جست وجوی نشانه های حیات در سیاره جهنمی ، ماموریت اختصاصی زهره به تعویق افتاد

به گزارش دوست داشتنی ها، اولین ماموریت اختصاصی سیاره زهره برای جست وجوی نشانه های حیات دست کم تا سال 2025 عقب می افتد.

جست وجوی نشانه های حیات در سیاره جهنمی ، ماموریت اختصاصی زهره به تعویق افتاد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، اولین ماموریت اختصاصی زهره سال جاری انجام نخواهد شد. ماموریت راکت لب (Rocket Lab) که ابتدا قرار بود ماه گذشته انجام گردد، دست کم تا ژانویه 2025 به تعویق افتاد.

راکت لب ماموریت برنامه ریزی شده زهره خود را در آگوست 2020 اعلام و سپس جزئیات آن را در مقاله ای که دو سال بعد در مجله Aerospace منتشر شد، تشریح کرد. هدف اصلی آنالیز جو زهره برای جستجوی شرایط مورد احتیاج برای وجود حیات است.

زهره، داغ ترین سیاره منظومه شمسی، به طور کلی یک سیاره جهنمی در نظر گرفته می گردد که دمای سطح آن به مقدار ای بالا است که سرب را ذوب می نماید. با وجود این بعضی سرنخ های به دست آمدهنشان می دهد که حیات میکروبی احتمالا بالای آسمان زهره، جایی که شرایط بیشتر شبیه زمین است، وجود داشته باشد.

در سال 2020، محققان نشانه هایی از فسفین را در ابرهای زهره کشف کردند. این امر هیجان زیادی ایجاد کرد، زیرا اینجا روی زمین، این ترکیب سمی بی رنگ و قابل اشتعال در باتلاق ها و مکان های دیگر به عنوان محصول جانبی حیات میکروبی یافت می گردد.

پیتر بک، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت راکت لب، کشف فسفین کاتالیزوری بود برای اینکه باید برای جستجوی حیات به زهره برویم.

کشف فسفین زهره - ادعایی که امروزه مورد مناقشه است - به تجدید علاقه علمی به دومین سیاره منظومه شمسی یاری کرد. به عنوان مثال، ناسا در حال توسعه دو ماموریت زهره، داوینچی و وریتاس است که قرار است در اواخر دهه 2020 و اوایل دهه 2030 انجام شوند.

کاوشگر پیشنهاد شده به وسیله راکت لب، یک شرکت پرتاب مستقر در کالیفرنیا، قبل از فضاپیماهای ناسا به زهره می رسد و بعلاوه بسیار مقرون به صرفه تر است. هزینه این ماموریت به وسیله راکت لب، موسسه فناوری ماساچوست (MIT) و خیرین تامین می گردد و تخمین زده می گردد که فقط 10 میلیون دلار هزینه داشته باشد. این تنها 1٪ از هزینه ترکیبی تقریبی هر دو ماموریت آینده ناسا در زهره است.

این کاوشگر کوچک، به مقدار 38 سانتی متر و فقط کمی بزرگتر از حلقه بسکتبال با وزن 20.4 کیلوگرم خواهد بود. کاوشگر کوچک زهره با موشک الکترون راکت لب زمین را ترک خواهد نمود و سپس با فضاپیمای فوتون این شرکت به سیاره جهنمی منتقل خواهد شد.

سفر کاوشگر به زهره کوتاه است و فقط پنج ماه طول می کشد، اما دوره جمع آوری داده های آن حتی کوتاه تر خواهد بود. این کاوشگر تنها سه تا پنج دقیقه برای جمع آوری داده ها زمان خواهد داشت، زیرا از ارتفاع 60 تا 45 کیلومتری در جو زهره، منطقه ای که دانشمندان در سال 2020 نشانه هایی از فسفین در آن مشاهده کردند، پایین می رود.

بیشتر بخوانید:

  • جزئیات ماموریت جاه طلبانه امارات | ارسال کاوشگر برای یافتن نشانه های حیات فرازمینی

کاوشگر آن ماده شیمیایی را جستجو نمی نماید، اما مولکول های آلی پیچیده دیگری را شکار می نماید و ترکیب، غلظت و شکل آنها را در طول نزول کابوس وار خود مقدار گیری می نماید. قبل از اینکه فشارهای خردکننده و دمای ذوب کننده در سطح زهره کاوشگر را از بین ببرد، این داده ها به زمین ارسال می شوند.

کشف مولکول های آلی نمی تواند وجود حیات میکروبی در ابرهای زهره را ثابت کند، اما می تواند نشان دهد که این دنیای جهنمی مهمان نوازتر از آن چیزی است که قبلا تصور می شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1497

به "جست وجوی نشانه های حیات در سیاره جهنمی ، ماموریت اختصاصی زهره به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جست وجوی نشانه های حیات در سیاره جهنمی ، ماموریت اختصاصی زهره به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید