تنگه رغز؛ عروس دره های فارس

به گزارش دوست داشتنی ها، تنگه رغز؛ بی شک یکی از زیباترین و بکرترین مناظر را در میان رشته کوه های زاگرس جنوبی دارد.

تنگه رغز؛ عروس دره های فارس

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبر گزاری صدا و سیما ،نام عروس دره های آبی را بر آن گذاشته اند، تنگه ای که بی شک یکی از زیباترین و بکرترین مناظر را در میان رشته کوه های زاگرس جنوبی دارد. در تنگه رغز بیش از هر چیزی، طنین خروش رود ها و آبشار ها به گوش می رسد.

در فاصله 30 کیلومتری از شمال شرقی داراب، شهری در استان فارس و در میان رشته کوه های همیشه سربلند زاگرس، تنگه ای شگفت به نام رغز در منطقه فسارود واقع شده است. رغز به معنای راه بکر و لغزنده که در میان بومیان منطقه به رودخیز شهرت دارد، در مجاورت روستا های گردشگری شمس آباد وحسن آباد واقع شده و از شمال به جنوب به طول تقریبی 4 کیلومتر کشیده شده است.

دره آبشار های خروشان

تنگه رغز از نعمت آب، سیراب است. نام رودخیز را به این علت بر آن نهاده اند که این تنگه بیش از 60 آبشار و 100 حوضچه طبیعی را در دل خود جای داده است. با این حال، سختی راه و نیاز به تجهیزات کوهنوردی برای رسیدن به همه آبشار ها و حوضچه ها باعث شده تنها تعداد کمی از این سرچشمه ها و آبشار ها که البته پرآب و مرتفع نیز هستند، مورد توجه گردشگران قرار بگیرد و اسم و رسمی برای آن ها برگزینند. آبشار درخشش با 65 متر ارتفاع، آبشار وداع به طول 46 متر و آبشار کبوتر با 25 متر بلندی، از بلندترین های رغز هستند. نگین، بوم رنگ، دماغه، حکمت، فتح و مسعود نیز از دیگر آبشار های معروف این تنگه اند.

مقصد عاشقان هیجان

تنگه رغز برای طبیعت دوستان عاشق هیجان می تواند یک مقصد رویایی باشد. شیرجه زدن در حوضچه ها و آب تنی در آب های زلال رغز تجربه ای است که تا همیشه در خاطره ها ثبت می شود. در کنار این لحظات شگفت، تماشای مناظر بکر و زیبا و گوش سپردن به صدای طبیعت، آرامشی تکرار نشدنی همراه دارد. این تنگه، ادغامی از همه لذت های ناب طبیعی است که گردشگران می توانند تجربه کنند. جدا از همه این زیبایی ها، حوضچه عشق که یکی از زیباترین و مشهورترین حوضچه های تنگه رغز است، خود حکایتی جذاب برای مسافران دارد. این حوضچه با شکل قلب مانند خود، بازدیدکنندگان بسیاری را برای ثبت عکس و فیلم یادگاری به سوی خود می کشاند.

سفر به رغز

تنگه به دلیل دوری از نور خورشید، نسبت به طبیعت اطراف، هوایی نسبتا سرد دارد. وجود آبشار ها و حوضچه های پر آب در سراسر راستا تنگه رغز، بر این سرمای هوا می افزاید. پس اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، فصل های گرم سال را انتخاب کنید تا بتوانید از گرمای تابستانی نیز در امان بمانید. تنگه رغز در منطقه فسارود واقع شده است و برای رسیدن به آن باید از شیراز به سمت فسا حرکت کنید، به جاده داراب بروید و سپس راستا حسن آباد را تا رسیدن به تنگه ادامه دهید. اگر می خواهید یک گردش مفصل در تنگه داشته باشید، بهتر است با یکی از تور های گردشگری همراه شوید تا بتوانید از راهنمایی ها و تجربیات آن ها بهره ببرید. علاوه بر اینکه عبور از برخی راستا ها نیاز به تجهیزات کهنوردی دارد و تور ها می توانند این امکانات را در اختیار شما قرار دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 544

به "تنگه رغز؛ عروس دره های فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه رغز؛ عروس دره های فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید