با سنگ مثانه و دلایل ابتلا به آن آشنا شوید

به گزارش دوست داشتنی ها، سنگ مثانه اغلب ناشی از عدم توانایی کامل مثانه است و همواره همراه با علائم و نشانه ها نیست و ممکن است به طور ناگهانی همراه با درد شدید شکم و وجود خون در ادرار خود را نشان دهد.

با سنگ مثانه و دلایل ابتلا به آن آشنا شوید

به گزارش خبرنگاران، سنگ های کوچک مثانه اغلب به طور خود به خود قابل عبور هستند اما در صورت وخیم شدن، احتیاج به مداخلات پزشکی دارند و در غیر این صورت منجر به عفونت و عوارض دیگر خواهند شد.

بعضی از افراد مبتلا به سنگ مثانه هیچ مسئله ای حتی در صورت عظیم شدن سنگ ها ندارند اما اگر این سنگ ها منجر به تحریک دیواره مثانه و یا متوقف کردن جریان ادرار گردد، علائم و نشانه ها می توانند گسترش یابند.

سنگ مثانه به طور کلی با عدم تخلیه به موقع یا کامل ادرار در ارتباط است. در بیشتر موارد یک بیماری زمینه ای می تواند مانع تخلیه کامل مثانه گردد. رایج ترین شرایطی که باعث سنگ مثانه می شوند، معرفی شده اند:

عظیم شدن غده پروستات: عظیم شدن غده پروستات یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات، می تواند منجر به بروز سنگ مثانه در مردان گردد.

اعصاب آسیب دیده (مثانه نوروژنیک): به طور معمول، اعصاب حامل پیغام از مغز به عضلات مثانه هستند. اگر این اعصاب در نتیجه سکته مغزی، آسیب نخاعی یا دیگر شرایط بهداشتی دچار آسیب شوند، مثانه قادر به تخلیه کامل نخواهد بود.

التهاب مثانه: سنگ مثانه در اثر التهاب مثانه می تواند اتفاق بیفتد. عفونت های دستگاه ادراری، و پرتودرمانی لگن می توانند هر دو باعث بروز التهاب مثانه شوند.

سنگ کلیه: سنگی که در کلیه ها تشکیل می گردد، همان سنگ مثانه است به طوری که گاهی سنگ های کوچک کلیه به حالب مثانه راه می یابند و اگر راه خروج نداشته باشند، می توانند در مثانه عظیم شوند.

در کشورهای در حال توسعه سنگ مثانه بخصوص در بچه ها به خاطر کم آبی بدن، عفونت و یک رژیم غذایی کم پروتئین رواج دارد. در دیگر نقاط دنیا، سنگ مثانه بخصوص در مردان بالای 30 سال رخ می دهد.

عموما، سنگ های مثانه از عواملی به وجود می آیند که پیشگیری از آن عوامل زمینه ساز دشواری است، اما می توان شانس ابتلا به سنگ های مثانه را با رعایت نکات زیر کاهش داد:

در خصوص علائم و نشانه های غیرمعمول ادراری سوال کنید و در خصوص آنها آگاهی داشته باشید: تشخیص و درمان زودهنگام پروستاتی که عظیم شده و یا هر عارضه اورولوژیک دیگری، می تواند احتمال خطر ابتلاء به سنگ های مثانه را کاهش دهند.

مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید: نوشیدن حجم زیادی از مایعات، به خصوص آب می تواند به جلوگیری از ایجاد سنگ های مثانه یاری کند، چراکه مایعات، غلظت املاح موجود در مثانه را کاهش داده، آن را رقیق می کند. اینکه چه مقدار آب مورد احتیاج شما است، بستگی به عوامل زیر دارد: سن، اندازه بدن (جثه)، سلامتی و سطح فعالیت. از پزشک تان بپرسید مقدار مناسب مایعات مورد احتیاج شما چه میزان است.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 773

به "با سنگ مثانه و دلایل ابتلا به آن آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با سنگ مثانه و دلایل ابتلا به آن آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید