امیر جدید کویت کیست؟، تداوم نقش میانجی گرایانه در دوره شیخ نواف

به گزارش دوست داشتنی ها، خبرنگاران - گروه بین الملل: دولت کویت روز گذشته بیان نمود که نواف الاحمد الجابر الصباح ولیعهد کویت جانشین برادرش صباح الاحمد الجابر الصباح امیر فقید این کشور شده است. نواف الاحمد الجابر الصباح امیر جدید کویت امروز چهارشنبه با حضور در مجلس سوگند یاد کرد. امیر کویت در جریان مراسم سوگند خود در مجلس متعهد به برقراری امنیت و ثبات و تحقق شکوفایی در این کشور شد.

امیر جدید کویت کیست؟، تداوم نقش میانجی گرایانه در دوره شیخ نواف

اما امیر جدید کویت کیست؟ نواف الاحمد الجابر الصباح در تاریخ 25 ژوئیه 1937 میلادی در مرکز کویت به جهان آمد. او ششمین پسر امیر وقت کویت احمد الجابر الصباح محسوب می شود. او از اواخر سال 1977 میلادی در پُست وزارت کشور گمارده شد و به عنوان جانشین سعد عبدالله الصباح به ایفای نقش پرداخت. پس از آن، وی در سال 1988 میلادی یعنی دو سال پیش از حمله صدام معدوم به کویت در سال 1990 به عنوان وزیر دفاع کویت انتخاب شد.

نواف در 16 اکتبر 1994 به عنوان معاون اول گارد ملی مشخص شد و در سال 2003 به وزارت کشور بازگشت و به عنوان معاون اول نخست وزیر و وزیر کشور منصوب شد. اما سال 2006 به نقطه عطفی در نقش آفرینی سیاسی نواف تبدیل شد. در این سال بود که نمایندگان مجلس کویت شیخ سعد العبدالله را به دلیل شرایط نامناسب جسمی و عدم توانایی برای ادای سوگند در برابر مجلس کنار گذاشتند و صباح الاحمد الصباح امیر کویت شد. وی بلافاصله برادر خود نواف الاحمد الصباح را به عنوان ولیعهد کویت معرفی کرد.

پایگاه العربی الجدید در خصوص ویژگی های امیر جدید کویت می نویسد: او شخصیتی آرام دارد و به تشریفات پروتکلی زیاد اهمیتی نمی دهد. نواف در یکی از محله های طبقه متوسط در کویت زندگی می کند و به خاطر اهداف راهبردی کویت، بر ادامه دادن شیوه شیوخ پیشین در سیاست خارجی و حفظ سیستم فعال و زنده شورای همکاری خلیج فارس اصرار دارد. بر اساس گزارش این پایگاه عرب زبان، شیخ نواف روابط خوبی با سران کشورهای خلیج فارس دارد و از مقبولیت خوبی نیز در جامعه بین المللی برخوردار است.

شیخ نواف در واقع جانشین کسی شد که به او لقب شیخ دیپلمات های عرب و سرهنگ دیپلمات های کویت را داده بودند. از آنجایی که صباح الاحمد جابر الصباح امیر فقید کویت از سال 1963 تا 2003 یعنی به مدت 40 سال وزیر خارجه این کشور بود چنین لقبی را به او داده بودند. سابقه طولانی او در پُست وزارت خارجه موجب شد تا او پس از تکیه زدن بر امارت کویت عمدتاً در کسوت میانجی میان طرف های مختلف ظاهر شود.

تلاش برای حل بحران میان قطر و کشورهای چهارگانه به رهبری عربستان سعودی و همچنین میزبانی از گفتگوهای یمنی در کویت در سال 2016 میلادی را می توان برجسته ترین تحرکات میانجیگرایانه کویت در دوره صباح الاحمد دانست؛ نقش آفرینی میانجی گرایانه او در خصوص جنگ یمن بود که موجب شد تا محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش أنصارالله یمن پس از درگذشت صباح الاحمد پیام تسلیتی برای او صادر کند.

اکنون که شیخ نواف بر امارت کویت تکیه زده است به نظر نمی رسد که خط مشی او در عرصه سیاست خارجی تفاوت چندانی با امیر سابق کویت داشته باشد. ازهمین روی، پیش بینی می شود که در دوره شیخ نواف نیز سیاست کویت بر مدار میانجیگری و حل و فصل اختلافات بچرخد؛ کما اینکه پیش از صباح الاحمد نیز سیاست کلی کویت به همین صورت بوده است.

بر اساس آنچه که گفته شد، نمی توان انتظار داشت که در دوران حکمرانی شیخ نواف، امیر جدید کویت تغییر و تحولات ویژه ای در ساختار سیاست خارجی این کشور رخ دهد. وی در جریان مراسم سوگند خود در مجلس متعهد شد که در راستای تحقق ثبات بیشتر فعالیت کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 474

به "امیر جدید کویت کیست؟، تداوم نقش میانجی گرایانه در دوره شیخ نواف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امیر جدید کویت کیست؟، تداوم نقش میانجی گرایانه در دوره شیخ نواف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید