امشب به آسمان نگاه کنید؛ ماه و زحل و اجرام نجومی را از دست ندهید!، عکس

به گزارش دوست داشتنی ها، درست در یازدهمین ماه فلکی دلو، ماه و زحل که دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی است، به یگدیگر نزدیک می شوند، تماشای این پدیده نادر را نباید از دست داد.

امشب به آسمان نگاه کنید؛ ماه و زحل و اجرام نجومی را از دست ندهید!، عکس

تینا مزدکی- روز سه شنبه 2 آبان ماه، ماه در 2 درجه ای جنوب زحل خواهد آمد. تقریباً همزمان با رویکرد نزدیک شدن ماه 10 روزه و غول گازی که دومین سیاره بزرگ منظومه شمسی است، در یک معراج راست که معادل آسمانی طول جغرافیایی است و در آرایشی که اخترشناسان آن را پیوستگی می نامند قرار می گیرند.

جفت شدن ماه و زحل هنگام غروب خورشید در آسمان جنوب شرقی قابل مشاهده خواهد بود. زحل در بالا و سمت راست ماه قرار می گیرد. همچنین ماه و زحل از طلوع صبح زود، درست قبل از فرو رفتن در زیر افق، کمی قبل از ساعت 4 صبح به وقت شرقی (0800 GMT) ناپدید خواهند شد.

در طول نزدیک شدن و پیوستگی، ماه قدر 12.5- خواهد داشت که پیشوند منهای آن نشان دهنده یک جسم درخشان در آسمان زمین است، در حالی که زحل با قدر 0.5 بسیار کم نورتر خواهد بود. علیرغم اینکه این یک رویکرد پیوستگی است، ماه و زحل همچنان از هم فاصله دارند و نمی توانند از دید باریک تلسکوپ دیده شوند. با این حال، دو جرم آسمانی باید با هم در میدان دید وسیع تر برخی از دوربین های دوچشمی با بزرگنمایی کمتر قابل مشاهده باشند.

پیوند بین ماه و زحل در دلو، همچنین باید به دیدنگران آسمان فرصتی برای شکار و کشف برخی اجرام نجومی سخت تر برای دیدن را ارائه دهد. به عنوان مثال، حرکت کردن زیر اجرام منظومه شمسی به قدر 1.2 ستاره فوم الحوت خواهد بود.

درخشان ترین ستاره در حوت، فوم الحوت، جرم و عرضی در حدود دو برابر خورشید دارد و 17 برابر روشن تر از ستاره ماست و علیرغم اینکه در فاصله 25 سال نوری از زمین واقع شده است، از روی زمین قابل مشاهده است. فوم الحوت زمانی که در سال 2008 اولین ستاره ای بود که دارای یک سیاره فراخورشیدی در مدار خود بود، مستقیماً تصویربرداری شد و جایگاه ویژه ای در تاریخ نجوم به دست آورد.

  • نفس کشیدن در هوای مریخ/ سیاره سرخ قابل سکونت می شود

  • عکس خبرسازی که یاسمین مقبلی از فضا گرفت/ عکس

پرواز در ارتفاعات نزدیک بین ماه و زحل و به سمت شرق الطیر، درخشان ترین ستاره صورت فلکی عقاب و دوازدهمین ستاره درخشان در آسمان شب خواهد بود. الطیر در حدود 16.7 سال نوری از زمین واقع شده است و جرم آن حدود دو برابر خورشید است اما تنها 11 برابر درخشندگی آن است. اعتقاد بر این است که این ستاره نسبتاً جوان است، با تخمین های اخیر در مقایسه با ستاره ای میانسال مانند خورشید که حدوداً 4.6 میلیارد سال سن دارد، سن آن حدود 100 میلیون سال برآورد می شود.

منبع: space

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1402 بروزرسانی: 2 آبان 1402 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 1538

به "امشب به آسمان نگاه کنید؛ ماه و زحل و اجرام نجومی را از دست ندهید!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امشب به آسمان نگاه کنید؛ ماه و زحل و اجرام نجومی را از دست ندهید!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید