اثرات زیان بار استفاده از گوشی های هوشمند در زمان خواب

به گزارش دوست داشتنی ها، استفاده از گوشی های هوشمند در زمان خواب اثرات زیان باری برای بدن افراد خواهد داشت.

اثرات زیان بار استفاده از گوشی های هوشمند در زمان خواب

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران،گسترش چشمگیر میزان استفاده کاربران از گوشی های هوشمند در سال های اخیر باعث به وجود آمدن نوعی اعتیاد به این دستگاه ها شده است و بیشتر وقت افراد در اوقات فراغت صرف استفاده از گوشی های موبایل می گردد. اما یکی از مهم ترین مضرات گوشی های هوشمند استفاده از آن ها در زمان قبل از خواب است، گوشی های هوشمند و کامپیوترها منبع نور مصنوعی برای انسان به شمار می رود و با توجه به انتشار نور آبی از این دستگاه ها، آن ها عامل اصلی بیدار ماندن افراد در هنگام خواب انسان ها هستند.

نور آبی همان نوری است که با انتشار آن مغز فرمان بیدار شدن بدن و فرارسیدن صبح را اعلام می نماید و استفاده از گوشی هوشمند در محل تاریک باعث می گردد مغز دستور بیدار شدن بدن را صادر کند این در حالی است که اصلا بدن به خواب نرفته و به این ترتیب چرخه خواب انسان ها به هم می خورد. اما این تنها دلیل خاموش کردن و عدم استفاده از گوشی در شب نیست و استفاده از گوشی هوشمند در زمان قبل از خواب تاثیرات بسیار بدی روی بدن افراد خواهد گذاشت که در ادامه به بعضی از آن ها اشاره می کنیم.

آسیب رسیدن به چشم

بعضی از پزشکان اعلام نموده اند که نور آبی می تواند موجب رسیدن آسیب بسیار جدی به شبکیه چشم گردد و به مرور زمان باعث از بین رفتن بینایی مرکزی چشم که همان مشاهده اجسام موجود در مقابل افراد است گردد.

نور آبی مصنوعی کوتاه ترین و با انرژی ترین طول موج را در میان نورهای مرئی دارد و با توجه به کوتاه بودن این طول موج، میزان کنتراست چشم هنگام مشاهده کاهش پیدا می نماید. از مهم ترین نشانه های تاثیرات منفی نور آبی باید به وجود مواردی مانند دشواری در تمرکز، تاری دید، احساس شدید خستگی، درد سر و گردن پس از انجام یک روز کاری را بیان کرد.

کم خوابی

نور آبی باعث اختلال در فراوری ملاتونین می گردد و این موضوع می تواند باعث تغییر در ساعت و کیفیت خواب افراد گردد. ملاتونین همان هورمونی است که باعث می گردد چرخه خواب افراد تنظیم گردد و در صورت عدم تنظیم چرخه خواب، بدن دچار کم خوابی خواهد شد و در طول روز افراد احساس خستگی بسیار شدید خواهند کرد. علاوه بر این کمبود خواب در افراد می تواند باعث بروز مسائلی بسیار جدی در بدن افراد گردد و در بعضی موارد ابتلا به چاقی نیز گزارش شده است.

افزایش خطر ابتلا به سرطان

ملاتونین یکی از آنتی اکسیدان های بسیار مهم در بدن افراد است که به طور طبیعی فراوری می گردد، اما این آنتی اکسیدان از طریق نور آبی متصاعد شده از گوشی یا کامپیوتر، سرکوب و این موضوع در دراز مدت باعث از بین رفتن این آنتی اکسیدان در بدن خواهد شد. لازم به ذکر است که اختلال در فراوری ملاتونین در یک شب موضوع بسیار جدی نیست اما در دراز مدت اثرات بسیار بدی خواهد داشت.

نبود ملاتونین در بدن یا کمبود آن باعث فعال شدن سرطان هایی مانند سرطان پستان، روده عظیم و پروستات خواهد شد؛ به طور کلی نبود ملاتونین به معنای خطر بالاتر آسیب سلولی، میزان التهاب بالاتر و اختلال در عملکرد ایمنی طبیعی است.

ابتلا به افسردگی

افرادی که آنتی اکسیدان ملاتونین در بدن آن ها از بین رفته و ساعت خواب آن ها به دلیل استفاده از نور مصنوعی تغییر پیدا نموده است، تا حد بسیار بیشتری نسبت به بقیه افراد در معرض خطر افسردگی قرار دارند. کمبود خواب در بدن باعث بروز اختلال در عملکرد انتقال دهنده های عصبی خواهد شد و به این ترتیب منجر به کاهش سیگنالینگ سیناپسی بین سلول های عصبی که همان سلول های تنظیم نماینده رفتار افراد است خواهد شد؛ به این ترتیب افراد احساس ضعف و تغییر در رفتار خواهند داشت.

افزایش یا کاهش وزن

اختلال در فراوری ملاتونین در بدن باعث تغییر در عملکرد هورمون های کنترل نماینده گرسنگی در افراد می گردد و به این ترتیب فرد احساس گرسنگی بیش از حد خواهد داشت. لازم به ذکر است که بالعکس این موضوع نیز وجود دارد و طبق اعلام یکی از پزشکان مطرح جهان، کمبود خواب به طور مستقیم روی سطح انسولین بدن تاثیر می گذارد و باعث می گردد متابولیسم بدن به هم ریزد که به این ترتیب وزن افراد نیز کاهش پیدا خواهد نمود. اما چاقی یا لاغری به وجود آمده به دلیل کم خوابی نوعی بیماری به شمار می رود و افراد دچار بیماری های جبران ناپذیری خواهند شد.

بدن هر فرد در شبانه روز به هفت ساعت خواب کامل نیاز دارد و خواب موجب پاکسازی سموم موجود در مغز که از طریق سلول های مغزی فراوری می گردد خواهد شد؛ در حال حاضر حدود 95 درصد از افراد خواب کامل ندارند و سموم موجود در مغز آن ها از بین نمی رود.

اختلال در فعالیت مغز

یکی دیگر از مضررات نور گوشی، کاهش سطح یادگیری در افراد است. استفاده گوشی پیش از خواب باعث می گردد افراد دچار حواس پرتی و ضعف حافظه در روز بعد خود شوند. دانشمندان با مقایسه مغز افراد کم خواب با افرادی که خواب کافی دارند، به این نتیجه رسیدند که کم خوابی باعث کاهش متابولیسم بدن افراد و جریان خون برای رسیدن به مغز افراد خواهد شد.

برای جلوگیری از بروز هرکدام از این مسائل راهکار هایی وجود دارد که سه راه بسیار مهم آن در ادامه بیان شده است.

استفاده از عینک های مسدود نماینده از نور آبی

در صورتی که افراد به دلیل کار یا هر موضوع دیگری توان جدا شدن از گوشی های هوشمند یا کامپیوتر را ندارند باید از عینک های مسدود نماینده نور آبی استفاده نمایند. این نوع عینک ها ضمن جلوگیری از خستگی چشم، باعث می گردد افراد در هنگام استفاده از این نوع عینک ها در شب مانع از بهم ریختگی میزان ملاتونین فراوریی بدن شوند و از کاهش زیاد کیفیت خواب نیز جلوگیری گردد.

عدم استفاده از لوازم الکترونیکی تا دو ساعت پیش از خواب

به طور کلی استفاده از گوشی در زمان پیش از خواب برای بسیاری از افراد به عادت تبدیل شده است و ترک آن سخت است. اما در صورتی که افراد متوجه میزان آسیب استفاده از گوشی شوند، به راحتی خود را متقاعد به کنار گذاشتن گوشی در زمان مشخصی پیش از خواب خود خواهند شد.

خاموش کردن چراغ ها

پیش از خواب توصیه می گردد میزان روشنایی خانه را کم کنید، چرا که این موضوع به مغز اعلام می نماید زمان خواب نزدیک است و مغز باید دستور انتشار ملاتونین را صادر کند. در حال حاضر مناسب ترین نور برای زمان پیش از خواب قرمز ملایم است که باعث می گردد مغز احساس آرامش داشته باشد و خود را آماده خواب کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: bestlike.ir شناسه مطلب: 659

به "اثرات زیان بار استفاده از گوشی های هوشمند در زمان خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثرات زیان بار استفاده از گوشی های هوشمند در زمان خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید