تا کنون درباره قیافه دایناسورها اشتباه می کردیم

به گزارش دوست داشتنی ها، همشهری آنلاین نوشت: در یک مطالعه تازه در دانشگاه پورتسموث، یک تیم بین المللی از محققان مورفولوژی فک، ساختار دندان و الگوهای سایش دندانی خزندگان با لب و بی لب را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که دهان تروپودها بیشتر شبیه دهان مارمولک است تا کروکودیل.

تا کنون درباره قیافه دایناسورها اشتباه می کردیم

توماس کالن، سرپرست این مطالعه، استادیار دیرینه زیست شناسی، می گوید: اگرچه در گذشته بحث می شد که دندان های دایناسورهای درنده ممکن است بیش از حد بزرگ باشد که با لب پوشانده شده اند، مطالعه ما نشان می دهد که در واقع، دندان های آنها به طور غیرمعمول بزرگ نبوده است.

در دانشگاه آبرن حتی دندان های غول پیکر تیرانوزورها در مقایسه با میزان جمجمه به نسبت دندان های مارمولک های شکارچی زنده هستند و این ایده را رد می نمایند که دندان های آنها با لب ها خیلی بزرگ پوشانده شده است.

در واقع، دانشمندان بر این باورند که ساختار دهان آنها شبیه تواتارا، خزنده کوچک مارمولک مانند نیوزلندی است که نسب مستقیمی از دایناسورها دارد. بعلاوه با بعضی از مارمولک ها که هیچ کدام از بستگان نزدیک تروپودها نبودند، اشتراکات زیادی داشت.

درک لارسون، مدیر مجموعه ها و پژوهشگر دیرینه شناسی در موزه سلطنتی BC در کانادا، می گوید: این کاملاً قابل توجه است که دندان های تروپود چقدر شبیه به مارمولک است.

کرستین برینک، استادیار دیرینه شناسی در دانشگاه مانیتوبا و یکی از نویسندگان این مقاله گفت: همانطور که هر دندانپزشکی به شما می گوید، بزاق برای حفظ سلامت دندان های شما مهم است. دندان هایی که به وسیله لب ها پوشانده نشده اند، خطر خشک شدن دارند و ممکن است در هنگام تغذیه یا دعوا آسیب بیشتری ببینند، همانطور که در کروکودیل ها می بینیم، اما در دایناسورها نه.

او اضافه نمود: دندان های دایناسورها مینای بسیار نازکی دارند و دندان های پستانداران دارای مینای ضخیم هستند (به استثنای بعضی موارد). مینای کروکودیل کمی ضخیم تر از مینای دایناسور است، اما به ضخامت مینای پستانداران نیست. بعضی از گروه های پستاندار وجود دارند که مینای دندان در معرض دید قرار دارند، اما مینای آنها برای مقاومت در برابر قرار گرفتن در معرض تغییرات اصلاح شده است.

در حالی که این مطالعه بینش های تازه ای در خصوص چگونگی تغذیه حیوانات و حفظ سلامت دندان ها ارائه می دهد. بعلاوه به اکولوژیست های تکاملی راه های نو و هیجان انگیزی برای اکتشاف و به هنرمندان این امکان را ارائه می دهد که به تخته طراحی بازگردند.

مارک ویتون از دانشگاه پورتسموث، یکی از نویسندگان این مقاله گفت: هنرمندان دایناسور از زمانی که ما بازسازی دایناسورها را در قرن نوزدهم شروع کردیم، به این سو و آن سو رفتند، اما دایناسورهای بدون لب در دهه های 1980 و 1990 برجسته تر شدند. آنها سپس عمیقاً در فرهنگ عامه به وسیله فیلم ها و مستندها ریشه دوانیدند؛ پارک ژوراسیک و دنباله های آن، قدم زدن با دایناسورها و غیره.

او اضافه نمود: به طرز عجیبی، هرگز مطالعه یا کشف اختصاصی ای وجود نداشت که این تغییر را برانگیزد و تا حد زیادی احتمالاً منعکس نماینده ترجیح یک زیبایی شناسی نو و وحشیانه به جای تغییر در تفکر علمی بود. ما با پوشاندن دندان های آنها با لب های مارمولک مانند، این تصویر محبوب را تغییر می دهیم. این بدان معناست که بسیاری از تصاویر دایناسوری مورد علاقه ما، از جمله دایناسور نمادین پارک ژوراسیک یعنی تی رکس، نادرست هستند!

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 فروردین 1402 بروزرسانی: 12 فروردین 1402 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1468

به "تا کنون درباره قیافه دایناسورها اشتباه می کردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا کنون درباره قیافه دایناسورها اشتباه می کردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید