اولین کشور مذاکرات پشت پرده با طالبان را شروع کرد

به گزارش دوست داشتنی ها، هند در تغییر سیاستی بسیار مهم، به تازگی ارتباطات و تبادل نظر های پشت پرده خود با طالبان را تأیید کرد.

اولین کشور مذاکرات پشت پرده با طالبان را شروع کرد

به گزارش شفقنا به نقل از الجزیره انگلیسی، تا همین اواخر هند به دلیل نگرانی از تأثیر منفی ارتباط با طالبان بر ارتباطات این کشور با دولت افغانستان و حامیان قدرتمند آن در منطقه و دنیا، تمایلی به ارتباط آشکار با طالبان نداشت و از ایجاد راه ارتباطی دائمی با این گروه خودداری می کرد؛ هر چند مقامات هندی در این سال ها، در مواردی برای حفظ منافع کشورشان با مقامات طالبان ملاقات هایی داشتند.

از نظر هند طالبان، دست نشانده پاکستان بود و هند تمایلی نداشت سیاست رسمی خود برای عدم مذاکره با گروه های شبه نظامی را با مصاحبه با طالبان زیر پا بگذارد و این کار را عاملی برای افزایش فشار برای مصاحبه با گروه های شورشی در کشمیر می دانست.

این نوشتار مدعی شده است: اما در چند سال اخیر اوضاع تغییر نموده است. ایران و روسیه با توجه به اطلاع از محدودیت های نیرو های امنیتی دولت افغانستان و قدرت عملیاتی طالبان، در سال 2015، برای متوقف کردن گروه شبه نظامی دولت اسلامی خراسان حمایت از طالبان را شروع کردند. از آن موقع به بعد، طالبان با تقویت روابط دیپلماتیک خود با جامعه دنیای، خود را به اسم یکی از طرف های ذینفع مشروع در افغانستان بیان کرد و توانست در سال 2020 با آمریکا توافق صلح ببندد.

اکنون، پس از خروج آمریکا، طالبان نفوذ بسیار زیادی در افغانستان پیدا نموده است. همه این تحولات هند را در موقعیتی متفاوت قرار داد و این کشور را وادار به بازاندیشی درباره رویکرد خود به این گروه مسلح کرد و در نهایت تصمیم به ارتباطات پشت پرده با طالبان گرفت تا پس از خروج آمریکا، فضای راهبردی خود را در مقابل رقبای منطقه ای، به ویژه پاکستان، از دست ندهد.

نخستین نشست رسمی مقامات عالی رتبه هند و طالبان، در سپتامبر 2020 و در مصاحبه های صلح گروه های افغان در دوحه بود. پس از آن مقامات امنیتی هند با بخش های ملی گرای طالبان که در حوزه نفوذ ایران و پاکستان قرار ندارند، ارتباطاتی برقرار نموده اند.

این روابط پشت پرده برای هند دستاورد های زیادی دارد. هند می خواهد از این طریق منافع امنیتی و سرمایه گذاری خود در افغانستان را پس از خروج آمریکا حفظ کند و به گروه های مسلح کشمیر اطمینان دهد که نمی توانند از افغانستان به اسم عرصه ای برای حمله به کشمیر استفاده نمایند و افغانستان را به تهدید امنیتی بزرگی برای هند تبدیل نمایند.

با توجه به احتیاج شدید طالبان به یاری های خارجی برای بازسازی و توسعه افغانستان، این ارتباط برای طالبان هم دستاورد هایی دارد. علاوه بر این، رابطه با هند می تواند تأثیر مثبتی بر فرایند صلح افغانستان داشته باشد و از احتمال تبدیل افغانستان به عرصه ای برای جنگ نیابتی هند و پاکستان بکاهد.

اما موفقیت این روابط غیر رسمی میان هند و طالبان تا حدی به واکنش پاکستان بستگی دارد. مخالفت پاکستان با این روابط گرچه ممکن است به این رابطه سرانجام ندهد، اما بی تردید موانعی بر سر راه آن ایجاد می نماید.

طالبان با وجود وابستگی شدید به پاکستان، همچنان در تنش های هند و پاکستان بی طرف است و می خواهد سیاست خارجی خود را مستقل از پاکستان پیش ببرد. این گروه اکنون قدرتی سیاسی است که جامعه بین الملل آن را پذیرفته است و کم کم از سیطره پاکستان خارج می گردد. به همین دلیل، به نظر می رسد، با وجود مخالفت پاکستان، رابطه طالبان با هند ادامه خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 963

به "اولین کشور مذاکرات پشت پرده با طالبان را شروع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین کشور مذاکرات پشت پرده با طالبان را شروع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید