ایران از قافله ثبت جهانی بادگیر ها جا ماند، کریس رونالدو به به یاری امارات شتافت

به گزارش دوست داشتنی ها، شوی تبلیغاتی شیوخ امارات گویی تمامی ندارد. کوشش اماراتی ها برای ثبت میراث ایران این بار با حضور کریستین رونالدو رنگ جدیدی به خود گرفت. ساخت تیزر تبلیغاتی با حضور کریستین رونالدو، بازیکن مشهور فوتبال و انتشار آن در سطح گسترده در اینترنت و شبکه های تلویزیونی که در مجموع در این تیزر بادگیر جزیی از فرهنگ و معماری امارات معین و معلوم شده نشان از کوتاه نیامدن اماراتی ها در ثبت بادگیر ها به اسم میراث ملی خود دارد.

ایران از قافله ثبت جهانی بادگیر ها جا ماند، کریس رونالدو به به یاری امارات شتافت

با تور دبی ارزان در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

ساخت شهرک خشتی با فناوری نوین و البته با بادگیر های متعدد، ساخت تندیس به شکل بادگیر و ارائه آن در فیستوال های مهم، تبلیغات گسترده برای بادگیر و کوشش های نافرجام متعدد برای ثبت آن در فهرست آثار دنیای یونسکو از این دست است.

ثبت دانش فنی ساخت بادگیر های ایران در سازمان دنیای یونسکو همچنان با، اما و اگر هایی رو به روست اتفاقی که دخالت و شیطنت بعضی کشور های حوزه خلیج فارس ثبت دنیای آن را با تاخیر بیشتری رو به رو نموده است. در این میان بعضی کشور ها در پی بهره برداری از برند بادگیر های ایران هستند تا عایدی های بیشتری کسب نمایند و به تازگی با انتشار یک کلیپ با حضور یکی از چهره های سرشناس فوتبال دنیای این موضوع دوباره در رسانه ها داغ شده است کارشناسان کوتاهی ها و ناهماهنگی ها را در این اتفاق موثر می دانند.

بادگیر های ایران از مظاهر تمدن است و قدمتشان به 12 قرن پیش می رسد اولین بادگیر ها در شهر های گناباد، زاهدان، یزد، طبس، کرمان، بم، قزوین، تهران، قم، اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، هرمزگان و یزد می رسد.

بادگیر های ایران به اسم نماد معماری منحصر به فرد از سال 2015 در فهرست ثبت میراث دنیای است کوششی، اما از سوی بعضی حاشیه نشین های خلیج فارس می گردد تا از نام ایران نان گردشگریشان را چرب تر نمایند. ابزار تازهشان هم حضور کریس رونالدو فوتبافهرست مشهور پرتغالی در کنار بادگیر های محلی بستگ دبی است.

سازه هایی که حدود 120 سال پیش اتفاقا به دست اهالی بستگ هرمزگان ساخته شد. فاطی مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد در این رابطه گفت: ممکن است بقیه کشور ها برای ثبت دنیای بادگیر ها به نام خودشان کوشش نمایند، اما بعید است با توجه به پرونده قوی ایران این اتفاق برای سایر کشور ها بیفتد.

طی روز های گذشته انتشار ماکت تبلیغاتی اماراتی ها با رونالدو در کنار بادگیر های بستگ دبی موج واکنش ها بالا گرفته است. #های یزد-دیدنی # یزد-شهر-بادگیر ها و # بادگیر های 12 قرن پیش را چه به سرزمین 120 ساله و از این دس پیغام ها در فضای مجازی بسیار داغ شده است.

فرهاد نظری، مدیر کل اسبق ثبت آثار ملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این رابطه و در پاسخ به نقدها در فضاای مجازی اظهار کرد: منظر ملموس بادگیر ها به نام ایران است و فناوری ساختشان را هر کشوری که بتواند برایش اسنادی ارائه دهد می تواند در ثبت دنیایش مشارکت کند. بادگیر های یزد در فهرست میراث ملموس و خود شهر یزد به اسم شهر بادگیر ها و هم این طور بادگیر های کاخ کلستان در فهرست میراث ملموس ثبت شده است، اما دانش و مهارت سنتی ساخت بادگیر که یک میراث ناملموس هست هنوز ثبت نشده است.

محمد طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این رابطه گفت: تنها علت به تعویق افتادن ثبت میراث ملموس بادگیر ها و ناملوس دانش تا به امروز محدودیت در تعداد ارسال آثار بوده است، اما اقداماتی در دست داریم که به زودی ثبت دنیای گردد. در فهرست ثبت به علت اینکه موضوع آن ملی است سهمیه ما یکی است هر 2 تا 3 سال یک سهمیه در ثبت ملی به ما می دهند به همین علت تا به امروز ثبت نشده است.

اما در میان تمام این سخنان مدیر تنها انجمن مشورتی یونسکو در میراث فرهنگی آب پاکی را روی دست همه می ریزد. صادقی معتثقد است سازمان در زمینه ثبت ملموس و ناملوس نه تنها کار درستی انجام نداده بلکه بهره برداری از برند ایرانی بادگیر ها در دنیا را دیگران بهتر از ما انجام می دهند.

علی رغم توافقاتی که ما با سازمان میراث فرهنگی داشتیم در یک اقدام خود سرانه این پرونده با دخل و تصرف های آشکار و اشکالات عدیده علمی و نوشتاری در تدوین پرونده به یونسکو ارسال شد و پرونده در اقدامی غیر قابل باور و تعجب انگیر برای اولین بار در ایران و دنیا یک هفته به اجلاس نامیلو در سال 1394 برگزار گردید که پرونده برگشت خود و یک سهمیه رسمی ایران در یونسکو سوخت. یک سال و نیم گذشته آقای طالبیان در مرکز بین المللی قنات اظهار داشتند که این پرونده را به جریان خواهند انداخت. متاسفانه به این حرف و قول و قرار هم توجهی نکردند.

بافت تاریخی یزد دو سال قبل به اسم یک شهر میراث بشری در فهرست آثار میراث بشری دنیا در یونسکو به اتفاق آرا ثبت شده آیا امکان ثبت مجزای سازه دیگری در جای دیگر وجود دارد؟

نکته آنجاست مسئولان دولتی و حتی دوستداران میراث فرهنگی کشور آن چنان که باید در مورد کوشش اماراتی ها، فعالیت چندانی نداشته اند. به نظر می رسد باید از شروع دور تازه کوشش اماراتی ها با سطح تبلیغاتی، چون حضور رونالدو، نگران شد!

انتهای پیغام/

منبع: گردشبان
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 991

به "ایران از قافله ثبت جهانی بادگیر ها جا ماند، کریس رونالدو به به یاری امارات شتافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران از قافله ثبت جهانی بادگیر ها جا ماند، کریس رونالدو به به یاری امارات شتافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید