بحران کم آبی در ایران؛ 101 شهر قرمز شدند

به گزارش دوست داشتنی ها، مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه اکنون 101 شهر در شرایط قرمز تامین آب هستند، درباره قطعی برنامه ریزی شده گفت: هیچ سناریویی برای قطعی برنامه ریزی شده در دستور کار نداریم، زیرا مضرات قطعی برای سیستم به شدت زیاد است.

بحران کم آبی در ایران؛ 101 شهر قرمز شدند

به گزارش ایلنا، فرهام کرکانی، با اعلام اینکه 300 شهر دارای تنش آبی هستند، گفت: پیش بینی ما این بود که 282 شهر دارای تنش باشند، اما در برخی شهر ها شرایط منابع آبی به شدت افت کرد، بنابراین تعداد شهر های دارای تنش افزایش پیدا کرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر استان های هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان، قسمتی از فارس، بوشهر، خرسان جنوبی و رضوی در شرایط نامساعد و قرمز قرار دارند، بارندگی نسبت به بلندمدت و سال های گذشته بسیار افت کرده، ورودی سد ها از جمله سد دوستی و چاه نیمه ها صفر شده است، بارندگی در حوضه آبریز صورت نگرفته و یا اینکه آب در بالادست برداشت شده است.

مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه اکنون 101 شهر در شرایط قرمز تامین آب هستند، درباره قطعی برنامه ریزی شده گفت: هیچ سناریویی برای قطعی برنامه ریزی شده در دستور کار نداریم، زیرا مضرات قطعی برای سیستم به شدت زیاد است. وقتی آب قطع می شود کیفیت پایین آمده و مصرف بالا می رود، شکستگی خطوط افزایش می یابد و کاملا به ضرر ما است؛ بنابراین تمام سعی ما این است که در هیچ منطقه ای قطعی برنامه ریزی شده اعمال نکنیم، مگر اینکه حادثه ای اتفاق بیفتد که قطعی طبیعی است.

وی درباره افزایش برداشت از چاه ها و منابع آب زیرزمینی به خاطر کم آبی اضافه کرد: اندازه برداشت از منابع آب زیرزمینی و سطحی 50-50 است، برخی شهر ها کاملا به آب های سطحی وابسته هستند، یعنی چاهی نداریم که روی برداشت آب تاثیر داشته باشد. ولی معمولا منابع آب زیرزمینی پایداری بیشتری در آبدهی دارند و کمتر در معرض نوسانات سالانه قرار دارند در حالی که اگر بارندگی نباشد سطح آب سد ها به شدت افت می کند، اما چاه ها از این قضیه مستثنی هستند.

کرکانی درباره مهمترین پروژه های عبور از مشکل کم آبی در شهر های قرمز و دارای تنش آبی بیان داشت: حفر چاه و انتقال آب از نزدیکترین محل از جمله پروژه ها است، همچنین در چند شهر ساخت مخزن و افزایش مجتمع های آبرسانی را در دستور کار داریم که به محض تخصیص از محل اعتبارات ملی اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد: اکنون افزایش تعداد تانکر ها شروع شده و تمام ناوگان آبرسانی سیار وارد مدار هستند و فعلا کمبود های خرید و یا اجاره را از طریق افزایش سرویس ها جبران می کنیم.

مدیرکل دفتر بحران و پدافند غیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره تخصیص اعتبار برای عبور از تنش هم گفت: تا اعتبار وجود نداشته باشد پروژه قابل انجام نیست، سال جاری با حمایت دولت و مجلس 20 روز زودتر اعتبارات به پروژه ها تزریق می شود و امیدواریم بتوانیم سریع تر مسائل را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه در سال جاری هم اندازه اعتبار اضافه شده و هم از نظر زمانی در پرداخت ها تسریع شده، کل رقم اعتبار در نظر گرفته شده برای عبور از تنش را 3200 میلیارد تومان نام کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 مرداد 1400 بروزرسانی: 7 مرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 971

به "بحران کم آبی در ایران؛ 101 شهر قرمز شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران کم آبی در ایران؛ 101 شهر قرمز شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید