیس مجلس یازدهم برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نداریم.

احمد نادری در گفت وگو با ایلنا، درباره انتخاب رئیس و هیأت رئیسه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: فراکسیون اکثریت که تحت عنوان جبهه مردمی انقلاب اسلامی نام گذاری شده است، کارش را آغاز کرده که باتوجه به گستردگی و دربرگیرندی تعداد زیادی از منتخبان مجلس یازدهم تاثیرگذاری بسیاری بر انتخاب رئیس و اعضای هیأت رئیسه خواهد داشت.

وی ادامه داد: در همه نظام های مجلسی دنیا هنگامی که یک فراکسیون اعضای بسیاری دارد حال باتوجه به نوع ساختار حزبی، گروهی و دست های مجلس ها تاثیرگذاریش بیشتر است.

منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با بیان این که فراکسیون اکثریت با توجه ماهیتش کنشگری ویژه و تعیین کنندگی جدی دارد، بیان نمود: تا این لحظه 220 نفر از نفرات ملحق شده به فراکسیون اکثریت از اعضای جبهه نیروهای مردمی انقلاب اسلامی هستند که پیش بینی ما این است که حدود 20 الی 30 نفر از مستقیلن به ما اضافه شوند که با این اوصاف حدود 240 عضو خواهیم داشت و باتوجه به بزرگی، حق تعیین کنندگی ویژه ای خواهیم داشت.

وی درباره تصمیم گیری منتخبان مجلس یازدهم برای تعیین ریاست گفت: تا این لحظه جمع بندی نهایی برای تعیین هیأت رئیسه یازدهمین دوره مجلس اسلامی صورت نگرفته است، اما طبق صحبت های اولیه از آنجایی که به دلیل شیوع کرونا تجدید بیعت با امام راحل را در بعداز ظهر افتتاحیه نخواهیم داشت، جلسه ای را همان روز با اعضای فراکسیون برای جمع بندی نهایی خواهیم داشت.

  • افتتاح مجلس یازدهم با قرائت پیام رهبر انقلاب

نادری ادامه داد: در این جلسه افراد پیشنهادی برای ریاست و هیأت رئیسه از جمله نواب، نظار و دبیران را به رأی خواهیم گذاشت و هر شخصی که رأی آورد در جلسه ای که احتمالا روز پنجشنبه هشتم و یا شنبه دهم خرداد برگزار می شود، در جلسه علنی معرفی کنیم.

وی درباره این که گفته شده است فردی که به ریاست مجلس انتخاب می شود نمی تواند برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود آیا افرادی که خود را به عنوان نامزد معرفی کرده اند این شرایط پذیرفته اند یا خیر گفت: ما چنین مصوبه ای در کمیته اجرایی یازده نفره و در کمیته 62 نفر مرکزی که کشوری است نداشتیم منتها مطرح است و گارد ویژه ای برخی منتخبین محترم نسبت به این مسئله دارند. آن ها عقیده شان این است که اگر کسی کاندیدای ریاست مجلس می شود قاعدتا برای ریاست جمهوری نباید نامزد شود.

  • واکنش های تند و تهدیدآمیز نمایندگان مجلس یازدهم به توییت جنجالی آشنا

منتخب مردم تهران در مجلس دهم بیان نمود: جمع بندی و یا مصوبه ای برای ممانعت رئیس مجلس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نداشتیم اما ممکن است در جلسه آینده فراکسیون در این خصوص بحث کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 268

به "حق ویژه فراکسیون اکثریت برای تعیین رئیس مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق ویژه فراکسیون اکثریت برای تعیین رئیس مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید